Çiğ Süt Destekleme Ödemeleri Ne Zaman Yatacak? 2022 Süt Parası Sorgulama

Çiğ Süt Destekleme Ödemeleri Ne Zaman Yatacak? 2022 Süt Parası Sorgulama

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, 2022 yılında sağlanacak Çiğ Süt desteğine ilişkin önemli açıklamalarda bulundu.  Bu yıl içerisinde çiğ süt yardımı ve süt piyasasının düzenlenmesi kararının yayınlanmasıyla vatandaşlar bu hükmü incelemeye başladı. Çiğ Süt Destekleme Ödemeleri adı altında sizlere yazdığım bu makalede ödeme tutarları bilgi sahibi olacaksınız. Bunun yanında çiğ süt destekleme ödeme sorgulama ekranını bulabileceksiniz.

Çiğ Süt Prim Ödemesi 2022

Bu kararın amacı, çiğ sütün üretim verimliliğini ve kalitesini ve uygulanan ıslah politikasını artırarak, çiğ süt üretiminin sürdürülebilirliğini ve üretici fiyatlarının istikrarını sağlamaktır. 2022 yılında uygulanacak Çiğ Süt Destekleme sağlanması ve süt piyasasının düzenlenmesi konularını kapsamaktadır. Konu ile ilgili olarak Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli’nin çiğ süt destekleme ödemeleri ne zaman yatacak yaptığı açıklamaya göre; Ulusal Süt Konseyi tarafından açıklanan çiğ süt tavsiye satış fiyatına bakanlıkça destek verileceğini ifade etti. Ulusal Süt Konseyi’nce, 2021 Ocak – Nisan ayları için geçerli çiğ süt tavsiye satış fiyatının 2 lira 80 kuruş olarak belirlendiğini hatırlatan Bakan Pakdemirli,

“Bakanlığımızca aynı dönemde çiğ süt desteği 30 kuruş olarak uygulanacaktır. Böylece, açıklanan bu çiğ süt tavsiye satış fiyatı ve 30 kuruş çiğ süt desteği ile paritenin 1.30’un üzerinde kalmasını sağlamış olacağız” dedi.

Çiğ Süt Desteklemesi Ne Kadar? Soğutulmuş Çiğ Süt Fiyatı 2022

Çiğ süt destekleme ödeme tarihlerinin yanında kullanıcılarımız destekleme tutarının ne kadar olduğunu da merak ediyor. Bu yıl içerisinde çiftçilerimize yatırılacak olan ödemeler için şunu söyleyebilirim. Çiğ süt destekleme ödemeleri için belirlenen fiyat litre başına; en yüksek fiyat 2.90 en düşük 2.80 lira olarak hesaplanmıştır. Ulusal Süt Konseyi, 1 Mayıs – 30 Haziran 2022 tarihleri ​​arasında;

  • A sınıfı için litre başına 2 lira 90 kuruş,
  • B sınıfı için 2 lira 85 kuruş
  • C sınıfı için 2 lira 80 kuruş referans fiyat açıkladı.

Ayrıca, Tarım ve Orman Bakanlığı üreticiye bu iki aylık dönemde litre başına 30 kuruş prim ödemektedir.

Soğutulmuş çiğ süt fiyatı da yine yıl sonuna kadar geçerli olacak şekilde Tarım Orman Bakanlığı tarafından belirlendi. Ulusal Süt Konseyi tarafından duyurulan soğutulmuş çiğ süt fiyatı 3 lira 20 kuruş olarak tavsiye satış fiyatıdır. Tarım Orman Bakanlığı ise çiğ süt destekleme primini 2022 yılı için litre başına 20 kuruş olarak çiftçiye duyurdu.

Geçimini tarım hayvancılıktan kazanmak isteyen girişimci çiftçilerimize müjdemiz var.!  Köye Geri Dönüş Kredisi Nasılır Alınır? Hibe Destekleri Şartları (2022) adlı makalede köye geri dönmek isteyenlere devlet hibe veriyor. 

Çiğ Süt Destekleme Ödeme Tarihi Ne Zaman? Yapılan Kesintiler Nelerdir?

Çiğ Süt Destekleme teminatı, bakanlık tarafından belirlenen süreler içinde ödenir. Bakanlıkça belirlenen tarihler arasında Ziraat banka hesaplarına ödeme yapılır. süt destekleri ne zaman yatacak 2022 Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, Çiğ Süt yardımı çerçevesinde 607 milyon lira tutarında ödeneceklerini söyledi. Pakdemirli basın açıklamasına göre çiğ süt prim desteği Nisan ayında ödeneceği açıklandı. Bakana göre Aralık ayında ödenmesi gereken toplam ödeme miktarı 102 milyon TL. Çiğ Süt Destekleme kapsamında 232.223 üreticiden 729.000 ton Çiğ Sütü için 98.000.000 TL ödemenin hesaplara yatırılacağı bildirildi. Çiğ Süt Destekleme sübvansiyonundan yapılan kesintiler dikkate alınarak, sübvansiyonun %3’ü üretici ve yetiştirici birliklerinden il / ilçe üretici birlikleri, il yetiştirici birlikleri ve %5’i kesilmektedir. Öte yandan, yardımın %3’ü kooperatiften üst veya bölgesel birliğine gitmekte ve bu miktarın %25’i merkeze ödenmektedir.

Çiğ Süt Destekleme Ödeneği Nasıl Alınır?

