Devlet Sed Yardımları 2022

Devlet Sed Yardımları 2022

Ülke olarak koronavirüs salgını ile ekonomik olarak zor bir dönemden geçiyoruz. Alınan sağlık koruma tedbirleri kapsamında işleri kapatılan ve bu süreçte maddi sıkıntı yaşayan vatandaşlara sosyal yardım sağlanmaya devam edilmektedir. Devlet Sed Yardımları  Ülkemizde 2022 yılında birçok vatandaş korona virüsü nedeniyle çalışamayacak ve aynı zamanda birçok ailedeki çocuklar maddi sıkıntılar nedeniyle eğitim alamayacak. Bu nedenle birçok kurum ve kuruluş öğrencilerimize maddi destek sağlarken, maddi durumu iyi olan vatandaşlarımızın birçoğu zor durumdaki ailelere maddi destek sağlayarak çocuklarımızın eğitimine katkı sağlamaktadır.

Öğrencilere Para Yardımı Yapılacak

Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zumrut Selçuk açıkladı; İlköğretim öğrencilerimize 2317 TL, lise öğrencilerimize 3475 TL, yükseköğretimde 4634 TL ödeneceğini açıkladı.
Şehitlerimizin çocuklarına, engellilere ve çocuklarına toplam 63 milyon lira eğitim ve öğretim verileceği açıklandı.

Devlet Sed Yardımı Müjdesi

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Ulusa sesleniş konuşmasında açıklama yaptı.
Erdoğan;

Sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıflarımızda Ramazan ayında 500 milyon lirayı aşkın ilave kaynak sağladık. 81 vilayetimizde 2 milyon 234 bin öğrencimize kızlar için 75 lira, erkekler için 50 lira olmak üzere şartlı eğitim yardımı yapıyoruz. Öksüz ve yetim 41 bin öğrencimize ise aylık 150 lira olarak veriyoruz.  dedi.

Devlet, anaokulu, anaokulu, ilkokul, lise, lise, üniversite sınıfı ne olursa olsun çocuklu ailelere eğitim ve öğretim yardımı sağlar. Bu sosyal ve finansal destek (Sed) olabileceği gibi KYK aracılığıyla burslar ve geri ödenemez krediler de olabilir. Ayrıca 2022 yılında her öğrenciye notuna ve öğrenim dönemine göre sosyal destek verilecek.
Devlet, ailelerinin geçimini sağlamakta zorlanan ve maddi sıkıntılar nedeniyle çocuklarını eğitemeyen ailelere destek oluyor. Bu devlet desteği sayesinde birçok öğrencimiz çalışmalarını tamamlayabilecek ve hayallerini gerçekleştirebilecek. Aile İşleri, İşgücü Piyasası ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından hazırlanan bu proje gündeme alınarak uygulanmaya başlandı. Maddi durumu yetersiz olan ailelerin isteği üzerine tedbirler alınır ve öğrencilere destek verilmeye başlanır. Çocuğunuz / çocuklarınız için öğrenme güçlüğü çekiyorsanız ve mali desteğe ihtiyacınız varsa, bu kuruma başvurabilirsiniz. Gerekli şartları yerine getirdikten sonra maddi destekten yararlanabileceksiniz.

Öğrencilere Verilen Devlet Yardımları Nelerdir?

Devlet öğrencilere değerli yardımlar sağlıyor. Bu yardımlar öğrencilere büyük fayda ve kolaylık sağlamaz. Bunlardan biri sosyal ve finansal destektir (SIA). Aynı zamanda, yardım miktarı okulun seviyesine bağlıdır. Ve her yıl sabit fiyatlarla yardım sağlanır. Akademik yıl için yapılacak yardım miktarı belirlendi. Öğrencilere maddi destek sağlamak isteyen kişiler yardım için başvurabilir.
Ancak devletimiz, maddi sıkıntılar nedeniyle çocuklarını eğitmek için mücadele eden ailelere ulaşarak birçok öğrenciye daha rahat bir eğitim sağlıyor. Devletin mali desteğinden kimler yararlanabilir? Bu başlığı aşağıdaki yazımızda sizlerle paylaşacağız.

 • Üniversite öğrencileri arasında devlet yurdunda kalanlar bu yardımdan yararlanabilecektir.
 • Devlet tarafından korunma altına alınmış olan çocuklar aile fertlerinden herhangi biri ile yaşamaları durumunda bu destekten yararlanabileceklerdir.
 • Çocuk esirgeme kurumlarında yaşayan ve 18 yaşını doldurduktan sonra yurttan ayrılmak zorunda olan ve yüksek öğrenimini tamamlayan öğrenciler bu desteklerden faydalanabileceklerdir.
 • Devlet tarafından korunmak için başvuruda bulunmuş olan fakat aileleri ile yaşaması uygun görünmüş olan öğrenciler para desteklerinden yararlanabilecektir.
 • Doğal afet, kaza veya herhangi bir hastalık sonucunda çalışamayacak durumda olan ailelerin çocukları bu destekten faydalanabileceklerdir.
 • Bakanlık komisyonlarınca eğitimlerini karşılamayacak kadar maddi durumu yetersiz olan öğrenciler bu desteklerden yararlanabilecektir. Aynı zamanda Maddi durumu yetersiz olan tüm ailelerin çocukları da bu imkanlardan yararlanacaklardır.

