Arıcılık Yaparak Para Kazanma 2022 Kazanç Maliyet Hesaplaması

Arıcılık Yaparak Para Kazanma 2022 Kazanç Maliyet Hesaplaması

Arıcılık yaparak para kazanma, ülkemizde en çok kullanılan mesleklerden biridir ve coğrafik açıdan müsait ve faydalı olan ülkemizin her yerinde rahatlıkla uygulanabilmektedir. Son zamanlarda, özellikle hükümetin desteğiyle bu faaliyete katılanların sayısı büyük bir artış gösterdi. Arı kovanı şeklinde satılan bal da üreticiler için büyük miktarlarda kar sağlamakta.  Çok karlı bir iş diyebiliriz çünkü gerçek bal fiyatları oldukça yüksek. Karlı bir yatırımı ve getirisi yüksek olan arıcılık sektörüne girmek isteyenler, öncelikle ihtiyaç, bakım ve memnuniyet konusunda eğitim almalıdır. Daha sonra işe 50 kovanla başlayabilir ve ardından arı sayısını artırmak için gerekli finansmanı bulmak için devlet desteğini ve banka kredilerini kullanabilirler.

Arıcılık Nasıl Yapılır?

Arıcılık Yaparak Para Kazanma Mesleki Standartları Kurumu bu davada bir karar vermiştir. Bu tanıma göre arıcılar, arılı kovanlarını hazırlamaya başlarlar. Kraliçeler üretmeye başlarlar ve sonra sürü haline gelmeye başlarlar. Arı sayısının artmasıyla oluşan arı topluluğunun ihtiyaçlarını karşılarlar. Arıcılık sektöründe kullanılan araç ve gereçler hakkında kendilerine bilgi verilir. Ancak en önemli şey arılardan korkmamak olacaktır. Bu nedenle biraz cesaret gerektirdiğini söylemek doğru olur. Elbette bu işe başlamadan önce çeşitli kaynaklardan bilgi almak gerekiyor. Bu çalışmaya dahil olan akrabalarınız veya tanıdıklarınız varsa, onlardan ayrıntılı bilgi isteyebilirsiniz.

Arılar ile ilgili bilgi seviyeniz özellikle yüksek olmalıdır. Bu, yapmak üzere olduğunuz işin, nasıl beslendikleri, nasıl bal ürettikleri, bakım koşulları, kovan koşulları, arı kolonisi üyeleri gibi tüm ayrıntılarını bilmenize yardımcı olacaktır. Yeni başlayanlar için tavsiyeleri maddeler halinde sıraladık:

  • Boş bir kovan satın alın ve sürüyü doldurun. Ayrıca sahibi olmayan bir çocuğa da bakabilirsiniz.
  • Bu ürünle deneyimi olan birinden arılarınızı bulun.
  • İlk aşamada önerilen maksimum kovan sayısı 3’tür. Zamanla, işi öğrenirken kovan sayısını artırabilirsiniz.
    Arılarınızı, özellikle dağınık haldeyken nasıl temizleyeceğinizi öğrenin. Kovanın çerçevesine bakarsanız poleni baldan ayırmalısınız. Dişiler, erkekler ve kraliçeler çabuk tanınmalıdır. Bahar ayları arıcılık için elverişlidir. Bu işi sıfırdan başlatan herkes 5 arılık bir çerçeve almalıdır. Yani satın alınan arılar kovanla değil çerçeveyle alınır. Ayrıca arılarınızı hastalık riskinden korumanız gerekiyor. Bu iş fiziksel güç gerektirir. Kaybedecek vaktiniz yoksa bu işi yapmamalısınız. Arılarınıza bakmak çok önemlidir. Vücudunuzun yan etkilere karşı alerjiniz varsa bu işten dönmeniz ve farklı alanları incelemenizi öneririz. 

Ziraat Bankası Arıcılık Kredisi 2022 (YÜZDE 70 HİBE) konumuzun da kesinlik dikkatinizi çekeceğinizi düşündük. Buraya tıklayarak konu başlığımıza geçiş yapabilirsiniz.

