Evlilik İçin Sağlık Raporu Nereden Alınır? Başvurusu Nasıl Yapılır?

Evlilik İçin Sağlık Raporu Nereden Alınır? Başvurusu Nasıl Yapılır?

Evlilik İçin Sağlık Raporu Nereden Alınır Evlenmek isteyen insanlar evlenmeden önce bazı şeyler yapmak zorundadır. Bu işlemler evlilik ve evlilik öncesi yapılmalıdır. Bu prosedürlerden biri, evlenmek üzere olan kişilerin tıbbi tavsiye almalarıdır. Evlenmek için gerekli olan sağlık raporu yasal bir zorunluluk ve izlenecek bir prosedürdür. Gençlerin bu süreçte genellikle neden zorlandıklarına bakarsak, evlenmek üzere olan çiftlerin yeterli bilgiye sahip olmadığı ortaya çıkıyor. Evlenmeden önce nereden tıbbi rapor alabilirim? Nereye Gitmeli Bu soruların ortak ve kafa karıştırıcı soruları vardır.

Evlilik İçin Sağlık Raporu Nereden Alınır? Ücret Nedir?

Evlenmeyi planlayan çiftlerin sağlık raporu olması gerekir. Bu raporu almak için çiftlerin kendi adlarına başvurmaları gerekir. Ek olarak, tıbbi tavsiye almanın temel amacı, insanların farkında olmadığı herhangi bir bulaşıcı hastalık olup olmadığını anlamaktır. Evlilik İçin Sağlık Raporu Nereden Alınır konusunda böyle bir hastalık mevcut olduğunda, tedavi edilmesini sağlamak için özen gösterilmelidir. Bu sağlık kontrolleri sırasında özellikle sık kan tahammülsüzlüğü ortaya çıkar. Tedavi, eşler arasında kan uyuşmazlığı için kullanılır. Bu tedavi doğan bebeklerin sağlığı açısından oldukça önemlidir. Anne ileride hamile kalırsa ve gerekli önlemler alınmazsa ciddi sorunlar ortaya çıkabilir.

Evlilik İçin Sağlık Raporu Nasıl ve Nereden Alınır?

Evlenme niyetinde olan kişilerin evlenmeden önce sağlık raporu almaları gerekmektedir. Yerel sağlık uzmanınızdan sağlık raporları alabilirsiniz. Ayrıca sağlık raporu

  • Aile ve toplum sağlığı merkezleri,
  • Sağlık merkezleri,
  • Resmi ve özel hastanelerden de temin edebilirsiniz.

Evlenmek isteyen bir kişi, tıbbi sertifika almak için kişisel olarak tıbbi bir tesise gitmelidir. Sağlık ocaklarından ve aile sağlığı merkezlerinden rapor almak zor olabilir. Nedeni, bu yerlerin gerekli donanıma sahip olmamasıdır. Sağlık ocaklarında kan testi gibi basit testler yapılabilir. Ancak göğüs röntgeni ve benzerleri için tıp merkezleri yeterli değildir. Ve seni başka bir yere götürecekler. Bunun için özel ya da devlet hastanelerine gidip rapor talep edebilirsiniz. Özel hastaneler rapor için ek ücret almaktadır. Bu nedenle devlet hastanelerini tercih etmenizi tavsiye ederiz. Devlet hastaneleri rapor almak için her türlü testi yapar ve sizden ücret alınmaz. Sağlık raporu süreci yaklaşık bir gün sürer.

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı yardım başvurusu için buraya tıklayınız

Sağlık Raporu Alınırken Hangi Testler Yapılır?

Tıbbi bir durum talep ettiğinizde, önce bir kan testi yaptırmanız istenecektir. Bu testin temel amacı kan grubunuzu belirlemektir. Kan grubunuz belirlendikten sonra sizi hepatit B, hepatit C, frengi, bel soğukluğu ve cinsel yolla bulaşan hastalıklar için test edecektir. Bunlardan başka test olmayacak. Ayrıca vücudunuzda bu hastalıklardan herhangi biri tespit edilirse tedavi işlemleri başlayacaktır. Test sonucunuz netse, sağlık raporu almakta sorun yaşamazsınız.

