GSS Prim Borcu Nasıl Silinir? Şartları Nelerdir?

GSS Prim Borcu Nasıl Silinir? Şartları Nelerdir?

GSS borcu nasıl silinir sorusu son günlerde oldukça sorulmaya başlandı. Genel sağlık sigortası borcunun ödenmemesi durumunda yararlanamayacağını gss kapsamında borçlarınızı silerek hastanelerde muayene ve tedavi olabilirsiniz. Düzenli gelir sahibi olmayan, işsiz kişilerin yararlandığı sigorta ile sağlık hizmetinden ücretsiz yararlanılabilir. Birçok işsiz vatandaş otomatik olarak genel sağlık sigortası kapsamındadır. Bu durumdan habersiz olan ve SGK’ya bildirimde bulunamayan, kaymakamlığı ziyaret edip gelir testinden geçmeyen birçok vatandaş, aylık GSS borcu biriktiriyor ve ödenmiyor. Bu kadar önemli bir soru olan devlet sigortası yaptırmanın şartlarını araştıran okuyucularımız için yazdığım makaleyi dikkatlice okuyunuz.

GSS Borcu Nedir? Nasıl Silinir?

GSS Borcu nasıl silinir detaylandırmadan önce sizlere GSS Borcu nedir? sorusunu cevaplandırmak isterim. Genel sağlık sigortasına sahip kişiler, her ay düzenli olarak ödemeleri gereken primler konusunda bilgilendirilir. Ödenmemiş katkı payı borçları, kişiden standart artış ve faiz ile tahsil edilecektir. Sigorta borcunu 60 günden fazla ödemeyen herkes, ancak borcunu ödedikten ve tamamını ödedikten sonra tıbbi tedavi görebilir. Bu nedenle kişinin GSS primlerini zamanında ödemesi çok önemlidir. Bazı durumlarda, bir kişi düzenli olarak GSS katkı paylarını ödese bile, kendisine GSS’de borçları olduğunu belirten bir metin mesajı gönderilir. Bazen askerlik vb. Kişiden talep edilmemesi gereken özel durumlarda sigorta primi borçları da gerekebilir. Borcu konusunda yanlışlıkla bilgilendirilmiş kişilerin itiraz etme hakkı vardır. İtiraz etme nedenleri ise aşağıdakilerden biri olabilir;

 • Yanlışlıkla GSS’ye borçlu olduğunuzu düşünüyorsanız, size borcu bildiren SGK yönetimi ile iletişime geçebilirsiniz.
 • Borcu bildiren daire sizden uzakta ise, size en yakın SGK ofisine itiraz edebilirsiniz.
 • Gelir doğrulaması talep edebilirsiniz. Herhangi bir borcunuz olup olmadığını ve hangi aylık prime borçlu olduğunuzu öğrenmek için gelir testini kullanabilirsiniz.
 • Ödemenizi zamanında ve düzenli olarak yapmadığınız için kredi kullandıysanız, borçlarınızı peşin veya taksitle ödeyebilirsiniz. İşte sağlık hizmetlerini nasıl alacağınız.

Yukarıdaki nedenlerle itiraz edebilmeniz mümkün. İtirazınızın nasıl kabul edileceğine merak ediyorsanız gss borcuna itiraz etme yollarına göz atalım.

GSS Borcuna İtiraz Etme Yolları (Nasıl Kabul Edilir?)

GSS borcunuza itiraz etmek için fiyi bir nedeniniz olmalıdır. GSS’yi kullanmak istemediğinizi, GSS’yi kullanmayın ve GSS’den çıkmak istediğinizi söylerseniz itirazınız hiçbir şekilde kabul edilmeyecektir. Yani prim ödemesine itiraz etmek için SGK yönetimi tarafından kabul edilmiş geçerli bir nedeninizin olması gerekir. GSS borcuna itiraz etme yolları ve yöntemlerini yazımın devamında listeledim. Ancak bu sayede itirazınız kabul edilecektir. Bu kişinin GSS sigortası geçmişi olmamasına rağmen, bu kişinin SGK’ya yaptığı itirazlar, bilgisi olmadan GSS’ye kaydolursa kabul edilecektir.

 • GSS borcu verildiği anda, askerde görev yapan bir kişi varsa, borcu devlet öder. Bu durumda askerin suçluluğa itiraz etme hakkı vardır.
 • Kişi GSS’ye bakmakla yükümlü olunan kişiler listesindeyse, GSS için uygundur. Bu nedenle, GSS’nin tesciline ve borçluluğuna karşı çıkabilir.
 • Kişi GSS borcunun mahsup edilmesi sürecinde yurtdışındaysa, GSS borcuna itiraz etme hakkına sahiptir. Ancak bir kişinin yurt dışında yaşadığı ve Türkiye’de yaşamaya devam ettiği varsayılırsa.
 • İşsizlik parası alan kişilere GSS ödemeleri İŞKUR tarafından yapılmaktadır. Dolayısıyla, kişinin borçlarını ödemesi gerekmez.
 • Bir aydan az sigortalılar, sigorta primleri zorunlu değilse 30 gün içinde borca ​​itiraz edebilirler.
 • Bir kişinin 65 yıllık emekli maaşı, maluliyet maaşı, fahri emeklilik maaşı veya nakit ödemeden doğan borçlarına itiraz etme hakkı vardır.
 • GSS’ye sahip kişiler sistem hatası borcuna da itiraz edebilir.
 • Emeklilikte tahakkuk eden borç sorgulanabilir.
 • Kendi sosyal güvenlik fonuna sahip bir kurum veya kuruluşta çalışan kişiler de borçlara karşı itiraz hakkına sahiptir.

