E-Devlet Bekçilik Başvurusu Nasıl Yapılır? 2022 Sınav Ücreti Ne Kadar?

E-Devlet Bekçilik Başvurusu Nasıl Yapılır? 2022 Sınav Ücreti Ne Kadar?

Türkiye’de uygulanan en popüler mesleklerden biri haline gelen bekçilik başvuruları hakkında merak edilen tüm detayları araştırdım.. Yaptığım araştırmalar sonucunda e-devlet bekçilik başvurusu nasıl yapılır? sorusunu adım adım cevaplandırdım. Polis Akademisi EGM 2022 Bekçilik Başvuru Formunu nasıl dolduracağınızı sizler için öğrendik. Pa.edu.tr ve EGM üzerinden bekçilik başvurusu ve incelemesinin nasıl yapılacağı, bakım koşulları, başvuru şekli ve başvuru yeri, ücretler ve ödeme şekillerinin detaylarını içeriğimde bulabilecekseniz. Bu sayede bekçilik hakkında daha fazla bilgi edinebilir ve hemen başvurabilirsiniz.

EGM Bekçilik Başvurusu e-Devlet’ten Nasıl Yapılır?

Kullanıcılarımızın en çok merak ettiği sorulardan ilki ve en önemlisi olan EGM Bekçilik başvurusu e-devletten nasıl yapılır? sorusunu cevaplandırmak isterim. Başvuru şartlarını sağlamanız halinde bekçilik başvurusunda bulunabilirsiniz. Şimdi gelin e-devlet bekçilik başvurusu nasıl yapacağınıza bakalım. Öncelikle bekçi mesleğinin neden bu kadar popüler olduğuna değinmek isterim. Tahmin edersiniz ki maaşı. Maaşı yüksek olan meslekler her zaman tercih edilmiştir.

Maaşı yüksek olan ve çok para kazanabileceğiniz diğer meslekleri sizler için araştırdım. En Çok Para Kazandıran İşler Nelerdir? (Sermayesiz İş Fikirleri) adlı içeriği okuyarak sermaye gerektirmeyen iş kurarak; kendi işinizin patronu olabilirsiniz.

Kısa bir öneri içeriği verdikten sonra gelin e-devletten nasıl başvuru yapacağınızı adım adım görsel yardımı ile anlatayım. EGM Bekçilik başvurusu daha çok mahalle ve sokaklarda devriye gezen bekçilerimiz emniyet güçlerine büyük bir şekilde katkı sağlamaktadır. Bekçilerinde polislerimiz gibi bir çok yetkisi bulunmakta. Salgın sebebiyle kolluk kuvvetlerine ve sağlık kuvvetlerine ihtiyaç artmış bulunmakta. Bu sebeple bekçilik başvurusu yapıp kazanma ihtimaliniz yüksek.

Öncelikle ilk yapmanız gereken arama motorunuza ” bekçilik başvurusu e devlet” yazmak olacak.

arama motoru

arama motoru

Ardından turkiye.gov.tr linkli sayfaya tıklamanız gerekiyor. Açılan e-devlet platformunda Kimlik Doğrulama yapmanız ve çıkan adımları takip etmeniz gerekecek.

kimlik doğrulama

kimlik doğrulama

Bu noktadan sonra ise sistem sizi Polis Akademisi Aday İşlemleri Sistemine yönlendirecek.

aday işlemleri

aday işlemleri

Yukarıdaki görselde gördüğünüz üzere ilgili alanlara tıklayarak güncel başvuru durumunuzu saniyeler içerisinde görüntüleyebileceksiniz. İşlemler bu kadar şimdi gelin bekçi olmak isteye arkadaşların sağlaması gereken şartların neler olduğuna bakalım.

Bekçilik Başvuru Şartları Nelerdir? Mahalle ve Çarşı Bekçisi Nasıl Olunur?

Bekçi isteyen vatandaşların belirli şart ve koşulları sağlaması gerekir. Bekçi alımı başvuru şartları nelerdir? sorusunu cevaplandırmam gerekirse; belli başlı şartlar bulunuyor. Aşağıda tablo halinde hazırladığım şartları inceleyerek uygunluk sağlamanız halinde bekçilik alımı başvurularına katılabilirsiniz.

