E-Devlet Yeşil Kart Başvurusu Nasıl Yapılır? (T.C ile Başvuru Yap)

E-Devlet Yeşil Kart Başvurusu Nasıl Yapılır? (T.C ile Başvuru Yap)

2022’den itibaren yeşil kart başvurusu, mevcut telefon numarası sayısı, sosyal yardım için yeşil kart başvurusu nasıl yapılır, evle yeşil kart alınabilir mi, SGK yeşil kart kapsamında mı gibi konuları araştırdık. E-Devlet Yeşil Kart Başvurusu Nasıl Yapılır? sorusu üzerine sizler için başvuru yöntemlerini inceledik. E-devlet üzerinden T.C Kimlik numaranız ile başvuru yapabileceğinizi biliyor muydunuz? Gelin birlikte tüm detayları gözden geçirelim. Sosyal güvencesi olmayan veya sağlık sigortası yetersiz olan ve 2022 yılında Yeşil Kart almak veya başvurmak isteyen kişilere verilir. SGK kapsamında ücretsiz sağlık hizmeti veren yeşil kart, gelir belgesi karşılığında verilmektedir.

SGK Yeşil Kart Nedir? Kimlere Verilir?

E-devlet sgk yeşil kart başvurusu nasıl yapılır? sorusundan önce dilerseniz SGK yeşil kart nedir? Kimlere verilir? detaylandıralım. Yeşil kart, sigortasız kişiler için sigortanın ve ücretsiz tıbbi bakım sağlanmasının kanıtıdır. 3816 Sayılı Kanun kapsamında yasal sigortalı olmayan ve devlet sertifikası için yeşil kart verilen ihtiyaç sahiplerinin muayene, ilaç ve tedavi masraflarını karşılamak için kullanılmaktadır. İhtiyacı olan herkes rahatlıkla kullanabilir. Ekonomik durumu yetersiz olan vatandaşlarımızın ne geliri ne de maddi durumu vardır ve sağlık sigortası olmayan hastanelerde muayene olamamaktadır. Maddi durumu kötü olan bu kişiler sağlık sertifikası almakta ve kurumlarda kolaylıkla istihdam edilebilmektedir. İhtiyacı olan vatandaşlara dağıtılıyor. Gelir doğrulaması, aynı ikamet yerinde yaşayan hanelerin mali ve gelir durumunu kontrol eder. Varlıkların yetersiz olması, yani aylık gelirin 2022 yılı için brüt 3577,50 TL olan brüt asgari ücretin 1/3’ünden az olması durumunda verilir.

 • Aylık aile geliri asgari ücretin 1/3’ünden az olanlar,
 • 65 yaş ve üstü kişiler,
 • Sosyal güvencesi olmayan kişiler,

Engelli sağlık durumu raporunda %40 engelli ve düşük gelirli ihtiyaç sahibi vatandaşlara yeşil kart alma hakkı verilmektedir. Örneğin sağlık, muayene, analiz ve raporlama gibi hizmetler devlet tarafından ödenir. Ücretsiz hizmet alırsınız.

Yeşil Kart Nasıl Alınır 2022 Başvurusu Nereye Yapılır?

Yeşil Kart Nasıl Alınır sorusunu merak edenlere; 3816 Sayılı Yeşil Kart Kanunu’na göre SSK, Emekli Sandığı, BAĞ-KUR gibi 4A/4B/4C sigortası olmayan vatandaşlar, işyerlerinde Yeşil Kart alabilirler. Sosyal güvenceniz yoksa bu sağlık kartını alabilirsiniz. SGK bünyesinde online veya e-devlet üzerinden sorgulama ve sorgulama yapabilirsiniz.
Bunu elde etmek için önce Gelir Testine (GSS) başvurmanız gerekir. Bu test sonucunda kaymakam tarafından yapılan inceleme sonucuna göre ihtiyaç durumu belirlenir. Sınavı geçtikten sonra başvurularınız Sosyal Sigortalar Kurumu’ndaki (SGK) bölge müdürü tarafından kabul edilecektir. Gelir testi başvuruları, yaşadığınız yerdeki Kaymakamlık Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarına yapılır. Gelir testi sonuçlarınız açıklandığında, hak kazanırsanız bağlı olduğunuz sosyal güvenlik kurumuna başvurabilirsiniz. Kimler yeşil kart alabilir? şartlara bakalım.

