Fotoğraf Stüdyosu Nasıl Açılır? Maliyet Hesaplaması

Fotoğraf Stüdyosu Nasıl Açılır? Maliyet Hesaplaması

En popüler mesleklerden biri olan fotoğrafın popülaritesi her geçen gün artıyor. Bu makalede bir fotoğrafçı nasıl açılır? Fotoğrafçılık ne kadar para kazandırır? Fotoğraf Stüdyosu Nasıl Açılır? Maliyet Hesaplaması gibi sorularının cevaplarını bulabileceksiniz.

Fotoğrafçı Nedir? Ne İş Yapar?

Fotoğrafçı nedir ve ne iş yapar? diye soruyorsanız açıklayalım. Fotoğrafçılıkta profesyonel bir geçmişe sahip olan ve çerçeveleme, ışıklandırma ve diğer birçok teknik konuya aşina olan bir sanatçıdır. Fotoğrafçıların sıklıkla kullandığı ekipmanlar arasında bir tripod, lens, aydınlatma aparatları, sabitleyici, kamera çadırı ve reflektör bulunur. Konu alanlarına göre farklı fotoğraf türleri vardır. Fotoğraf türleri genel olarak şu şekildedir:

 • Set fotoğrafçılığı
 • Düğün fotoğrafçılığı
 • Stüdyo
 • Doğa fotoğrafçılığı
 • Mimari

Bir fotoğrafçının sorumluluklarını ve yaptıklarını ise şu şekilde özetleyebiliriz; Stüdyo fotoğrafçılığı yapıyor ise, biyometrik ve vesikalık fotoğraflar çeker. Çekilmiş olan fotoğrafların karanlık odada negatiflerini tab eder. Fotoğrafları rötuşlar, fotoğrafları renklendirir. Çekimlere başlamadan önce fotoğraf makinesinin ayarlarını yapar. Nişan, düğün, söz, mezuniyet, kutlama vb. organizasyonların fotoğraf çekimini yapar. Doğum fotoğrafçısı ise doğum anını, sonrasını, öncesini fotoğraflar. Fotoğrafların üzerinde iyileştirme yapar ve kalitelerini yükseltir. Ürün fotoğrafçılığı yapıyor ise yeni çıkan ürünlerin, reklamı yapılacak ürünlerin fotoğraf çekimini yapar.

Profesyonel Fotoğrafçı Nasıl Olunur? Hangi Bölüm Okunmalı?

Peki nasıl profesyonel fotoğrafçı olunur? Fotoğrafçılıkta bir kariyer, fotoğrafçılık alanında lisans veya yüksek lisans eğitimi alarak ve bu alanlarda bir derece elde ederek başlatılabilir. Fotoğrafçılık dersleri alarak da fotoğrafçı olabilirsiniz. Fotoğrafçılık kursları ortalama 6 ila 8 hafta sürer. Kurs mezunlarına katılım sertifikası veya bitirme sertifikası verilir. Alınan belge/sertifikanın Milli Eğitim Bakanlığı tarafından onaylanması durumunda profesyonel fotoğraf çekimi yapılabilmektedir. Fotoğrafçılık mesleğinde kariyer hedefleyen kişiler, reklam ajanslarında veya PR şirketlerinde staj yaparak mesleklerinde deneyim kazanabilirler. Sık sorulan sorular şunlardır: Fotoğrafçı olmak için hangi bölümü okumalıyım? Fotoğrafçı olmak için hangi konularda iyi olmanız gerekiyor? Fotoğrafçı olmak için hangi okula gitmem gerekiyor? O. Fotoğrafçı olmak için okuyabileceğiniz bölümlere örnekler:

 • Fotoğrafçılık ve Kameramanlık (2 yıllık ön lisans)
 • Fotoğraf ve Video (4 yıllık lisans)
 • Radyo, Televizyon, Sinema (4 yıllık lisans)

Profesyonel bir fotoğrafçı olmak için öncelikle kullandığınız ekipmanın özelliklerini bilmelisiniz. Çerçeve, diyafram, ışık, lens vb. Teknik bilgi birikimine sahip, film çekimi konusunda aldığı eğitimi uygulayabilmelidir.

Protez Tırnak Dükkanı Açmak 2022 Nail Bar Dükkanı Nasıl Açılır?

Fotoğrafçılık Stüdyosu Nasıl Açılır? Neler Gerekir?

Kendi pozisyonunu açarak kariyer yapmak isteyenler için “Fotoğrafçılık Stüdyosu Nasıl Açılır?” Bir fotoğrafçılık işine başlamanın maliyeti nedir? Fotoğraf stüdyosu açmak için öncelikle işletmenizi açmalısınız ve dilerseniz bir mali müşavir veya hukuk müşavirini işlemlerinizi yürütmesi için yetkilendirebilir, dilerseniz bizzat başvurabilirsiniz.
Bir işe başlarken, kayıt koşulları işletmenin türüne ve yapısına bağlı olarak değişebilir. Genel olarak, bir şirketin oluşturulması şöyle görünür:

 • Şirketin şekli belirlenmeli ve esas sözleşme düzenlenmelidir.
 • Şirket esas sözleşmesinin Mersis’e tescil ve tasdik ettirilmesi ve bu sistemden potansiyel vergi numarası alınması gerekmektedir.
 • Ardından Ticaret Odası’na kayıt için başvurmanız ve noter tasdikli imza almanız gerekir.
 • Hukuk kitaplarının tasdiki
 • Şirketin kuruluş beyanı için vergi dairesine form doldurulmalıdır.
 • Şirket vergi dairesine kayıtlı olmalıdır.
 • İş kurmak için belediyeden izin almanız gerekmektedir.

