Buğday Ne Kadar Kazandırır? 2022 (Maliyet Hesaplama)

Buğday Ne Kadar Kazandırır? 2022 (Maliyet Hesaplama)

Siz değerli okuyucularımız için yaptığım araştırmalar sonucunda buğday ne kadar kazandırır 2022 sorusunun cevabını hesapladım. Öyle ki tarım ve hayvancılık üretim konularında para kazanmak isteyen girişimcilerin en çok merak ettiği konulardan biri olan buğday hakkında maliyet hesaplamalarını içeriğimde ele aldım. Konunun detaylarına inmeden önce buğdayın ne kadar kazandırdığı hakkında şu cümleleri kullanmak doğru olacaktır. Buğdaydan para kazanmak isteyen arkadaşlar için;  1 Dönüm tarladan ne kadar saman çıkar 1 dönüm yani dekar tarladan buğday sapının o yılki ortalama kalitesine göre o tarladan 6 ila 12 arası saman balyası alabiliriz. Saman balyasının piyasadaki değerini bilmek burada maliyetini hesaplanmasına yarayacaktır.

Buğday Ne Kadar Kazandırır? Maliyet Hesabı Nasıl Yapılır?

Buğdayın ne kazandırdığını aşağıdaki hesaplamaları takip ederek bulabilirsiniz. Öncesinde yapacağım hesaplamalarda size şunları söylemek isterim. Tabii ki, maliyetler ve gelirler bölgenize göre değişeceğini belirtmek isterim. Ortalama maliyet tablosunun en doğrusunu işin içine girdiğinizde anlayacaksanız. Aşağıdaki maliyet hesaplaması 100 dönüm üzerinden yapıldı.

100 dönüm (1000 m2 dekar / dönüm) Üzerinden Maliyet Hesaplaması
Tarla Kirası 150 TL
Dönüm başı sulama birliğine ödenen para 36 TL
Tapan ile Tesviye 0.75 litre mazot 4.25 TL
Goble ile toprak parçalama 1 litre 5 TL
Pulluk ile Sürek dönüme 3 litre 15 TL
Mibzer ile ekim 0.50 litre mazot 3 TL
Tohum Dönüme Sertifikalı olması durumunda;
Gübre taban 30 kilo X 1.4 42 TL
Pas ilacı atmak İçin mazot sarfiyatı 0.50 litre /dönüm 2.50 TL
Ot ilacı pas ilacı dönüm başı masraf 15 TL
Biçer masrafı dönüm başı 20 TL
Sulama işçiliği dönüm başı 12 TL

Bu şekilde hesapladığımızda dönüm başı için toplam maliyet 379 TL olarak karşımıza çıkıyor. 100 dönüm olarak değerlendirdiğimizde ise maliyetimiz 37.900 TL olarak çıkmakta. Düz hesap 38.000 TL gibi bir giderimiz olmakta. Peki şimdi gelelim asıl merak edilene buğday ne kadar kazandırır? Buğdayın ne kadar kazandıracağından önce yukarıda verdiğim ortalama maliyet tablosunda da gördüğünüz üzere minimum 40 bin liraya ihtiyacınız var. Bu da sadece ham işçilik olacak. Diğer gelirler de ilave edildiğinde maliyet tablomuzdaki yeni rakam 70 bin liraya bile ulaşabilir. Bu tutarlar size uygun ise ve hala bu işi yaparak para kazanmak istiyorsanız buyrun ne kadar kazanacağınızı hesaplayalım.

Ziraat Bankası İpotekli İhtiyaç kredisiyle Tarla, Arsa almak için bilmeniz gereken her şey konu başlığımın da dikkatinizi çekeceğini düşünüyorum. Ziraat Bankası İpotekli İhtiyaç Kredisi  adlı makaleme tıklayarak konuya gidebilirsiniz..

Buğday Gelir Hesaplaması Nasıl Yapılır? Ne Kadar Kazandırır?

Buğday ne kadar kazandırır? sorusunun cevabından önce gelir hesaplamasının nasıl yapılacağını anlatmam gerektiğini düşünüyorum. Çünkü direkt buğday bazlı değil, geliriniz birkaç şeye göre değişecek. Gelin birlikte inceleyelim.