Evlilik İçin Sağlık Raporu Nereden Alınır

Evlilik İçin Sağlık Raporu Nereden Alınır

Evlilikte Kan Uyuşmazlığı Nedir? Hangi Kan Grupları Evlenemez?

Tıbbi evlilik cüzdanı alınırken araştırılan konulardan biri de kan uyumsuzluğudur. Kan tahammülsüzlüğü bu nedenle evliliğe engel mi? İlk önce kan uyuşmazlığını açıklayalım.

Anne ve baba kan grupları arasındaki uyumsuzluk, anemi, kalp yetmezliği ve rahimde ölüm dahil olmak üzere birçok korkunç sonuca yol açabilir. Bahsettiğimiz kan grubu A veya B tipi değil, Rh faktörüdür. Baba Rh (+) faktörüne ve annede Rh (-) faktörüne sahipken, bu Rh faktörü bebeğin kanı annenin kanına ve annenin bağışıklık sistemi Rh faktörünü hedeflemek için antikor adı verilen maddeler üretir.  Rh uyumsuzluğundan ancak baba olumlu ve anne olumsuz ise söz edebiliriz. Baba olumsuz, anne olumlu ise, çatışma tüm anlamını yitirir.

Ayrıca kan uyuşmazlığının evlilik için bir engel olmadığını varsayalım. Çocuk sahibi olmayı planlayan çiftlerin bebek sahibi olmadan önce önlem almaları gerektiğinden, evlenmeden önce de kan tahammülsüzlük testi yapılır. Rh (-) kan grubu ve eşi Rh (+) olan gebelere anti-D enjeksiyonları yapılarak ortaya çıkabilecek sorunların önüne geçilebilir.

50 Yaş Kadınlar İçin Sağlık Raporu Nasıl Olur?

Sadece genç vatandaşlarımız evlilik istemiyor. Evlenmek isteyen 18 yaş üstü vatandaşlar belediyelerle iletişime geçerek evlenmek istediklerini beyan ediyorlar. Çiftlerin evlilik beyanlarını gösteren bir sağlık raporu talep ettiklerini yukarıda belirtmiştik. Evlenecek kişi 50 yaşın üzerinde ise ve sağlık raporu alan kişi kadın ise menopoza girdiğini belirtiniz. evlilik teklifi sırasında. Menopoz durumu tıbbi bir sertifika ile onaylanırsa, Akdeniz anemi testi gerekli değildir. Bir doktor raporu alındığında yapılacak bir kan testi, annenin kanı ile doğmamış çocuk arasında gelecekte herhangi bir uyumsuzluk olup olmayacağını da belirleyecektir. Bu tabii ki menopoz dönemi olmayan kadınlar için daha ciddi bir sorundur.

60 Yaş Evlenmek İsteyen Kişilerden Neler Talep Edilir?

60 yaşın üstündeki insanlar evlenme arzularını beyan ettiklerinde tıbbi rapora ihtiyaçları yoktur. Evlenmek isteyen 60 yaş üstü vatandaşlarımız için heyet raporu gerekmektedir. Heyetin raporu da fotoğraflanmalıdır. Bir komite raporu talep etmek, yüksek hastalık, ölüm ve yaşlılık riski ile ilişkilidir. Evlilik sağlık belgeleri 6 ay geçerlidir. Evlilik 6 ay sonra sonuçlanırsa yeni bir sağlık raporu gereklidir.

Testler Sonucunda Hastalık Çıkarsa Ne Olur?

Evlilik İçin Sağlık Raporu Nereden Alınır konusunda Çiftlerden birinin araştırmaya dayalı belirli hastalıkları varsa, bu onların evlenmesini engellemez. Bununla birlikte, hastalık teşhisi konan kişilerin tedaviye ihtiyacı olacak ve tıbbi görüş verilmeyecektir. Ancak ciddi hastalıkların olduğu tespit edilirse çiftlerin evlenmesini engeller. Evliliği engelleyen hastalıklar; Tüberküloz, bel soğukluğu, akıl hastalığı ve cüzzam. Bu koşullardan herhangi birine sahip kişiler sağlık raporu alamayacak ve evlenemeyecektir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.