Yukarıdaki hallerden biri veya birkaçını taşıyan vatandaş GSS prim borcu sildirme hakkında sahiptir.

GSS Prim Borcu Nasıl Silinir

GSS Prim Borcu Nasıl Silinir

Genel Sağlık Sigortası Primi Ne Kadar? 2022

Genel Sağlık Sigortası primi ne kadar sorusunun cevabını merak edenlere şöyle anlatayım. SGK’ya genel sağlık sigortasına kaydolduğunuz gün başlar. İşsizlik ödeneği alan herkes, işsizlik ödeneği aldığı günden itibaren gelir testinden geçmeli ve katkı paylarını ödemelidir. Bu nedenle ödemelerin başlayıp başlamadığını SGK kurumlarına sorabilirsiniz. Gelir testini geçmek için kaymakamlığa başvuruda bulunulması ve Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Fonu aracılığıyla gelir testi yapılması gerekiyor. Genel sağlık sigortası hakkında bilgi edinmenin en kolay yolu internettir. Kişisel bilgileriniz ile GSS borç sigortanızı e-devlet üzerinden talep edebilirsiniz. Brüt asgari ücretin üçte birinden fazla geliri olan kişilerin ödediği ikramiye tutarı, brüt asgari ücretin %3’ü kadardır. Bu nedenle bu çevrede ikamet edenlerin 2022 yılında ödemeleri gereken sigorta primi aylık 107,32 Türk Lirasıdır.

GSS Borcunun Silinmesi için Gelir Testine Neden Başvurulur?

GSS Borcunun silinmesi için gelir testine neden başvurulur? Kişi, bildirimin başlangıç ​​tarihinden itibaren bir ay içinde, yani GSS tarafından gelir doğrulaması talep eden kişiye gönderilen mektup içinde bir gelir doğrulaması talep etmelidir. SGK’dan gelen bu bildirimden kişi sorumludur. Kişi evde değilse, adres masasına bildirimin alındığını belirten bir kağıt parçası bırakılacaktır.

 1. Kişi Muhtarlığın ofisine gidip bildirim almalıdır.
 2. SGK’dan gelen bu tebligat ile kişinin borçları ihbar üzerine kaldırılacaktır.
 3. Gelir testine girmek isteyenlerin kaymakamlık binasında bulunan Sosyal Dayanışma Fonu ile iletişime geçmesi gerekiyor.
 4. Vakıf şahsına verilen gelir formunun doğru ve eksiksiz doldurulması ile başvuru tamamlanmaktadır.

Kısacası, bir kişinin gelir elde edebileceği tüm kaynaklar, gelir testinin bir parçası olarak incelenir. Gelir incelemesinden sonra, hane halkının kişi başına aylık net geliri net asgari ücretin üçte birinden azsa, o kişinin borcu da silinir. Bunun nedeni, GSS primlerinin devlet tarafından karşılanmasıdır. Gelir testine göre, gss borcunu doğru bir şekilde geri ödemişlerse, kişi başına aylık net geliri asgari ücretin üçte birinden fazla olan kişiler GSS borcunu geri ödemek zorunda kalacak.

GSS Prim borcu ödeme kanallarından biri olan e-devlet üzerinden yeşil kart başvurusu da yapabilirsiniz. E-Devlet Yeşil Kart Başvurusu Nasıl Yapılır? (T.C ile Başvuru Yap) adlı yazıma göz atmanızı tavsiye ederim.

GSS Borcu Silinir Mi? Prim Borcu Ödeme E-Devlet

GSS Prim Borcu Nasıl Silinir Birikmiş katkı payı borcu olan kişiler, GSS borcunu taksitli veya peşin olarak ödeyebilirler. Taksitlerle yıllık faiz oranı % 22’dir. Borcun GSS primi ile ödenmesi ile bu borç da geri ödenir. Bir kişi, SGK sözleşmeli bankalarına veya e-devlet aracılığıyla kolayca ödeme yapabilir. SGK sözleşmeli bankaların şubelerine ek olarak, borçlar internet bankacılığı veya mobil bankacılık yoluyla geri ödenebilmektedir. GSS borcunu ödemenin tek yolu sınava girmek. GSS borç doğrulamasından sonra gelir yüksekse, borç geri ödenmeyecektir. GSS borçları, GSS borcunun geri ödenmesi dışında, yasa veya devlet affı ile geri ödenir. Sigortalı bir çalışansanız ve krediniz varsa SGK ile iletişime geçerek gerekli işlemleri yapabilirsiniz. GSS Prim borcu ödeme yollarından biri de e-devlettir. E-devlet şifresi ve TC numarası ile e-devlet üzerinden de sigorta borcunuzu talep edebilir, borçlarınızı kredi kartı ile ödeyebilirsiniz. Devlet aracılığıyla yapılan elektronik ödemeler için https://www.turkiye.gov.tr/sgk-gss-borc-dokumu linkine gidip üye olmanız gerekmektedir. Sayfadaki borç bilgilerinizin altında bulunan Kredi Kartı ile Öde butonuna tıklarsanız dakikalar içerisinde ödeme işlemini tamamlayabileceksiniz. Prim katkı borçlarınızı da detaylı olarak sayfada inceleyebilirsiniz. E-devlet şifreniz yoksa size en yakın PTT ofisinden bir şifre alabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.