Sıfırdan Düşük Maliyetli Mantar Çiftliği Nasıl Kurulur? (Beyaz Şapkalı)

Sıfırdan Düşük Maliyetli Mantar Çiftliği Nasıl Kurulur? (Beyaz Şapkalı)

Son yıllarda hızla büyüyen mantar yetiştirme işi genç girişimcilerimizin ilgisini çekiyor. Düşük mantar yetiştirme maliyetleriyle yüksek karlar elde edebilir ve kısa sürede yatırımınızın karşılığını alabilirsiniz. Ayrıca mantar yetiştirmek için TKDK desteği alabilirsiniz. Mantar yetiştiriciliğine olan ilginin artması nedeniyle, istiridye mantarı ve kültür mantarı gibi mantar çeşitleri için kapasite projeleri ve kurulum maliyetleri hakkında bilgi vereceğiz. Düşük Maliyetli Mantar Çiftliği Üretim odası hazırlanırken mandar çadırının iklimlendirilmesi ve havalandırılması gibi ekipmanlar kurulmalıdır. Mantar yetiştiricisinden bir bayi de edinebilirsiniz. Bu nedenle mantar yetiştiriciliğinde en çok sorulan sorulardan biri olan sıfırdan uygun fiyatlı bir mantar çiftliği oluşturma konusunda bazı bilgiler vereceğiz.

Sıfırdan Düşük Maliyetli Mantar Çiftliği Nasıl Kurulur?

Mantar üretmeye başlamak için önce kapalı bir alana ihtiyacınız var. Konektörü yaptığınız nokta yalıtılmalıdır. Bir kablo demeti de kurulmalıdır. Oluşturulan bu mekanın üretime hazır olabilmesi için havalandırılması ve buğulanması gerekir. Mantar yetiştirmeye yeni başlayan girişimcilerimiz için 100 metrekarelik bir alanda iş kurmayı öneriyoruz. Aynı zamanda bu iş için kullanılmayacak hareketsiz hayvanların çatılarını, kümes hayvanları çiftliklerini ve mahzenleri tercih edebilirsiniz. Ancak yerleşim alanları dışında da bir mantar çiftliği seçmenizi tavsiye ederiz. Önerilerimize uyan girişimciler, üretim maliyetlerini önemli ölçüde azaltacaktır.

Buğday Ne Kadar Kazandırır 2022 (Maliyet Hesaplama)

Üretim kapasitesi belirlenirken metrekare olarak değil metreküp olarak belirlenir. Fiyatları belirlemek için önce kompakt bir tonaj tanımlamalısınız. O halde fiyatlarınız daha sağlıklı. Büyüyen istiridye mantarları, üretiminizin tekrar tekrar devam etmesini sağlamak için mantar tarafından üretilen yoğun spor dalgaları oluşturur. Üretim bittikten sonra bu sorunu çözmeniz gerekiyor. Sporların uzaklaştırılmasının temel nedeni odaya yerleştirilecek kompaların veriminin düşük olmaması ve üretimin sağlıklı bir şekilde devam etmesi gerektiğidir.

Bir üretim evinin şantiyede sıfırdan inşa edilebilmesi için, yüklenicinin çadır yerine betonarme bir yapı veya sandviç panel ile inşa etmesi gerekir. Böylece daha sağlıklı bir ortamda yapılır.

Mantar Yetiştiriciliği Üretim Tesislerinin Maliyeti Ne Kadardır?

Mantar yetiştirmek için sıfırdan yaratılan yapım şirketinin finansal ilişkisi 32.000 TL ile 55.000 TL arasında olacak. Bu miktarın alanı 100 metrekare olan lamba ve ışıkların maliyeti olduğu tespit edildi. Maliyetlerin miktarı, oluşturulacak mantar firmasının teknolojik altyapısına bağlıdır. Tünel veya çadır sistemi kurarak üretim yapmak isteyen işletme sahipleri, istiridye mantarı fiyatları ile oldukça ilgilenmektedir. Üretim çadırı takılan bir firmanın ortalama fiyatı belirlenirken bu sayı 20.000 Türk Lirası ile 40.000 Türk Lirası arasında değişmektedir.

İstiridye Mantarı Üretim Alanı Kaç Metrekare Olmalıdır?

İstiridye mantarının ticari üretiminin gerçekleştiği üretim salonu, ortalama 3 odaya sahip olmalı ve aynı anda 300 metrekarelik bir alanı kaplamalıdır. Buna özellikle dikkat etmek istiyoruz. 100 metrekarenin yeterli olabileceğini bildirmeden alana giren müteahhitlerimizi kandırmaya çalışan birçok dolandırıcı da var. Bu nedenle işe başlamadan önce durumu dikkatlice incelemenizi tavsiye ederiz.

Adım Adım Mantar Çiftliği Kurulumu

Düşük Maliyetli Mantar Çiftliği Mantar çiftliği kurmayı tamamlayan bir girişimci için bir sonraki adım üretime başlamaktır. Üretime başlamak için Kompastın nasıl yapıldığını okumanızı öneririz. Maliyetlerinizi biraz daha düşürmek istiyorsanız, bitmiş kompozisyonlar yerine bilgilerinizle işlem yapabilirsiniz. Pusulayı fabrikanıza yerleştirdikten sonra 20-25 günlük bir kuluçka süresi olacaktır. İnkübasyon tamamlandıktan sonra, kompastoyu serin bir yere aktarın ve bir hafta bekleyin. Sonra mantarlar toplanır. Hasat iki ay sürer.

Düşük Maliyetli Mantar Çiftliği

Düşük Maliyetli Mantar Çiftliği

Mantar Üretiminde Dikkat Etmeniz Gerekenler

Düşük Maliyetli Mantar Çiftliği Üretmeyi planladığınız mantarları ekmeden önce gerçekten iyi bir araştırma yapmanız gerekir. Üretim tesisiniz yerleşim alanlarından olabildiğince uzak olmalıdır. Fişi yaptığınız yerde yalıtım olduğundan emin olmanız gerekir. Kompast tonajınızı belirlemeniz gerekir.

100 metrekare alan üzerinde üretim yapan girişimcilerimize, her yıl üretim alanına 10 ton kompost kurmaları halinde hijyen ve havalandırma sorunları yaşayacağından. bu soruna özel önem vermelerini tavsiye ederiz. Mantar yetiştirirken bilmeniz gereken konuları dikkatlice inceleyerek. ve onlar hakkında bilgi alarak mantar yetiştiriciliği yapmanızı tavsiye ederiz.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.