ÇKS (Çiftçi Kayıt Sistemi) Belgesi Çıkartma 2022 Gerekli Belgeler Nelerdir?

ÇKS (Çiftçi Kayıt Sistemi) Belgesi Çıkartma 2022 Gerekli Belgeler Nelerdir?

ÇKS belgesi nasıl alınır? diye merak ediyorsanız sizlere en doğru ve basit şekilde açıkladım. Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından çiftçilere yapılan yardımlardan yararlanmak için çiftçi kayıt belgeniz kesinlikle olması gerekiyor. Çiftçi kayıt belgesi çıkartma ve gerekli belgeler nelerdir? sorusunun cevabını araştıran bir çok çiftçimiz var. Benim bizzat sahip olduğum belgenin avantajları saymakla bitmiyor. Çiftçilerin en çok merak ettiği diğer konu ise e-devlet üzerinden çks belgesi çıkartma konusu oldu. tarım sübvansiyonlarını e-devlet üzerinden kontrol etmek için yeni çiftçi kaydı nasıl yapılır sorusunu sizlere detaylı bir şekilde anlattım. Gelin önce sizlere bu belgenin ne olduğundan ve ne işe yaradığından kısaca bahsedeyim.

ÇKS Belgesi Nedir? Ne İşe Yarar?

İşte en çok merak edilen çks belgesi nedir? ne işe yarar? sorusunun cevabı; Sadece sera ve araziye dayalı tarımsal faaliyetlerde bulunan çiftçiler için oluşturulmuş bir kayıt sistemidir. Tarım ve hayvancılık sektöründe çalışan çiftçi ve üreticilerin 2022 yılında her yıl Tarım ve Orman Bakanlığı ile devlet kurumları tarafından sağlanan tarımsal destekleme ödemeleri ve yardımlarından yararlanabilmeleri için ÇKS belgesine sahip olmaları gerekmektedir. Bu belgeye sahip olanların yararlanabileceği imkanları sizlere aşağıda listeledim;

 • Genç çiftçilerin projeleri için devlet sübvansiyonlarından(düşük faiz) yararlanabilirsiniz,
 • TKK & Ziraat Bankası‘nın sunduğu düşük faizli (sübvansiyonlu) krediler sayesinde hayvancılık için tüm çiftlik kredisi fırsatlarından yararlanabilirsiniz.
 • ÇKS belgeli çiftçiler, kamu ve özel dahil tüm bankalardan tarımsal kredi ürünlerini kullanabilirler.
 • Bankaların çiftçilere özel sunduğu tarımsal kredi kartı alabilmek için ÇKS belgesi gerekmektedir.
 • Tarımla uğraşan çiftçilerin de BAĞ-KUR aracılığıyla emekli olabilmeleri için bu belgeye sahip olmaları gerekmektedir (Önemli).
 • ÇKS belgesi ile üretilen tarım ürünlerinin nakliyesi için gerekli olan İmalatçı Trafik Belgesi düzenlenmesi için de gerekli bir belgedir.

ÇKS tescilli belgesi olan üreticilerin, ektikleri arazi karşılığında besledikleri hayvan sayısı ve cinsine göre devlet yardım ve desteklerinden yararlanabilmeleri için gerekli olan belgeye sahip olmaları gerekmektedir.

Çiftçi Belgesi Nasıl Alınır 2022 E-Devlet’ten ÇKS Belgesi Alma

Çiftçilerin yardım ve devlet hibelerinden yararlanabilmeleri için bu belgeye sahip olmaları ve sisteme kayıt olmaları gerektiğinden yukarıda bahsetmiştim. Sizde Çiftçi belgesi nasıl alınır diyorsanız ve bunu sizlere çok basit bir şekilde anlatayım. Çiftçi Kayıt Sistemine kaydolmanın birçok yolu var. Devlet tarafından verilen hibeler için kesinlikle sertifikanız olmanız gerektiğini tekrar tekrar belirtiyorum. Çiftçiler için bu belge nüfus cüzdanı kadar önemli. Ne kadar önemli olduğunu anlamanız için şu şekilde açıklayayım; Çiftçi kayıt sistemine kayıtlı olmayan çiftçilerin üretim yılı içinde mazot ve gübre, yem bitkileri ve fark destek ödeme uygulamaları için sağlanan yardımların hiç birinden yararlanamaz. Ayrıca bu durumda tarımsal destekleme projeleri, çiftçilere sağlanan yardım ve desteklere başvurabilmek için ÇKS’ye kaydolmak, Ziraat Bankası ve tarım kredi kooperatifleri tarafından sağlanan sübvansiyonlu kredilerden (Ziraat Bankası Sıfır Faizli Koyun Kredisi Şartları) yararlanmak ve TARSİM ürün sigortası yaptırmanız gerekmektedir. Aşağıda ilk kayıt sürecinin nasıl geçeceği, kaydı olmayan çiftçilerin neleri ilgilendirdiği ve sistemin kayıt ve yenileme sürecinde nasıl işlediği anlatılmakta. Bu belgeyi almak için iki yöntem bulunuyor. İşte bu yöntemler;

