Cezaevi Katibi Nasıl Olunur? 2022 Şartları ve Başvuru Formu

Cezaevi Katibi Nasıl Olunur? 2022 Şartları ve Başvuru Formu

Cezaevi katipleri, Adalet Bakanlığı Ceza ve Tevkifevleri Genel Müdürlüğü’ne bağlı açık ve kapalı cezaevlerinde görev yapan kişilerdir. Katipler ayrıca mahkemelerde ve denetimli serbestlik hizmetlerinde çalışabilirler. Adliyede çalışan katiplere ise zabıt katipleri denir; Cezaevinde çalışan personelin isimleri değiştirilerek bilgisayar işletmeni unvanı verildi. Çalışanlar memur statüsünde olmaktadır. Cezaevi katibi nasıl olunur? diye soruyorsanız bir takım şartları yerine getirmek gerekmektedir.

Cezaevi Katibi Nasıl Olunur?

Adalet Bakanlığı Basın ve Yayın Dairesi Başkanlığı tarafından cezaevi katip alımlarıyla iş ilanının yayınlanması ile süreç başlamaktadır. Cezaevi katibi olmak isteyen adaylar, gerekli belgelerle birlikte ilanda belirtilen illere başvuru yapabilmektedirler. Cezaevi katibi olmak isteyen herkesin önce Kamu Personeli Seçme Sınavını (KPSS) geçmesi gerekiyor. KPSS’den en az 70 puan ve üzeri puan almış vatandaşlar cezaevi katibi pozisyonuna başvurabilirler. Cezaevi katibi olarak kurumlarda çalışmak için başvuran kişiler, Adalet Bakanlığının atama ve sınav kurallarına göre işe alınmaktadır.

Cezaevi Katibi Olmak İçin Gereken Şartlar Nelerdir?

Cezaevi katibi olmanın şartları nelerdir? diye soruyorsanız hemen açıklayalım;

 1. Fakülte veya yüksekokulların bilgisayar bölümü, adalet yüksekokulu, meslek yüksekokullarının adalet bölümü, adalet ön lisans programı, adalet meslek lisesi veya diğer lise ve dengi okulların ticaret veya bilgisayar bölümlerinden mezun olmak,
 2. Yukarıdaki yerlerden mezun olmayanların devlet eğitim merkezlerinde bilgisayar işletmenliği sertifikası almaları gerekmektedir,
 3. En az lise diplomasına sahip olmak,
 4. 35 yaş altı olmak,
 5. 657 sayılı Kanuna göre memur statüsü için gerekli şartları yerine getirmek,
 6. Belirtilen süre boyunca KPSS sınavından en az 70 puan almış,
 7. Yapılan klavye sınavında 3 dakikada en az 90 kelime, yazım yanlışı, tekrar eden, yani bütünlük kontrolü anlamına gelen ve %40’tan fazla hata yapamayan,
 8. Kamu haklarından mahrum olmamak
 9. Askerlik yapmış olmak
 10. Güvenlik kontrolünden geçmek
 11. Sınav tarihinde en az 18 yaşında olmalısınız.

Yukarıda ki şartların hepsini karşıladığınız takdir de sizde cezaevi katibi olabilirsiniz.

Katiplik Sınavında İstenen Eğitim Şartları Nelerdir?

Peki cezaevi katiplik sınavından istenen eğitim şartları tam olarak nelerdir? hemen cevaplayalım;

 • Büro personeli olarak çalışmak isteyen adaylar için özel koşullar geçerlidir. Bu şartlar ;
 • Lise ya da dengi okuldan mezun olan cezaevi kâtibi adaylarından, Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) tarafından onaylanmış ya da kamu kurum ve kuruluşları aracılığı ile düzenlenmiş olan kurslardan daktilo ya da bilgisayar sertifikası almış olması istenmektedir.
 • Dört yıllık lisans bilgisayar bilimi programı veya iki yıllık üniversite bilgisayar bilimi bölümü mezun olmak
 • Adalet Meslek Yüksek Okulu’ndan mezun olmak.
 • Meslek Yüksekokullarından Adalet Ön lisans Derecesinde olmak.
 • Adalet meslek lisesinden mezun olmak
 • 3 dakikada en az 90 kelime yazabilme ve klavye testinde tek bir eksik veya yanlış kelime bulunmamalıdır. Hataların %40’ından fazlasını yapan cezaevi katibi adayları elenir.