Yukarıdaki adımları takip ederek kendi işinizi kurabilirsiniz. Ardından, iş türüne karar vermeniz gerekir. 6102 sayılı Türk Ticaret Kanunu, özel şirketler ve şirketler için kuruluş usullerini farklılaştırmaktadır. Bir fotoğraf stüdyosu açarken, temel ve ek hizmetlere göre iş türüne karar vermeniz gerekir. Sadece fotoğraf ve fotoğraf çekmek istemiyorsanız, iş kapsamınızı buna göre tanımlamanız gerekir. Bir fotoğraf stüdyosu açarken, bir işletme açmanız ve işletme türüne karar vermeniz gerekir. Ayrıca sermaye bloğu oluşturulması da atılması gereken adımlardan biridir. Seçtiğiniz şirket türüne göre yatırılan sermaye miktarı değişebilir. Şahıs şirketi olarak stüdyo kurmak istiyorsanız, işinizi devam ettirebilmeniz için nakit akışı ihtiyaçlarınızı karşılayacak yeterli sermayeyi sağlamanız gerekecektir. Şirket kurulacaksa asgari sermaye, anonim şirketler için 10.000 TL, anonim şirketler için 50.000 TL’dir. Fotoğraf stüdyosu açma maliyetleri ve gerekli belgeler, kurulan şirketin sermayesine ve şirketteki ortak sayısına göre değişmektedir.

Fotoğraf Stüdyosu Nasıl Açılır

Fotoğraf Stüdyosu Nasıl Açılır

Fotoğraf Stüdyosu Açmak İçin Ustalık Belgesi Gerekli mi? Nasıl Alınır?

Ustalık Sertifikanız varsa, bir fotoğraf stüdyosu açarak ve zanaatınızı uygulayarak şahıs şirketi kurabilir ve bir iş kurabilirsiniz. Peki bir fotoğraf stüdyosu açmak için Ustalık belgesine ihtiyacınız var mı? Yüksek lisans yapmadan şirket kurmak için Ticaret Odası’na kayıt ve ticaret siciline kayıt sırasında ustalık belgesi aranmaz. Ancak, atölyeniz açıldıktan sonra Ustalar Odasına kaydolursanız, yürürlükteki yasalara göre bir yüksek lisans diploması almanız gerekir. Fotoğrafta Ustalık Belgesi, MEB ve özel kurumlar tarafından verilmektedir. Fotoğraf ve baskı süreçlerinin öğretildiği kursta Halk Eğitim Bakanlığı Mesleki ve Teknik Eğitim Genel Müdürlüğü’nün “Fotoğrafçılık Ustalık Belgesi” ile ilgili detaylı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.

Fotoğrafçı Maaşı Ne Kadar?

Fotoğrafçı maaşları çok değişkendir. Rakamlar, kişinin çalıştığı şehre ve çektiği fotoğrafların türüne göre değişebilir. Bir fotoğrafçı aslında ne kadar kazanıyor? Bir fotoğrafçı ayda ortalama 3000 ile 5000 TL arası kazanabilir. Fotoğrafçı işinde yoğun ve profesyonel ise bu rakamlar 6.000 ile 7.000 Türk Lirası arasında değişebilmektedir.

Tuhafiye Dükkanı Nasıl Açılır? Tuhafiye Dükkanı Dizaynı

KOSGEB Destekli Fotoğraf Stüdyosu Açmak

Stüdyo açmak isteyen fotoğrafçılar, “KOSGEB Destekli Fotoğraf Stüdyosu Açmak” konusunda araştırma yapıyor. Sizde Fotoğraf Stüdyosu Nasıl Açılır? diyorsanız,  Fotoğraf stüdyonuzu açtığınızda KOSGEB desteğini kullanabilirsiniz. KOSGEB, 65.000 ile 365.000 TL arasındaki girişimcileri desteklemekte olup, 18 yaşını doldurmuş Türk vatandaşları bu hibelerden yararlanabilmektedir.

Kuyumcu Dükkanı Nasıl Açılır? Kuyumcu Açma Maliyeti 2022

Fotoğraf Stüdyosu Açmak Kaç Para? Maliyet Hesaplaması

Bir fotoğraf stüdyosu açmanın maliyeti açtığınız stüdyonun büyüklüğüne, kullandığınız ekipmana, oluşturulan tasarımlara ve daha birçok değişkene göre değişiklik gösterebilir. Maalesef standart bir maliyet yok. 2021 için bir ortalama vermek gerekirse 150.000 ile 750.000 TL arasında full fotoğraf stüdyosu kurabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.