Buğday Gelir Hesabı Nasıl Yapılır?
Dönüm başı 700 kilo ortalama Ofis alım 700*1050 TL =735 TL
Mazot desteği Doğrudan gelir  ve Gübre desteği 22 TL
Dönüme 13 balya saman 5 TL
Yapım işçiliği 1.5 lira düşünüldüğünde dönüm başı 45 TL
Sertifikalı tohum ve ürün desteği dönüme 20 TL

Bu gelirler toplandığında kazancımız toplamda 822 TL  olacaktır. 100 dönüm  x 822= 82.200  olduğuna göre düz hesap 82 bin TL para eder. Sonuç olarak 100 dönüm İçin kar 44 bin TL olarak hesaplanıyor.

Buğday Ne Kadar Kazandırır

Buğday Ne Kadar Kazandırır

1 Dönümden Ne Kadar Buğday Çıkar?

Tüm bu hesaplamaların ardından şimdide yine çiftçilerimizin en çok araştırdığı konulardan biri olan 1 dönümden ne kadar buğday çıkar? vb. hakkındaki soruların cevaplarına.. Yukarıdaki tabloda da gördünüz. Karınızın 44 bin lira olacağı bir işi yapmak istemez misiniz? Yapmak isteyen arkadaşlar konunun detaylarına inerek buğdaydan para kazanma hakkında her şeyi merak ediyor. Şimdi de dilerseniz 1 dönüm araziden ne kadar buğday veriminiz olacak ona bakalım. Öncelikle gübrelemeye göre en az 10 kilo ya da yaklaşık 1 dekardan en az 300 kilo ya da çok yağmurun yağmadığı zamanlarda ve yağmurun yağmadığı tarlalarda alırsınız. Kısacası 10 dekarda 3 ton, 100 dekarda 30 ton buğday alınıyor. Sulama, iyi hava koşulları, kaliteli tohum ve gübre ile bir dönümden 750 kilograma kadar buğday elde edilebilmektedir. Nadir de olsa iklim ve topografyaya bağlı olarak 1000 kg’a kadar olan araziler de vardır. Başlıkta yer alan soruların benzerlerini tablo halinde sırasıyla şu şekilde cevaplamak isterim.

1 Dönüm Tarladan Ne Kadar Saman Çıkar?
Ortalama bir dönüm tarladan 8-10 arası saman balyası çıkar.
15 Dönüm Tarladan Ne Kadar Buğday Çıkar?
15 dekarlık buğday tarlasından  4,5 ila 9 ton arası buğday çıkar
1 Dönüm Buğday Kazancı
Buğdayın kilosunu 2,25TL/kg alırsak ve bir dönümden 300 ila 600 kilo arası buğday çıkarsa toplam buğday satış değeri tutarı dönümden 675 ila 1350TL arası olacaktır. Brüt olan bu rakamların en az yarısı maliyettir. Buğdayın ton fiyatı 2022 için 2250 ila 2500TL arasında olacak.
Buğday Maliyet Analizi
1 dönüm buğday ekim ve bakım maliyeti 2022 için 350 TL ile 700TL arasındadır.

Buğday Eken Çiftçi Niçin Para Kazanamıyor? Çiftçinin Yapması Gerekenler Neler?

Buğday Ne Kadar Kazandırır konumuzda çiftçilere tavsiyelerimi de dikkate almanız kesinlikle önemli. Doğru tohumları seçmek, doğru gübrelemeyi uygulamak, hızlı sulama, Verimi artırmaya yönelik tatbikatlar, Tarımsal kayıt sistemine dahil olmak için devlet desteği almak, Özel bankaların ticari çıkarlarından yararlanmamak, Başarıya veya başarısızlığa yol açan etkenlerdir. Yukarıdaki hesaplamalarda kullanılan makine ve teçhizat, amortismanlarını, ücretlerini, çiftçilerin sosyal güvenliklerini hesaba katmamış ve aynı zamanda bir harcama kalemidir. Ayrıca Çiftçi tahılında yılın sadece 6 ayı bulunur. Yılda sadece 15 gün çalışarak yıl boyunca erzak çıkaramazsınız. Tarımsal faaliyetleri yıla dağıtmalısınız. Bunu yapmak için farklı ürün modelleriyle çalışmanız gerekecek. Bahsettiklerim çiftçinin yapması gerekenler neler sorusunu açıklamakta. Bunun yanında da buğday eken çiftçi neden para kazanamıyor sorusuna da ayrıca cevap vermek isterim.