Bekçilik Başvuru Şartları Nelerdir?
 • Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak,
 • İlkokulu bitirmek,
 • Başarılı askerlik hizmeti,
 • Kamu haklarından yoksun bırakılmayan,
 • Talep anında 18-27 yaş arası,
 • Başvuru anında siyasi partiye üye olmamak,
 • Sağlık kanunu hükümleri dışında herhangi bir nedenle polis eğitiminden dışlanmamalısınız.
 • Kamu hizmetinin önünde hiçbir engel yoktur.
 • Sağlık yönetmeliği ile belirlenen koşulları sağlamak için,
 • Alkol, uyuşturucu veya uyarıcı ilaçlarla tedavi veya tedavi yapılmaması Devletdestekli.com,
 • Silahların taşınması ve kullanılmasının önünde hiçbir yasal engel yoktur.
 • Terör örgütlerinin eylemlerine, toplantılarına, yürüyüşlerine ve toplantılarına katılmama ve destekleri,
 • Hırsızlık, dolandırıcılık, inancın kötüye kullanılması veya başka herhangi bir utanç eylemi nedeniyle hapsedilme veya hapsedilme cezası verilmemelidir.

Yukarıda tablo içinde belirttiğim şartları sağlamanız halinde başvuruya engel bir durumunuz bulunmayacak. Mahalle ve çarşı bekçisi olmak isteyen vatandaşlarda aranan şartlar ve yerine getirilmesi istenen belirli kuralların yer aldığı tabloyu dikkatlice incelemenizi tavsiye ederim. O halde mahalle ve çarşı bekçisi nasıl olunur? sorusunu cevaplandırayım. Mahalle ve çarşı bekçisi olmak isteyen arkadaşların izlemesi gereken adımlar sırasıyla;

Mahalle ve Çarşı Bekçisi Nasıl Olunur?
Polis Akademisi, başvurular sonrasında bu adaylar için ülkemizde sınav yapan kurumlar ile protokol yaparak yazılı sınav için anlaşma yapıyor.
Adaylar ilk olarak Ön Sağlık Aşamasını geçerek yazılı sınava hak kazanıyor.
Bu sınavdan başarı ile geçen adaylar ise fiziki yeterlilik ve mülakat aşamasına katılıyor.
Bu aşama sonlandığında adaylar sonuçların açıklanmasını Polis Akademisi resmi sitesinden takip ederek bilgi alabilir ve göreve hak kazanıp kazanmadıklarını öğrenebilirler.

Evet! yukarıda sizler için hazırladığım şart/ koşul ve yönergeleri takip etmeniz ardından bekçilik başvurusunda bulunabileceksiniz. Şartlara uygunsunuz ve başvuru yapacaksınız ama unutmayın temin etmeniz gereken birtakım belgeler bulunuyor. Nedir bu evraklar?

Bekçilik Başvurusunda İstenen Belgeler Nelerdir? Gerekli Evraklar

Bekçilik başvurusunda istenen belgeler, güvenlik başvurusunda bulunanların öncelikle doldurması ve temin etmesi gereken belgelerdir. Bekçi talebinde bulunmak isteyen kişilerin, ikinci başvuru sahibinde kendilerinden istenen bireysel başvuru sürecini tamamlamaları gerekmektedir. Gerekli belgeler, gözlemci istihdam edilmeden önce Polis Akademisi web sitesinde yayınlanacaktır. İkinci aşama olarak tanımlanan bu aşamada ön başvuru süreci tamamlandıktan sonra işlem yapılıyor. Bekçilik başvurusunda bulunmak isteyenler için gerekli belgeler aşağıdaki belgelerdir.

Bekçilik Başvurusu Gerekli Evraklar Nelerdir?
Sınav başvuru dilekçe/belgesi,
T.C kimlik kartı fotokopisi,
Yaş düzeltmesi yapanlar için yaş düzeltme belgesi,
Sınav ücretinin yattığına dair banka dekontu,
Askerlik terhis belgesi,
Sağlık bilgilendirme formu,
Son 1 yıl içinde çekinilmiş 4 adet biyometrik fotoğraf,
Diploma yada geçici olan bitirme belgesi,
Müracaat edilen il sınırlarında en az 1 yıldır ikametgah ettiğini gösteren resmi belge,
Kendisinin ve evli ise eşinin yönetmeliğin 5. maddesinde belirtilen engel hallerinin bulunmadığını ifade eden yazılı beyan ve belgeler,
Şehit yada vazife malulü olanların eş yada çocuklarından, şehitlik veya vazife malullüğü belgesinin ilgili kurumca onaylı örneği.

Bu belgeleri eksiksiz olarak teslim ediniz ve mümkünse bir nüshasını kabul komitesi için saklamanızı tavsiye ederim.

Bekçi Alımı Başvuruları Nasıl Yapılır? Ne Zaman?

E-Devlet Bekçilik Başvurusu Polis Akademisi’nin resmi internet sitesi üzerinden başvuranın e-Devlet Kapısı şifresi ile giriş yapılarak ve uygun alanlara başvuru sahibinin talep ettiği bilgiler girilerek başvurular alınıyor. 2022 BEKÇİ işe alım tarihleri ​​ve kaymakamlık henüz açıklanmadı.