 • Tarım Orman Bakanı Bekir Pakdemirli; yeni elektronik uygulama sistemlerinin adreslerini dijital servisler olarak güncellediğini duyurdu. e-tarim.gov.tr ​​sitesi üzerinden ÇKS belgesi alma işlemi e-devlet sayfası üzerinden e-devlet şifresi girilerek yapılır. Aynı sayfada Çks uygulamasının durumunu da kontrol edebilirsiniz.
 • Yada çiftçiler ÇKS belgesini tekpencere.tarbil.gov.tr ​​adresinden alabilirler. Çiftçi Kayıt Sistemine kayıtlı çiftçiler, Tekpencere.tarbil.gov.tr ​​adresindeki Belge Al sekmesinden ilgili il ve ilçeyi seçip sanal pos üzerinden kullanarak ÇKS belgesini alabilecekler.
Çks Belgesi Alma

Çks Belgesi Alma

Çiftçi kayıt sistemine katılım başvuruları, ekim alanının ait olduğu tarım ve ormancılık il müdürlüklerine/ilçelerine yapılmalıdır. Devam eden salgın sürecinde, ilgili il/ilçe müdürlüğüne tekpencere.tarbil.gov.tr ​​adresinden gerekli belgeler sunularak kayıt başvuruları yapılmalıdır. Sertifikanızı tekpenere.tarbil.gov.tr ​​adresinden alınabilirsiniz.  Sertifika online olarak sağlanmakta ve ÇKS’ye kayıtlı çiftçiler için dijital olarak hazır hale getirilmekte.

E-Devlet Üzerinden ÇKS Belgesi Çıkartma

Artık e-devlet üzerinden ÇKS Belgesi Çıkartma ön kayıt talebinde bulunabilirsiniz. Öncelikle tarbil elektronik yönetim sistemine giriş yapmanız gerekmektedir. Şifreniz yoksa 2 TL’ye PTT şifresi talep edebilirsiniz. Fakat şifrenizi unuttuktan sonra tekrar ptt’den şifre talep ederseniz 4 TL vermek zorunda kalacaksınız 🙂 Şimdi size adım adım anlatayım;

 • İlk olarak e-Devleti açalım. Buraya tıklayarak açabilirsiniz.
 • Sağ yukarıdan “Giriş Yap” bölümüne tıklayalım.
E-devlet Çks Çıkartma

E-devlet Çks Çıkartma

 • Şimdi T.C Kimlik Numaranızı ve şifremizi giriyoruz.
Çks E-devletten Çıkarma

Çks E-devletten Çıkarma

 • Arama kısmına çks belgesi yazmanız yeterli. Çks belgesi almaya tıklayalım.
E devletten Çks Belgesi Alma

E devletten Çks Belgesi Alma

 • Açılan Sayfada Uygulamaya git diyoruz.
Çks Belge Alma

Çks Belge Alma

 • İlgili sayfada başvuru formunu doldurun.
 • Adınız ve soyadınız, TC. Numaranız, başvuru tarihiniz, adresiniz ve telefon numaranız biten sisteme yansıtılacaktır.
 • Burada, başvurduğunuz destinasyonun adını seçmelisiniz.
 • Listeden ait olduğunuz ili seçebilir veya ilçe adını buraya girerek seçiminizi yaparak arama yapabilirsiniz.
 • Daha önce ÇKS başvurusu yaptıysanız bilgileriniz ekrana gelecektir.
 • “Gönder” butonuna tıkladığınızda ön başvuru işlemi tamamlanmış olur.
 • Bu sayfadan çks belgenize kolayca ulaşabilir ve soruşturma prosedürlerini takip edebilirsiniz.
 • Akabinde gerekli belgelerle birlikte bölge/ilçe idaresi ile bizzat iletişime geçmelisiniz.