İlginizi çekebileceğini düşündüğümüz Belediyede Memur Nasıl Olunur 2022 Şartları Nelerdir? konu başlıklı makalemize de göz atmak isteyebilirsiniz 🙂

Cezaevi Katipleri Ne İş Yapar?

Cezaevi katipleri, açık veya kapalı ıslah tesislerinde bulunan ofislerde çalışır. Cezaevi katipleri mahkeme yazışmalarını zamanında ve doğru bir şekilde kaydetmeli, düzenlemeli ve arşivlemelidir. Zaman zaman duruşmada hazır bulunmalı ve hakimin talimatlarına uymalı ve duruşma sırasında olanları kaydetmelidir. Yargıç için mahkeme dışında ve mahkeme dışında yapılan tüm çalışmaların kaydını tutmalıdır. Defterlere sayfa numaralarını verdikten sonra mahkeme mührünü yapıştırmalı ve imza almalıdır. Açık davaların ayrı ve düzenli dosyalarını tutmalıdır. Tutukluların duruşma gün ve saatleri hakkında bilgilendirilmesi için tüm tebligat işlerini ve ceza infaz kurumlarının idareleriyle gerekli yazışmaları yapmak zorundadır. Duruşma günlerini düzenli olarak listelemeli ve takip etmelidir. Aynı zamanda, alınan ara kararların uygulanmasını sağlamalıdır. Protokol, olay yeri inceleme, görüşme, otopsi ve ölüm soruşturması sırasında imzalanmalıdır. Son olarak, kapatılan tüm dosyaların düzenlenmesinden ve arşivlenmesinden sorumludur.

Cezevi Katibi Nasıl Olunur

Cezevi Katibi Nasıl Olunur

Cezaevi Katipleri Hangi Birimlerde Görev Alır?

Cezaevi kâtipleri farklı açık ve kapalı cezaevlerinin farklı birimlerinde görev almaktadır. Cezaevi kâtiplerinin en çok görev aldığı birimler nelerdir? diye soruyorsanız işte cevapları;

Cezaevi Katipleri Hangi Birimlerde Görev Alır
İnfaz Kalemi Mektup Okumak Saymanlık
Mutemet ya da personel Eğitim Birimi Emanet Para Birimi
Ambar ve İş yurtları

Cezaevi Katibi Ne Kadar Maaş Alır?

Cezaevi katip alımları anlaşmalı ve kadrolu olarak yapılmaktadır. Kadro maaşları anlaşmalılardan 500 TL. civarında fazla olmaktadır. Kadrolu olan katipler derece, kademe, mezun oldukları okula göre ve aile yardımı alıp almadıklarına göre maaş alırlar. Cezaevi katiplerinin maaşları en düşük memur maaşına yakındır. Yeni başlayan bekar lisans, ön lisans ve yüksekokul mezunu Katipler hemen hemen 5000 – 6000 TL civarında maaş alırlar. Döner sermaye bu hesaplamanın dışındadır. Bunun dışında görev parası, dış görev harcı vs. yoktur. Kadrolu olanlar 4’ün 1’ine düştüklerinde maaşları da artış gösterir.

Döner Sermayeden Cezaevi Katibi Yararlanabilir Mi?

İşletme sermayesi, işyeri bulunan cezaevi kurumlarında işletme sermayesi şeklinde yılda bir kez dağıtılır. İşletme sermayesinden yararlanmak isteyen cezaevi katipleri, İş yurduna bağlı bir tesiste çalışmak zorundadır. Memur, icra dairesinde, mektup okuma merkezinde veya iş yeri dışında başka bir yerde çalışıyorsa işletme sermayesinden faydalanmaz. Ancak muhasebe bölümünde çalışan cezaevi katibi bu kapsama girmemektedir. Muhasebe bölümünde çalışan memurlar, yıl sonunda belirli bir oranda işletme sermayesi alabilirler. Kamu hizmeti ücretinin miktarı, memurun çalıştığı cezaevine göre değişir. Yılda 15.000 TL döner sermaye katkısı ödeyen cezaevleri olmakla birlikte, çalışma saatlerine bağlı olarak yılda 3.000 TL döner sermaye katkısı ödeyen cezaevleri de bulunmaktadır.