Devlet Sed Yardımı Kimlere Veriliyor?

Devlet Sed Yardımları Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı ile Sosyal Hizmet Merkezleri bünyesinde ihtiyaç duyan öğrencilere SIA yardımı sağlanmaktadır. Bu destekten yararlanabilmek için kişilerin gerekli şartları sağlaması, gerekli tüm belgeleri doldurması ve başvurması gerekir. Bu yardımdan yararlanacak kişilerin uyması gereken şartların listesi aşağıdadır.
Sed desteği iki farklı kategoride sunulmaktadır. Bunlar geçici ve geçicidir. Ön SIA yılda iki kez ödenir. Periyodik SIA, onay belgesinde belirtilen süre içerisinde gerçekleştirilir.

 • Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak
 • Yardımdan yararlanacak kişinin bakıma muhtaç olması
 • Doğal bir felaket sonucu işini ve sağlığını kaybetmiş olan ve ya geçirmiş olduğu ağır bir hastalıktan dolayı çalışamayacak durumda olan ve maddi kazancı bulunmayan ailelerin çocukları
 • Herhangi bir mesleki kuruluşta çalışmayan ailelerin çocukları
 • Koruyucu aile yanında bulunan çocuklar

Devlet Sed Yardımı İçin Nereye Başvurulur?

Sosyal Dayanışma ve Yardımlaşma Vakıflarının;

 • İl Müdürlüklerine,
 • Sosyal Hizmet Merkez Müdürlüklerine yapılmaktadır.

Devlet Sed Yardımı İçin Gerekli Evraklar Nelerdir?

 • T.C kimlik numarası bulunan kimlik belgesi,
 • Talep edilirse; Öğrenci belgesi veya Sağlık Raporu
 • Meslek kurslarına veya İŞ-KUR’a başvuru yaptığına ilişkin evraklar,
 • Kişinin Sed ihtiyacı olup olmadığının tespitine ilişkin ilave araştırmalarda yapılabilmektedir.

Devlet Sed Yardımı yönetmeliğini incelemek için buraya tıklayınız..

Öğrenci Yardımı İçin Gerekli Belgeler nelerdir?

 • Nüfus cüzdanı fotokopisi
 • İkamet ettiği yere ait bir belge
 • Kirada oturuyor ise kira sözleşmesinin fotokopisi
 • İşkura kayıtlı olduğuna dair belge
 • Sosyal hizmet müdürlüğünden alınmış muhtaçlık belgesi
 • Meslek kuruluşlarına kayıtlı olduğuna dair başvuru belgesi
 • Gelir belgesi
 • Sağlık kurumundan onaylı sağlık belgesi
 • Nüfus müdürlüğünden alınmış belge
 • Öğrenci belgesi

Öğrenciler, İŞKUR projesi kapsamında bursunu kaybetmeden ayda 1300 lira kazanabilecekler. Ancak bazı koşullar var. 15 yaşın üzerindeki öğrenciler bu başvuru için uygun olacaktır. Ancak 6 aydır hiçbir yerde çalışmamaları gerekiyordu. İşverenin eğitim programından yararlanabilmesi için onunla en az iki kişinin çalışması gerekir. 15 yaşından büyükler grup programlarından yararlanarak iş eğitimleri sırasında günde 50 lira alabilirler.

İşkur Kredisi Nasıl Alınır? Başvuru Şartları konumuz için buraya tıklayınız.

Devlet Sed Yardımları (2021)

Devlet Sed Yardımları 

İlk Ve Ortaokul Öğrencileri İçin Devlet Desteği

İlkokul, lise ve lise öğrencileri için devlet bursu bulunmaktadır. Sınavda başarılı olan öğrenciler arasında öncelik düşük gelirli ve ekonomik kaynaklara sahip öğrencilere verilir ve seçim yapılır. Ve bir yıl boyunca her üç ayda bir, burslar düzenli olarak banka hesaplarına yatırılır. Bu sayede öğrenciler ihtiyaçlarını daha rahat karşılayabilirler. Maddi durumu yetersiz olan öğrencilerin velileri sosyal ve siyasi müdürlüklere dilekçe vererek başvurabilirler. Anket, talebiniz tarihinden itibaren birkaç gün içerisinde gerçekleştirilmekte olup, bu katkılardan yararlanabilmeniz uygun görülmesi halinde yukarıda paylaştığımız belgeleri doldurmanız halinde kaydınız oluşturulacaktır. Bu burslara ek olarak, kazanan öğrenciler burs sınavlarına başvurabilirler. Sınavı geçen öğrenciler ayrıca kaymakam bursları almaya hak kazanır.

Kredi ve Yurtlar Kurumu Burs ve Kredi Yardımı (KYK)

Kredi ve Yurtlar Kurumu burslar ve öğrenci kredileri sunarak avantajlar sunar. Burs şeklinde geri ödeme yoktur ancak kredi yardımı okul sonunda taksitle geri ödenir. Kyk web sitesine başvurarak burs veya kredi desteği alabilirsiniz. Başvurduktan sonra burs veya kredi almaya hak kazanırsınız. Talebiniz neticesinde burs çıkmaz ve kredi verilirse kredi almak zorunda değilsiniz. Özel liseye devam eden öğrencilerimiz için, hane halkı gelir düzeyi hesaplanarak yaklaşık 5000 TL devlet desteği sağlanmaktadır.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.