Bunca yıllık deneyim ve yaşamın etrafındaki köylüler onu dikkatle incelediklerinde; Kazanmanın imkansızlığının nedeni, çıkarların dikkate alınmasında yatmaktadır. İkincisi, doğru tohumları seçmek, yanlış gübreleme, zamanında sulama “ucuza satamıyor gibi görünüyor” ve devlet teşviklerinden ve sübvansiyonlarından yararlanamamak, gelirleri düşürür. Buğdayın devlet fiyatı iyi bir fiyattır ve işini zamanında yapan tüm çiftçilerimizin bu işten para kazanmaması için hiçbir sebep yoktur.

 • Çünkü verimlilik prensibiyle çalışmıyoruz kısacası dönüm başına 500 kg kazandığınızda geliriniz 20.000 TL’ye düşüyor.
 • Buğday tohumları ve mazot gübre gibi sarf malzemeleri satın aldığınızda geliriniz 30.000 TL’ye düşüyor.
 • Yetiştirdiğiniz tahılı kaliteli bir şekilde üretmezseniz, çiftlik kayıt sistemine dahil etmeyip bir esnafa satarsanız geliriniz 25.000 TL’ye düşecektir.
 • Bunların hepsini kredi ile yetiştirirseniz geliriniz 30.000 TL’ye düşer,

Yukarıdaki hesaplamalara göre tarla size aitse yıllık geliriniz 60.000 TL’ye çıkıyor.

Doğru Buğday Ekim Teknikleri Nelerdir?

Buğdaydan istenilen geliri elde etmek için ekici çiftçinin de ekim teknolojisini bilmesi gerekir. Peki Doğru Buğday Ekim teknikleri nelerdir?

 • Yapılacak ilk şey, tohumların genetik olarak doğru ve uygun şekilde seçildiğinden emin olmaktır. Tohum uygunluğu, verimi arttırmanın en önemli nedenidir.
 • Üretim teknolojisi ne olursa olsun, tohumlar kalitesiz ise üretim etkisizdir.
 • Tohum sertifikası olanlar tercih edilmelidir. İç Anadolu bölgesinde kullanılacak tohumlara özel çinko takviyesi yapılmalıdır. Tohumlar bir kök ilacı ile hazırlanmalıdır.
 • Buğdayın ihtiyaç duyduğu temel maddeler azot ve fosfattır. Bu nedenle uygulanan gübre ile seviye dengelenebilir.
 • Buğdayın erken veya geç ekilmesi ve zamanlamanın yanlış anlaşılması verimi düşüren faktörlerden bazılarıdır.
 • Temel gübreleme ve beslenmeye de dikkat edilmelidir. Yatakları hazırlayın ve varsa yabani otları çıkarın.
 • Ekim süreleri bölgeden bölgeye değişmektedir. Ne zaman ekileceğini bilmek, toprak nemi ekim derinliğini etkilediğinden yardımcı olur.
 • İç Anadolu bölgesinde ekim zamanı Ekim ayının ilk haftalarında, Trakya veya Ege bölgesinde, Ekim ayının sonunda ve Kasım ayının ilk haftalarındadır. Erzurum gibi yerlerde ekim ağustos sonu ve eylül başına kadar yapılabilir.

Bu uygulamalar ile yüksek düzeyde üretim verimliliği elde edilebilir. Bu noktaları göz önünde bulundurarak kazanma oranınızı artırabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 3 YORUM
 1. MN dedi ki:

  Dünyanın hiç bir yerinde dönüm başına 700 kg buğday üretilemiyor. Türkiye’de ortalama dönüm başı verim 300 kg’dir. Bu uçuk kaçık bilgiler nereden geliyor?

  1. admin dedi ki:

   Maliyet hesaplamaları örnektir.

  2. kaan dedi ki:

   havzada 400 ila 700 arasında var susuz birde.
   sulu tarımda 1000 kg olur.