E-Devlet Yeşil Kart Başvurusu Nasıl Yapılır

E-Devlet Yeşil Kart Başvurusu Nasıl Yapılır

E-Devlet Yeşil Kart Başvuru Şartları

SGK Yeşil kart nedir? Nasıl alınır? sorularından sonra şimdide E-Devlet Yeşil Kart Başvuru Şartları na değinelim. Sosyal Sigortalar Kurumu’ndan (SGK) talep etmiş olduğunuz kartınız için aşağıdaki şartları yerine getirmeniz gerekmektedir. Bu şartlar:

 • Yeşil kartı alan kişinin vergi belgesi olmaması,
 • Kişi başına ortalama hane gelirinin asgari ücretin 1/3’ünden az olması,
 • Yeşil kart sahibi olmak isteyen vatandaşın emekli statüsünün olmaması,
 • Yeşil kart başvurusunda bulunan kişinin Sosyal Sigortalar Kurumu himayesinde sigortalı olmaması,
 • Yeşil Kart alabilmek için bu şartların sağlanması halinde GSS kaydınız Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) tarafından 60 / C-1, eski adıyla Yeşil Kart olarak açılacaktır.
 • Yeşil kart başvurusu Sosyal Sigortalar Kurumu tarafından değerlendirilir ve onaylanır.

Bu şekilde başvurabilir ve faydalanabilirsiniz. Bu kart hizmetini kullanmak için gelir testinden geçmeniz gerektiğini söylemiştik. Bu testi nasıl geçeceğinizi biliyorsanız, gelir doğrulama uygulaması hakkında daha fazla bilgi edinebilir ve bir e-devlet şifresi ile çok kolay bir şekilde yapabilirsiniz.

e-Devlet platformunda verilen hizmetlerden bekçilik başvurusu da e-devlet üzerinden yapıldığını biliyor muydunuz?  E-Devlet Bekçilik Başvurusu Nasıl Yapılır? 2022

Yeşil Kart Çıkartmak için Gerekli Belgeler Nelerdir?

Peki Yeşil Kart Çıkartmak için Gerekli Belgeler Nelerdir? SGK’dan talep edebileceğiniz bu hizmet için gerekli tüm belgeler burada listelenmiştir.

 • Yeşil kart başvuru formu
 • Yeşil kart başvurusu yapan kişilerin kimlik belgesi aslı ve fotokopileri
 • Bakımından sorumlu olunan engellilere ait 2022 engel raporu
 • Muhtarlık tarafından onaylanmış olan muhtaçlık belgesi
 • İkametgah kayıt belgesi
 • Hane kişisine göre kimlik belgesi fotokopileri
 • Oturulan evin kira sözleşmesi ya da tapu belgesi örnekleri
 • Kişilere ait aylık geliri gösteren resmi gelir belgeleri
 • SGK tarafından talep edilen gelir testi
 • Evdeki çocukların öğrenci belgesi bu belgeler ile birlikte Yeşil Kart başvurusunda bulunabilirsiniz.

İnternetten Yeşil Kart Başvurusu 2022 E-Devlet Başvuru

Sosyal güvencesi olmayan ve maddi durumu kötü olan kişilere yönelik olan yeşil kart hizmetine başvurular e-devlet üzerinden yapılabilmektedir. Sorular, sorgulamalar ve gerekli belgelerin çoğu e-devletten temin edilebilir. Şifreniz ve T.C. Kimlik numaranız ile giriş yapabilirsiniz. T.C e-devlet portalı üzerinden yeşil kart nasıl alınır Örneğin kimlik numaranızı kullanarak gelirinizi kontrol etmek için anketler yapabilirsiniz. Yeşil kart başvurusu prosedürü aşağıda gösterilmiştir. Kurumsal yeşil kart başvuruları yapılmıştır. Bu yöntem için;

 • T.C. elektronik yönetim sisteminde. e-Devlet kullanıcı adı ve şifrenizle giriş yapın.
 • Her PTT ofisinden e-devlet şifrenizi 2 TL’ye alabilirsiniz.
 • 65 yaş üstü vatandaşlar hedeflenen teslimat ile e-devlet şifresi talep edebilir.
 • Tüm adımları tamamladıktan ve e-devlet sistemine giriş yaptıktan sonra Yeşil Kart başvurusu yapmak için Aile,
 • Çalışma ve Sosyal İşler Dairesi Başkanlığı’nın “Gelir İnceleme Sonuçları İste” bölümüne gidin.
 • Gelir testi pozitif çıkarsa vatandaşlar SYDV’den başvuruda bulunabilir veya daha fazla bilgi alabilirler.
 • E-devlet yeşil kart desteğine başvurmak için yukarıdaki adımları takip etmeniz yeterlidir.

İhtiyacı olanlar, gerekli belgelerle SGK ile iletişime geçerek yeşil kart başvurusunda bulunabilirler. Ancak SGK, gelir testini geçemeyenlerden gelir belgesi isteyecektir. Yeşil kart başvurularında SGK gelir kontrol çalışmasının sonucuna göre ortalama 15 gün içerisinde müdahale etmektedir. SYDV üzerinden yeşil kart başvurusu yapabilir, gelir testini önceden geçerek sonuçları online yönetim aracılığıyla öğrenebilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.