Dükkanda Sigara İçme Cezası Ne Kadar? 2022

Dükkanda Sigara İçme Cezası Ne Kadar? 2022

Dükkanda Sigara İçmenin Cezası, İşte kapalı alanda sigara yaptırımı, mağaza içi sigara içimi, kapalı alanda sigara içmenin nasıl zorlanacağı, kısıtlı alanlarda sigara içenlerin nasıl ihbar edileceği, 2022 sigara yaptırımı ve Dükkanda Sigara İçmenin Cezası Tüm bilgileri yazımızın geri kalan kısmında görebilirsiniz. Kapalı alanda sigara içmenin işletmeye cezası Kapalı alanda sigara içme cezası Kapalı alanda sigara içme cezası Kanunu Sokakta sigara İÇME CEZASI Arabada sigara içme cezası Sokakta sigara içme cezası 2022 kapalı alanda sigara içme cezası Kapalı alanda sigara içme cezası ne kadar..

Kapalı Alanda Sigara İçme Cezası Ne Kadar?

Kapalı alanda sigara içmenin cezası 188,00 TL’dir. Bu rakam 2022’de güncellenecek. Eşekleri yere atıp çevreyi kirletenlere para cezası 112 TL olarak belirlendi. Bahçelerde, alışveriş merkezlerinde, parklarda, kültür bahçelerinde, devlet dairelerinde, devlet dairelerinde, arabalarda, okullarda, hastanelerde, fabrikalarda, ofislerde, otobüslerde, kapalı alanlarda, oyun alanlarında sigara içmek yasaktır. Bu kurallara uymayan vatandaşlar cezai yaptırımlara tabidir. Ayrıca, 18 yaşın altındaki küçüklerin sigara içilmesine izin verilen yeterince havalandırılan alanlara girmesi yasaktır. Bu kuralları ihlal eden vatandaşlara ve kurumlara 1486-7453 TL para cezası verilecek. Sigara içmenin cezaları:

  • Sigara içenlere ceza: 188 Türk Lirası.
  • Uyarı yazısı göndermeme cezası: 1833 TL.
  • Sigara içmeye izin veren firmaya 1486 TL ile 7453 TL arasında değişen para cezaları.
  • 18 yaşın altındaki çocuklara sigara satmanın cezaları: 6 aydan 1 yıla kadar hapis.

İşyerinde Sigara İçme Cezası 2022

Tüm kapalı alanlarda sigara içmek yasaklanmıştır. Bu alanlardan biri mağazalardır. Dükkan da kapalı olduğundan, tesis bünyesinde sigara içmek yasaktır. Ayrıca bu alanlarda kurallar olmalıdır. Sigara içilmez, uyarı verilmelidir. Bu yasaklara uymayan mağazalar belirli bir para cezasına tabidir. İşaret ve uyarıların bulunmaması durumunda para cezası verilecektir. Bu cezalar: Kapalı alanda sigara içtiği için 188 lira, uyarı mektubu asmadığı için 1833 lira para cezasına çarptırıldı. Devlet sigara içmeye son hızla devam ediyor. Ayrıca kısıtlı alanda sigara içen kişi aynı tutarı öder.

Dükkanda Sigara İçme Cezası Nasıl Ödenir?

Kapalı alanda sigara içilmesine yönelik yaptırım cezalandırıldığında, yaptırım o sırada hem yerinde hem de vatandaşa uygulanır. Para cezasını görmek ve ödemek için, e-devlet aracılığıyla başvurabilir ve vergi dairesi, kaymakamlık veya yakındaki emlak ofisiyle iletişime geçebilir, bilgi talep edebilir ve sigara için ödeme yapabilirsiniz. Kararınıza itiraz etmek isterseniz, 15 gün içinde yazılı ifadenizle küresel ceza hukukuna itiraz edebilirsiniz. Aksi takdirde cezayı 15 gün sonra ödemelisiniz. Ödenmeyen faiz nedeniyle ceza artırılır. Örneğin; 188 Türk lirası cezanız 200 Türk lirasına eşit ve faiz dahil bu tutarın katı olabilir.

E-Devlet Sigara İçme Cezası Sorgulama

Yasaklanmış alanlarda sigara içtiğiniz için para cezası aldınız mı? Veya web sitesi bir girişimci olarak para cezasına çarptırıldı mı? Hemen e-devlet‘e giriş yaparak giriş bilgilerinizi görebilirsiniz. 15 gün içinde ödemezseniz, cezalar her gün faiz tahakkuk ettirilir. Bu şekilde, cezayı ödeyebilir ve 15 gün içinde itirazda bulunabilirsiniz. İtiraz hakkına sahip olmak için bir ceza mahkemesine gidebilir ve temyiz yazarak hakkınızı savunabilirsiniz. Ancak, ehliyetiniz yoksa, cezayı tekrar nakit olarak ödemeniz gerekeceğini unutmayın!

Kapalı Yerlerde Sigara İçme Cezası Nasıl Uygulanır?

Kalabalık bir yerde sigara içerseniz ve bunun için para cezası alırsanız, polis veya jandarma yerinizi kontrol edecek ve sizin için sabıka kaydı düzenleyecektir. 188 TL sigara cezası ile cezalandırılacaksınız. Bu durumda öncelikle siz ve bölgede içki içmesine izin verilen tesis sahibi cezalandırılacaksınız. O halde yukarıda listelenen kurumlarda nakit ödeme yapmanız gerekir. 15 gün içinde ödeme yaparsanız, faiz talepleri konusunda endişelenmeden doğrudan ödeme yapabilirsiniz. Sigara içmenin cezaları hakkında bilgi burada bulunabilir.

Kapalı Alanda Sigara İçmenin Dükkana Cezası 2022

Yasak alanlarda sigara içmek de cezalandırılır. Bu durumda, girişimciler içeride sigara içmelerine izin verilirse para cezasına çarptırılacaktır. Polis ve jandarma tarafından izlenen siteye işyeri sahipleri ve sigara içenler dahil 188 TL’nin 7 bin 453 TL’si para cezası verildi. Resmi kurumlarla iletişime geçerek ve soru sorarak ödeme işlemlerini gerçekleştirebilirsiniz.

Yasak Yerlerde Sigara İçenler Nereye İhbar Edilir?

Vatandaşlarımız kapalı alanda sigara içmenin yasak olduğunu bilse bile, içmeye devam ettiğinizi göreceksiniz ve kendinizi rahatsız hissederseniz şikayetlerle bildirebilirsiniz. Alo 184 Sabim, 155 Polis Acil ve 156 Jandarma’yı arayarak kapalı alanda sigara içilmesi ile ilgili şikayette bulunabilirsiniz. “ALO 184 SABİM” satırında 2’yi seçerseniz bildirdiğiniz yer direkt olarak girdiğiniz adrese iletilecektir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.