Cezaevi Katipleri Mahkumlarla Görüşür Mü?

Hükümlü ve tutukluların tutulduğu bölümlerde kolluk ve güvenlik görevlilerinin yanı sıra kıdemli görevliler de bulunuyor. Katipler, ayrı bir işleri olmamasına rağmen tutuklularla görüşerek ifade vermek, tebligat almak, tebligat almak ve benzeri işlemleri yapabilirler. Ancak bu sırada kolluk kuvvetleri ve güvenlik görevlileri de hazır bulunmaktadır.

3 Dakikada 90 Kelime Yazabilir Miyim?

İlk başta zor gibi görünse de bu durumun üstesinden gelinebilir. Sınavı geçme kontenjanı her geçen gün artıyor. Rakipleriniz 3 dakikada 140 kelime yazıyorsa, 90 kelimeyi tercih etmek için nedenleriniz olmalı. Normal şartlar altında bir katip 3 dakikada 100 kadar yazabilir. Aday gösterildikten sonra kimse sizi test etmeyecek, ancak bu katılım için bir koşul. Yavaş bir klavyeniz varsa internetten bulabileceğiniz 10 parmak klavye programlarını tavsiye ederim.

Ceza İnfaz Kurumlarında Yıllarca Görev Yapanların Katip Olmak İsteyenlere Tavsiyelerini Sizlerle Paylaştık!

Cezaevi Katibi olmak isteyenlerin dikkate alması gereken yorumları sizlerle paylaştık;

 • Cezaevleri filmlerde ve dizilerde gördüğünüz gibi değildir. Çekinmeyin.
 • İnfaz ve Koruma Memurluğuna kriterleriniz uyuyorsa bu işi de tercih edebilirsiniz.
 • 3 dk’da 90 kelime yazdığınız zaman kimse sizi alnınızdan öpmez. Sizin gibi yüzlerce aday var. Daha fazla çalışmalısınız.
 • Eğer isterlerse 2 yıl hizmet süresi sonunda istedikleri illere tayin olabilirler. Sözleşmeliler hariçtir.
 • Zabıt katipleri ve cezaevi katipleri aynı maaşı alırlar.
 • Komisyona bağlı olduğunuzdan eğer komisyon isterse sizi bağlı olduğu tüm mülakat kurumlarda değerlendirebilir. Lakin siz talep etmezseniz tayininiz çıkmaz. İstediğiniz şehirde emekli olana kadar çalışabilirsiniz. Rotasyon olmaması büyük avantajdır.
 • Cezaevleri yoğun olsa da, iş yükü zabıt katipleri (adliyeler) kadar yoğun değildir. Duruşmaya çıkmazsınız ve anlık olarak bi hayli hızlı yazı yazmanız gerekmez. Bu nedenle tercih edilebilir.
 • Görevde yükselme sınavlarına katılarak Sosyal çalışmacı, psikolog, idare memuru olabilirsiniz. Katip olmak için doğmadınız.
 • Ceza infaz kurumlarında cep telefonu kullanmak yasaktır. Eksi olarak algılanabilir.
 • Şuan ceza infaz kurumlarında anlaşmali olarak başlayıp kadro almayan hiçbir memur yoktur. İlerleyen zamanda kadro verilir.
 • Misal verilecek olursa Ankara’lısınız fakat Ankara iline 3 memur alınıyor. Lakin tercih etmediğiniz Edirne iline 50 memur alındığını varsayalım. Başvuranların içinde ilk 3’e girmek, ilk 50’ye girmekten daha zordur. Bu bağlamda Edirne’ye başvurup Edirne’de vazifeye başlarsanız ve seneler sonra Ankara’ya tayin isteyebilirsiniz. Lakin anlaşmaden kadroya geçmeniz ve orada ki hizmet zamanını beklemeniz gerekir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.