Bu maddeleri anlattığım gibi yaptıktan sonra kolaylıkla işlemenizi gerçekleştirebilirsiniz. Sizlerin ilginizi çekebileceğini düşündüğüm ÇKS Kayıt Başvurusu Nasıl Yapılır? ÇKS Ücretleri 2022 konumuzun linkini bıraktım sizler için yoğun araştırma yapılıp doğru ve net bir şekilde sizler için hazırlanmıştır.

Çiftçi Kayıt Sistemine İlk Kayıt Nasıl Yapılır?

Çiftçi kayıt sistemine ilk kayıt nasıl yapılır diye soruyorsanız 3 farklı şekilde yapılmaktadır. Onlar;

 • Arazi sahiplerinin başvurusu,
 • Arazi kiralayanların başvurusu ve
 • Arazisi birinci dereceden yakınlarına ait olanların başvurusu şeklindedir.

Çiftçi Kayıt Sistemine ilk kez başvuruyorsanız; Öncelikle kimlik bilgilerinizi belirteceğiniz bazı belgeleri doldurmanız gerekiyor. Tapuların fotokopisini çekmeniz ve orijinal tapu kaşesinin çıktısını almanız gerekmektedir. Tapu kaydını tuttuktan sonra, ektiğiniz arazinin ve bu yıl yetiştirdiğiniz ürünlerin mülkiyeti ile ilgili bilgileri boş C formunda vermeniz gerekmektedir. Daha sonra, ektiğiniz arazinin bulunduğu köy veya ilçenin lideri ve bir üyesi tarafından imzalanmış bu Form C’yi almalısınız. Farklı araziniz varsa; Evde araziniz varsa Tarım Bakanlığına, aksi halde arazinin bulunduğu Tarım İl Müdürlüğüne, arazi Merkez İlçede ise İl Tarım Müdürlüğüne talep göndermeniz gerekmektedir. Peki gelelim diğer sorumuza; Uzun Zamandır ÇKS Başvurusu Yapmayanlar Nasıl Başvurmalı? Çiftçi Kayıt Sistemine bir yıl içinde kayıt yaptırmadıysanız, bir sonraki yıl ilk başvurmuş gibi başvuruda bulunmalısınız. İlk defa başvuran adayların ne yapması gerektiği, Çks çiftçi kayıt sistemine ilk defa nasıl kayıt olunacağı yazımızın başında zaten anlattık.

ÇKS Çiftçi Kayıt Sistemi Başvurusu Gerekli Belgeler 2022 Çiftçi Kayıt Formları Nelerdir?

Çks çiftçi kayıt sistemi başvurusu için gerekli belgeleri bilmeniz gerektiğini düşünüyorum. Tarım İl ve İlçe Müdürlüklerine başvurunuzu yapmadan önce aşağıdaki başvuru belgelerini indirebilir ve başvuru formlarını doldurabilirsiniz. Kayıt talebinizi e-devlet üzerinden tamamlayabilirsiniz. Kayıt formu, dilekçe, dilekçe örneği alabilirsiniz.

 • Arazi kimin adına kayıtlı ise arazisini kullandığınız kişilerin ve arazi sahibine ait kimlik belgesinin fotokopisi,
 • Başvuru sahibinin VKN ve vergi numarasını gösteren belge,
 • Döner sermaye yardım belgesi,
 • Arazi eğer kiralık ise bu durumda kira kontratı,
 • Taahhütname
 • Ekilişi yapılacak olan araziye ait tapu kadastrodan alınacak tapu kayıt örneği,
 • Ekili alanların muhtarlık tarafından onaylatılmış olan boş C Formu gereklidir.

Çiftçiler için kayıt formları ise Çiftçi Kayıt Formu, Boş C Formu, Kira kontratı, Muvafakat-1, Muvafakat 2, B Formudur. Devlet tarafından verilmekte olan hibe ve kredileri görüntüleyebilir, en uygun tarım kredileri hakkında web sitemizden bilgi alabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.