Hayvan Çiftliği Kurulum Maliyeti (ANAHTAR TESLİM)

Hayvan Çiftliği Kurulum Maliyeti (ANAHTAR TESLİM)

Bazı firmalar küçükbaş, büyükbaş veya tavuk çiftliği kurmak isteyen girişimciler için anahtar teslimi besi çiftlikleri açmaktadır. Bu şirket ve işletmeler, yatırımcının ve girişimcinin sermayesine bağlı olarak herhangi bir inşaat seçeneğini kullanarak çiftliğin üretime hazırlanmasını sağlar. Hayvan Çiftliği Kurulum Maliyeti adlı makale, anahtar teslim tesis fiyatlandırması, ahır maliyeti hesaplaması, ahır ruhsatlandırma maliyeti ve hayvancılık çiftlikleri kurma ile ilgili soruların yanıtlarını sağlar.

Hayvan Çiftliği Kurulum için Gereken Malzemeler

Prefabrik yapı malzemeleri genellikle tavuk, ördek ve kaz gibi kanatlı işletmeleri tarafından tercih edilmektedir. Ancak büyükbaş veya küçükbaş hayvan yetiştirmek için kurulan çiftliklerde depo, yem deposu, yaşam alanı, hayvan barınağı gibi yerlere çelik konsültasyon veya prefabrik yapılar yapılabilir.

 • Betonarme yapı malzemeleri,
 • Çelik konsültasyon,
 • Yapı malzemesi prefabrik olan ekipmanlar.

Anahtar Teslim Hayvan Çiftliği Kurulum Firmalar

İnternet sektöründe faaliyet gösterdiğini iddia eden firmalar ise şöyle: Bunlar Ser iftlik, Profil, Ataks iftlik, Fen ka, Nadas Tarım, Gencar, Paysa, Erenolu, Doğal iftlik, Manas gibi firmalar.

Hayvan Çiftliği Kurulum Şirketleri

Anahtar teslimi tarım sistemleri üreten firmalar, işe başlamadan önce yüklenici ile anlaşma yapmaktadır. Bu sözleşme, çiftliğin inşaat detaylarını,  inşaat süresinin süresini ve hizmet sözleşmesinin detaylarını içermektedir. Yüklenici bu sözleşmeyi imzalamadan önce tüm detayları firma ile görüşmelidir. Unutulmaması için önemli detayların altını çizmek gerekirse dikkat edilmesi gereken hususlar;

 • Hayvan çiftliği projesinde yer alan hizmetle,
 • Elektrik, su, sanitasyon gibi altyapı çalışmaları,
 • Yapılan yapının garanti süresi ve garantinin neleri kapsadığı,
 • Proje ne kadar sürede tamamlanacak.

Hayvan Çiftliği Kurulum Maliyeti

Ahır, yapım aşamasında olan yetiştirme işinin temelini oluşturur. Arazi çeşitliliğine ve hayvan sayısına bağlı olarak ahırdan iyi bir hasat alabilirsiniz. Dikkatli bir şekilde organize edilmiş bir hayvancılık çiftliği ile yapacağınız masraf ve harcamaların işletmenin amacına göre değişiklik gösterdiğini belirtmek gerekir. Bununla birlikte, hayvanın cinsine göre değişen maliyet tablosu, satın alacağınız hayvanın fiyatına bağlıdır. Hayvan, arazi veya ahır satın alma, makine ve ekipman satın alma gibi yem maliyetlerinizi optimum seviyede tutmanız gerekir. Böylece kısa sürede kar elde edeceksiniz.

Hayvan Yem Maliyet Hesaplama

Arsa alıp bina inşa ettikten sonra maliyetler burada bitmiyor. Beslediğimiz türe göre yem maliyetini de hesaplamamıza eklememiz gerekiyor. Köylerde tarımla uğraşan halkımız, tarlalarında hayvancılık ve küçükbaş hayvanlar için yem yetiştirmekte veya doğrudan üreticilerden satın almaktadır. Böylece inek veya koyun yetiştirmek için yem maliyetleri yarı yarıya azalır. Ancak tarımsal faaliyetlerle uğraşmayan ve yeni bir çiftlik kuran girişimcinin yonca, saman, buğday, fiğ, dağ otu, yaprak küspesi, arpa, yeşil sebzeler, kabuklar ve hayvanların yediği tüm yiyecekleri satın alması gerekir.

Maliyet muhasebesi örneği;

 • 1000 baş tavuk çiftliği 300.000 TL.
 • 300.000 TL’ye 100 koyunluk küçük damızlık çiftliği.
 • 500.000 TL’ye 50 inek çiftliği kurulabilir.

Hayvan Ahır Ruhsatı Nasıl Alınır? Maliyeti Nedir?

Ahır inşaatı için bir ahır ruhsatının maliyetini ve maliyetini hesaplamak gibi konularla uğraşmadan önce, öncelikle hayvancılık işletmeciliği kurma süreci düşünülmelidir. Yetiştirme çiftliği için öncelikle bir fizibilite çalışması hazırlamanızı öneririz. Bir fizibilite çalışmasında;

 • Pazar araştırması,
 • Yatırım faaliyetinin amacının belirlenmesi,
 • Yatırım bölgesinin seçimi
 • Sürü projeksiyonunu hazırlama
 • Gerekli makine ve cihazların belirlenmesi
 • Finansal analiz

Daha fazla araştırma ve hesaplama yaptıktan sonra bu araziye yapılacak uygun bir mera, yer ve ahırın yapılması, makine ve teçhizatın kurulumunun tamamlanması, gerekli işçiliğin sağlanması, bir işyerinin kiralanması ve bu amaçla ilgili hayvanların satın alınması.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.