Bekçilik Başvurusu

Bekçilik Başvurusu

e-Devlet Üzerinden Bekçilik Başvurusu Nasıl Yapılır? (Ön Kayıt)

Daha öncesinde görsel yardımı ile anlatmış olduğum e-devlet üzerinden bekçilik başvurusu nasıl yapılır? sorusunun cevabını şimdi de ön kayıt online olarak gerçekleştirebileceğinizi anlatmak isterim. Bekçi olmak için gereken niteliğine sahipseniz e-Devlet üzerinden başvuru yapabilirsiniz. Uygulama verileri dışındaki uygulamalar geçersiz sayılır. e-Devlet kapısı üzerinden başvuranlar, aşağıdaki adımları kullanarak başvurularını oluşturabilirler.

 • Genel Kurul ve Polis Akademisi tarafından gardiyanların işe alındığı duyurulduktan sonra internet üzerinden yönetime giriş yapın.
 • Siteye girdikten sonra, arama butonuna tıklayarak olası işlemler için siteyi yazın.
 • Görünen Polis Akademisi ve işletim sistemi bağlantısını tıklayın.
 • Bir görev süresi seçerek başvurabilirsiniz.
 • e-Devlet üzerinden başvuru yapmak için buraya tıklayabilirsiniz.

Linke tıklayarak kısa süre içerisinde Polis Akademisinin yayınladığı tarihlerde başvurularınızı tamamlayabilirsiniz.

Bekçilik Sınavı Ücreti Nasıl ve Nereden Yatırılır? Ne Kadar?

Polis Akademisi Başkanlığı tarafından oluşturulan bekçilik başvurularının inceleme ücreti sadece Halkbank şubelerine ödenmektedir. ATM ve internet bankacılığı ile para yatırabilirsiniz. Teminat başvurusunda bulunanların, başvuruda istenen belgelerin bir parçası olan ücretleri gösteren bir banka dekontu ibraz etmeleri gerekmektedir. 250 TL katkıda bulunan T.C. kimlik numarası ile “çarşı giriş sınavı ve mahalle bekçiliği” ücretini ödediklerini iddia edebilir ve ödemeyi yapabilirler. Başvurunuzu yaparken bir dekont getirmeniz ve ibraz etmeniz gerektiğini unutmayın. Bekçilik  Sınavı başvuru ücreti, 2020 yılında online ön başvuru yapılmasının ardından 250 TL olarak belirlendi. Para yatırma işlemi Halkbank şubelerinden veya ATM’lerinden yapılmaktadır. 2022 için duyuru yapılmadı, sınav ücreti henüz açıklanmadı. Açıklandığı takdirde web sayfamız üzerinden güncel bekçilik sınav ücretini öğrenebilirsiniz.

Bekçi Alımında KPSS Şartı Var mı?

İkiye bölünmüş bekçi, çarşı bekçisi ve mahalle bekçi alımında KPSS, TYT ve YKS şartları var mı? İlgilenenleri aradık. Çağrı uyarısı için bir eşik yoktur. KPSS, YKS, TYT gibi notlar aranmaz. Saklama talebi şartlarını yerine getiren herkes, saklama doğrulama ücretini ödedikten sonra sistem üzerinden online satın alma başvurusunda bulunabilir. İşe alım sürecinde adaylar belirli hizmetler için fiziksel, sözlü ve yazılı sınavlara girerler. Aksi takdirde herhangi bir değerlendirmeye gerek yoktur.

Bekçi Alımı Askerlik Şartı Var mı?

Bekçi alımı 2022 yılında askerlik şartı var mı? Bekçi olabilmek için adayın askerlik hizmetini tamamlaması gerekir. Son yıllarda bunu yapmayan insanlar güvenlik görevlisi olarak iş başvurusunda bulunamıyorlardı.  30942 sayılı resmi gazetede bu konuda esneklik getirdi ve şartları değiştirdi. İstihdam değişikliğinin ardından eski “askerlik” şartı yerine “erkek adaylar için askerlik hizmetine başvuru yok” şeklinde bir değişiklik oldu. Yani 2022 yılı içinde yine askerlik görevinin tamamlanmış olması bu görevi tamamlamayan kişilerin bekçilik başvurusunda bulunamaz.

pa.edu.tr Bekçi Başvuru e-Devlet

Güvenlik görevlisi olmak için Polis Koleji ve Emniyet Genel Müdürlüğü sayfalarında güvenlik başvurusu son başvuru tarihi yayınlandığında e-devlet veya Polis Akademisi web sitesi üzerinden başvurabilirsiniz.

İhtiyacı olan arkadaşlara faydasının olacağını düşündüğüm bekçilik başvurularının tüm detayları hakkında artık bilgi sahibisiniz. Şimdiden hayırlı olsun. 🙂

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
 1. Dogan dedi ki:

  Başvuru sayfası açık değil mi giremiyorum ben