Sübvansiyon desteğini çiftçilere süt parası şeklinde kullanabilmek için üye bir üretici kuruluşa dilekçe verilmesi gerekmektedir. süt destekleri ne zaman yatacak 2022 Ayrıca mevcut kuruluşa çiğ sütün satıldığını belirten bir satış fişi ibraz edilmelidir. Makbuzun orijinalini sağlamalısınız. Fotokopiler ve diğer kopyalar kabul edilmez. Süt ürünleri yardımı almanın bir diğer sorunu da bakanlığın süt kayıt sistemine kayıt olmaktır. Üretim yapılan il ve ilçelerde tescil işlemi yapılmaktadır.

Yetiştiricilerin üye olduğu kuruluşlar sisteme veri girme hakkına sahiptir. Kuruluşlar tarafından girilen bu bilgiler kaydedilir ve konsolide listeler oluşturulur. Özgeçmiş listeleri bölge ve ilçe müdürlüklerine gönderilir. Bazı kişiler, yardım alanlara başvuru sırasında Bakanlık tarafından ilan edilen süreler içinde başvuru yapacak.

Süt Parası Almak için Gereken Şartlar Nelerdir?

Çiğ süt için destek talep eden çiftçilerin belirli koşulları karşılaması gerekir. Öyle ki süt parası almak için gereken şartlar nelerdir? Birçok kullanıcımız tarafından merak ediliyor. Bu koşullar, çiğ sütü desteklemek ve süt piyasasını düzenlemek için pazarlama iletişiminde belirtilmiştir. O halde sizler için hazırlamış olduğum şartların yer aldığı tabloyu incelemenizi tavsiye ediyorum.

Çiğ Süt Destekleme Parası Şartları
Süt parasından kar eden yetiştiricilerden süt üreten hayvanlar TURKVET’e kayıtlı olması gerekiyor.
Talepler bir üretici kuruluşa yönlendirildiği için, ödeme alan kişilerin bölgelerindeki kuruluşun üyeleri olması gerekir.
Bakanlık tarafından belirlenen süreler içinde başvuruları iletmek ve gerekli belgeleri eksiksiz olarak tamamlanma şartı aranıyor.
Süt tozu formunda üretilen çiğ sütün bir ıslah teşkilatı aracılığıyla Et ve Süt Genel Müdürlüğüne satışı sağlanması gerekecek.
Sağlık sigortası belgeli süt üreten firmalar, süt besiciliği kar marjı 2022 Bakanlığın süt kayıt sistemine kayıtlı, ürettikleri çiğ sütü ve süt satışı için işyeri sicil belgesine sahip olan süt işletmeleri pahasına satış yapmaktadır.
Çiğ süt satışından sonra bakanlık süt kayıt sistemine düzenli kayıt,
Bakanlıkça belirlenen yönetmelik hükümlerine göre yetiştirme ve süt soğutma tanklarının sağlıklı çalışması için,
Kuruluşlar aracılığıyla süt satanlara da süt ürünleri desteği verilmektedir.

Yukarıdaki şartlardan sonra Bölge veya ilçe müdürlüklerinden veya üretici kuruluşlardan istenen belgeler birbirinden farklıdır. Başvuru belgelerini okuyabilmeniz ve nereye gideceğinizi bilmeniz için yazımı okumaya devam ediniz.

Çiğ Süt Parası Almak için Gereken Belgeler Nelerdir?

Çiğ süt destekleme şartlarına uygunluğu tespit edilen üretici yetiştiricilerimizden birtakım belgeler istenmektedir. Bu belgelerin Bölge ve İlçe Müdürlüklerine temin edilmesi durumunda artık hesaplarında süt yardımı parasını görüntüleyebilirler. O halde süt parası almak için gereken belgeler nelerdir? sorusunu şu şekilde cevaplandırayım.

Çiğ Süt Parası Almak için Gereken Belgeler Nelerdir?
Bir üretici/yetiştirici kuruluş tarafından derlenen yardım talep eden üyelerin listesi.
Uygun finansman süresi için başvuran katılımcılardan gelen başvuru talepleri.
Tablo, BSKS veri tabanında yayınlanan ve/veya üretici/damızlık üretici örgütü tarafından düzenlenen çiğ süt üretim özetine dayanmaktadır.
Satılan çiğ sütün türü, fiyatı, teslim tarihi ve miktarını gösteren üye/ortak listesi, fatura / elektronik fatura / elektronik arşiv faturası / üretici fişi / elektronik üretici fişi
Satışın DİTAP üzerinden yapılması halinde, sözleşme ve fatura / elektronik fatura / elektronik arşiv faturası / imalatçı makbuzu / elektronik imalatçı makbuzu imalatçı kuruluşa / üreticiye aktarılır. Fatura bilgileri DİTAP sözleşmesinin numarasını ve tarihini içerir.

Yukarıda tablo halinde verdiği gerekli evraklar veri girişi yapacak il/ilçe müdürlüklerince istenilecek belgeler olduğunu belirtmek isterim. Veri girişi yapacak üretici/yetiştirici örgütlerince istenilecek belgeler bu belgelerden farklıdır.

Çiğ Süt Destek Ödeme Sorgulama Nasıl Yapılır?

Çiğ Süt Destekleme ödeneklerinin hesaplara yatırıldığını belirten Tarım ve Orman Bakanı PAKDEMİRLİ nin yaptığı yazılı açıklamalar ardından çiftçilerimiz çiğ süt destek ödeme sorgulama nasıl yapılacağını ve nereden sorgulama yapılacağını araştırmıştır. İlk olarak yapmanız gereken arama motorunuza şunu yazmak olacak.

arama motoru

arama motoru

Ardından kimlik doğrulaması yaparak ödeme sorgulama işleminizi tamamlayabilirsiniz.

kimlik doğrulama

kimlik doğrulama

Çiğ süt destek ödeme sorgulama e-devlet üzerinden yapılabilir. E-devlet üzerinden destek ödeme bilgisi sorgulama yapmak için bağlantıya tıklayınız.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.