Esnaf Odası Kayıt Belgeleri Nelerdir? Ücreti Ne Kadardır?

Esnaf Odası Kayıt Belgeleri Nelerdir? Ücreti Ne Kadardır?

Esnaf Odası Kayıt Belgeleri Nelerdir Ticaret ve Sanayi Odasına kayıt olmak istiyorsanız iki şeye ihtiyacınız var. Bunlardan biri kayıt defterinde bir girdi oluşturur. İkinci olarak, numaranızın kayıtlı olduğundan emin olmanız gerekir. Bu, iki işlem için farklı yerlerde yapılır. Aslında bayilerimiz olarak farklı evraklara ve gerekli evraklara ihtiyacınız var. Esnaf Odası Kayıt Belgeleri Nelerdir Ayrıca 2022 için yeni ücretleri de ödemeniz gerekecek. Numaranızı ve kayıt yaptırmak ve yeni oran için kayıt ücretini ödemek için talep ettiğiniz belgeler aşağıdaki gibidir.

Esnaf ve Sanatkarlar Odası Kayıt İşlemleri Nasıl Yapılır?

Ticaret ve El Sanatları Odasına kayıt olmak için belirli belgeler ve başvuru gereklidir. Bu belgeler, odanıza giriş ve sicil kaydı için gereklidir. Kayıt alanında bir esnaf olarak çalışmayı planlıyorsanız, odanız sizi büyük olasılıkla İl Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliğine yönlendirecektir. Burada önce kaydınızı oluşturmanız gerekir. Ayrıca sicile kaydedilecek belgeleri getirmeniz istenecektir.

Esnaf Sicil Kaydı İçin Gerekli Evraklar

Esnafların kayıt işlemleri İl Ticaret ve Esnaf Odaları Birliği nezdinde yapılır. Bu başvuru süreci için gerekli belgeleri hazırlamadan önce bir dilekçe doldurmalısınız. Örnek dilekçe şöyle olmalı. Bu dilekçe şablonunu yazdırıp tamamladıktan sonra aşağıdaki belgeleri eklemeniz gerekecektir.

 • Vergi dairesine kayıtlı olduğunuzu onaylayan belge
 • Türkiye Cumhuriyeti dışından kimlik kartınızın numara olarak fotokopisi
 • 1 adet yeni vesikalık fotoğraf
 • Okul müdürü veya sivil statü ofisinden özel adresli bir oturma izni talep edildi.
 • Banka tarafından sağlanan IBAN numarası ile yatırılan kayıt ücretlerinin dekontu.

İl Esnaf ve Sanatkarlar Birliği ile iletişime geçmek ve kendi kayıt dosyanızı oluşturmak için bu belgeleri kullanabilirsiniz. İl Esnaf ve Sanatkarlar Birliği adresinizi bilmiyorsanız, burada sizin için bir arama motoru belirledik.

Esnaf Odası Kayıt Belgeleri

Esnaf Odası Kayıt Belgeleri

Esnaf Odası Kayıt İçin Gerekli Belgeler

Bir işletme kredisi almak için hangi belgelerin gerekli olduğunu ayrıntılı olarak açıkladık. Ancak bu belgeleri vermeden önce odanıza aşağıdaki belgelerle kayıt yaptırmalısınız. Bu belgeler 6 belgeden oluşmaktadır. Lütfen bu belgeleri vermeden önce vergi dairesine kaydolmanız gerektiğini unutmayın! Ayrıca SSK veya BAĞKUR kaydınızda olmalıdır. Emekli iseniz, emeklilik numaranız ile sigorta kapsamı dışında bir ticaret odası kaydı yaptırabilirsiniz.

 • Bölge müdürü veya nüfus müdürlüğünden aldığınız orijinal nüfus listesi.
 • Yöneticiden veya yerel halktan yazışmalar
 • Vergi belgesinin fotokopisi.
 • 2 fotoğraf
 • SSK veya BAĞ-KUR numaranız.
 • Emekli olduğumuzda satış numaranız

İki kurum tarafından istenen belgelerin listesi yukarıda yer almaktadır.

Esnaf ve Sanatkarlar Odası Kayıt Ücretleri 2022

Esnaf Odası Kayıt Belgeleri Nelerdir konusunda Ne yazık ki, Ticaret Odası kayıt ücretleri her yıl artıyor. Bu maaş 2022 yılında da artmıştır. İl Ticaret ve Esnaf Odaları Birliği kayıt ücreti ödenmektedir. Meclisin birçok banka ile anlaşması var. Tek yapmanız gereken bu bankalardan birine gidip kayıt ücretini ödemek. Ancak bu komisyonu bankaya ödedikten sonra kesinlikle ödeme onayı almanız için at çekmenin önemli olduğunu vurgulamak isterim. Ayrıca 2022’de bu maaşla ilgili bazı fiyat ayrımcılığı da olmuştur. Bu ayrım artık kaldırılmıştır ve tüm iller ve ilçeler için tek tip bir oran uygulanmaktadır. 31 Aralık 2018 tarih ve 30642 sayılı Resmi Gazete’de değişik 2022 yılı kayıt ve üyelik ücretleri aşağıdaki gibidir.

 • Ticaret Odası kayıt ücreti 662 TL
 • Değişim ücreti 174 Türk Lirası’dır.
 • 51,90 Türk Lirası kapatma maliyeti.
 • 62,20 TL sertifika ücreti.

Toplam ödemeniz 950 TL’dir. Yeni kurallarla işyerindeki sınıf farklılıkları ortadan kaldırıldı. 1. sınıfa, engelli, şehit, gazi, dul ve yetimler dışındaki tüm işletmeler vergi ve esnaflardan muaf tutulur. Vergiden muaf 3. sınıf vatandaşların oda kayıtları için 559 TL, değişimler için 165 TL ödemeleri gerekmektedir.

Esnaf ve Sanatkarlar Odası Kayıt Sorgulama

Ticaret Odası ve Ticaret Odası dosya inceleme ve belge doğrulama işlemlerini e-devlet üzerinden gerçekleştirebilirsiniz. Bir e-devlet şifreniz varsa, bunu hemen yapmak için aşağıdaki adımları izleyin.

 • GTB Esnaf ve Ana Bilgi Sistemiyle bağlantı kurun.
 • Uygulamaya gidin.

Kaydınız varsa, şirketinizle ilgili bilgilere erişiminiz olacaktır. Bir sorununuz olduğunu düşünüyorsanız, lütfen http://esnaf.gtb.gov.tr/iletisim veya esbis@gtb.gov.tr ​​adresine e-posta gönderin. Ayrıca aşağıdaki numaraları arayabilir veya fakslayabilirsiniz.

 • Tel : 0312 449 43 00
 • Faks: 0312 449 43 06

Belge talep süreciniz T.C. kimlik ve belge numaranızı https://esbis.gtb.gov.tr/BelgeDogrula/ kullanarak bu adresten kolayca yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.