Arıcılık İçin Gerekli Olan Malzemeler

Arıcılık Yaparak Para Kazanma Öncelikle arılara bir yaşam alanı vermeniz gerekiyor. Bunu yapmak için kovan satın almanız gerekir. Bu çok katlı kutuların fiyatları 350 ile 450 TL arasında değişiyor. Arılar için evlerimizi oluşturduk. Bu noktada evlerde yaşayacak arılara ihtiyacımız var. Bir arı topluluğunuz olmalı. Kraliçe fiyatları 50 TL civarında. Kendinizi arılardan korumak için bir arıcı maskesi ve kostümü satın almalısınız. 60 liraya maskeli arıcı kostümü satın alabilirsiniz. körük adlı bir uygulama var. Bu egzersiz arılara duman sağlayarak çevreye yayılmalarını engeller. Kovalı körükler 35 liraya ve üflemeli olanlarını ise 110 liraya alabilirsiniz.

Arıcılık Yaparak Para Kazanma

Arıcılık Yaparak Para Kazanma

Arılarınız bal üretmeye başladığında, birçok başka malzemeye ihtiyacınız var. Bal süzme makineleri yaklaşık 600 liraya mal oluyor. Bu filtreleme işlemi çadır içinde yapılmalıdır. Aksi takdirde arılarınız çevreye kaçabilir. Çadırlar 250 liraya satılıyor. Arıları kovanlarına koymak için yumuşak fırçalara ihtiyacınız vardır. Bu fırçaların maliyeti 10 liradır.  El demiri en önemli araçlardan biridir ve maliyeti 10 liradır. Bu şekilde ilk adımda ihtiyacınız olan alet ve ekipmanları listeleyebilirsiniz. Bal süzme makinelerine buraya tıklayarak göz gezdirebilirsiniz.

Arıcılık Ne Kadar Kazandırıyor? Kar Maliyet Hesaplaması

Arıcılık yaparak para kazanma da işin tabi ki para kazandıran kısmı ürettiğiniz balı satmak olacaktır. Diyelim ki baştan başlayıp düz bir şekilde ürettiniz, ilk etapta sadece ortalama 5 kg kadar bal üretebilirsiniz . Ancak teorik bilgi ve uzmanlaşmadan sonra bal miktarında 15-20 kg‘a kadar artış olacaktır. Bal fiyatları bölgeden bölgeye değişmektedir. Karakovan balının kilosu 300-350 lira iken kilogram bal başına 50 TL ye satılan ballarda mevcut. Her şey ürün kalitesiyle ilgili fiyat artışı göstermektedir. Bir kilogram bal üreticisi için maliyet en fazla 15 TL dir. 100 TL‘ye 200 kg bal satarsanız 2000 TL gelir elde edersiniz. Üreticinin maliyetlerini kardan çıkarırsanız 2000-200 = 1800 TL kar elde edersiniz.

Yani maliyetleri çıktıktan sonra elde edilen net gelir 1800 TL olmuş olur.

Arıcılığın karlı bir iş olduğu unutulmamalıdır. Ancak arıcılık kolay değildir. Çocuklarınız gibi arılara da bakmalısınız. Çünkü arılar hassas hayvanlardır ve tedavi edilmezse hızla ölürler. Para kazanacağım derken,  Daha çok para kaybetmeyin. İyi bir endüstri araştırması yapın. İşinizi çözene kadar kovanları ve arı kolonilerini düşük tutun. İşinizi büyütmek istiyorsanız, gerekli finansmanı elde etmek için arıcılık devlet desteğine başvurmayı unutmayın.

  • Bir kovanın maliyeti nedir?: Soranlar için ortalama kova 450-550 lira tutuyor. Fiyatın bu olduğunu söylüyorlar. Bu miktar illere göre değişiklik gösterebilir. Elbette satın aldığınız malzemenin kalitesi de fiyat çizelgesini etkileyecektir.
  • Kovan kaç kilogram bal üretir?: Arıcıların çoğu bu sorun hakkında olumlu ya da olumsuz konuşsa da arıların tutulduğu bölgeye göre değişiklik gösterir. Kovanlar ortalama 25 ila 35 kilo bal üretir. Gezgin arıcılar kovan başına ortalama 50 kg’ bal üretebilmektedir. 

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.