Hayvancılık Hibe Desteği Nasıl Alınır? 2022 Şartları Nelerdir?

Hayvancılık Hibe Desteği Nasıl Alınır? 2022 Şartları Nelerdir?

Resmi Gazete’de yayımlanan karar sonrası çiftçiler tarım ve hayvancılık üzerine kredi kullanmak için Ziraat Bankası’nın yolunu tuttu. Belirli birtakım şartları karşılayan çiftçi ve üreticilerin yararlanabileceği hayvancılık hibe desteği hakkında yaptığım araştırmalarla, konuyu merak eden arkadaşları aydınlatmak isterim. Başta belirteyim devletin yapacağı hibeden iki farklı şekilde yararlanabilirsiniz. Peki ama nasıl? dediğinizi duyar gibiyim. Hemen cevap vereyim. Hayvancılık hibe desteği nasıl alınır? sorusunu soran arkadaşlara; ya TKDK tarafından sağlanan hibeden yararlanarak yüzde 70 sübvansiyon diyebilirim. Ya da Resmi Gazete’de yayımlandığı üzere Cumhurbaşkanlığı Kararınca düşük faizli üretime geçiş kapsamında faizsiz hibe desteği olacaktır.  Resmi Gazete’de yayımlanan bu karara göre, bu yıl itibariyle bazı sübvansiyon konularında faizsiz destek dahil 100.000 TL’ye kadar devlet desteği verilecek. Devlet eliyle verilen bu desteklerden yararlanmak isteyen çiftçilerimize hemen makaleyi dikkatlice okumalarını tavsiye ediyorum.

Ziraat Bankası Faizsiz Hayvan Kredisi Nasıl Alınır? %100 Faiz İndirimi

Ziraat Bankası faizsiz hayvan kredisi mi? hemen inceleyelim. Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu ile Ziraat Bankasının ortaklaşa vereceği indirimden gerekli koşulları sağlayacak olan çiftçilerimiz faizsiz bir şekilde kredi kullanabilecek. Ziraat Bankası faizsiz hayvan kredisi nasıl alınır? sorusunu soran girişimci, üretici ve çok kıymetli çiftçilerimize yaptığım geniş çaplı araştırmalar ile cevap vermek isterim. Öyle ki bu başlık altında aynı zamanda Ziraat Bankası hayvan kredisi faiz oranlarını web sitemizde zaten vermiştim. Bu bölümde, tüm hayvancılık sektörü dahil olmak üzere, hayvancılık kredileri ve hatta tarım kredilerinin faiz oranlarını ayrıntılı olarak açıkladım. Faizsiz demek aynı zamanda kredi kullanacak kişinin faizden %100 olarak yararlanacak olması demektir. Bu sebeple aralarında yüzde 100 faiz indirim desteği verilecek olan hayvancılık sektörleri adı altında oluşturduğum tabloya göz atmanızı tavsiye ediyorum.

Hangi Üretim Konularında %100 Faiz İndirim Desteği Var?
Üretim Konusu Yatırım İşletme Kredi Limiti
Sütçü, Kombine ve Sığır Yetiştiriciliği Faizsiz Faizsiz 25.000.000 TL
Damızlık Düve Yetiştiriciliği Faizsiz Faizsiz 10.000.000 TL
Büyükbaş Hayvan Besiciliği Faizsiz 10.000.000 TL
Küçükbaş Hayvancılık Faizsiz Faizsiz 15.000.000 TL
Geleneksel Yaygın Hayvansal Üretim 100 Bin TL Kadar Faizsiz Faizsiz 1.500.000 TL

Yukarıdaki tabloda yer alan üretim konuları arasında sadece geleneksel yaygın hayvan üretimi için 100.000 TL’lik bir ÇKS sertifikanız varsa faizsiz kredi alabilirsiniz. Diğer konularda faizsiz kredilere hak kazanmak için aşağıdaki niteliklerden en az 3’üne ihtiyacınız olabilir.

Kriterlere geçmeden önce şunu eklemek isterim Tarım ve hayvancılık konularında hibe, destekleme, kredi vb. alacaksanız mutlaka banka sizden ÇKS Belgesi isteyecek. ÇKS (Çiftçi Kayıt Sistemi) Belgesi Çıkartma 2022 Gerekli Belgeler Nelerdir? adlı makaleme göz atmanızı tavsiye ederim.

Faiz Desteği Almak için Gereken Nitelikler Nelerdir?
Yurt içi doğan hayvan alımı Organik/iyi tarım uygulaması 
40 yaşına kadar genç çiftçi Kendi yemini üreten veya mera kullanan
Kadın girişimci çiftçi Atıl işletme alımı

Evet, sevgili çiftçilerimiz. Yukarıdaki özelliklerden en az üçüne sahipseniz tablomuzda gösterilen hayvanlara faizsiz Ziraat Bankası kredisi alabilirsiniz. Bankadan kredi kullanırken elbette birtakım masrafınız olacak. Diyelim ki 100 bin lira kredi alacaksınız. Hesabınıza yatan tutar 97 bin tutarında olacak. Bunu önceden bilin. Peki nedir bu masraflar?

Hayat Sigortası İpotek Ücreti
Ekspertiz Ücreti Kredi masrafı

Ortalama 60 ay vade ile 4000 TL ve 5000 TL gibi aşağıdaki maliyet ödeme seçeneklerini kullanarak kredi alabilirsiniz. Şimdi gelin hesaplama yapalım. Ziraat Bankası faizsiz hayvan kredisi hesaplama tablosunu aşağıdaki başlık altında sizlere verdim. Buyrun inceleyin.

Ziraat Bankası Faizsiz Hayvan Kredisi Hesaplama Faiz Oranları

Ziraat Bankası faizsiz hayvan kredisi hesaplama tablosu, gereken aylık faiz oranının bulunması ile yapılmaktadır. Tabloda faiz oranını vermedim. Bu nedenle size tabloda yer almayan faiz oranlarından söz edeceğim. Yatırım dönemi için %25 faiz desteği verilmektedir. Böylece yıllık %12,75 ve aylık %1,06 faiz oranından yararlanabilirsiniz. %50 ile desteklenen işletme döneminde faiz oranı yıllık %8,50 ve aylık %0,70’e düşürülmüştür.

Ziraat Bankası Faizsiz Hayvan Kredisi Hesaplama
Kredi Tutarı Vade Aylık Taksit Ödeme Tutarı
100.000 TL 12 Ay 8.333 TL
24 Ay 4.166 TL
36 Ay 2.777 TL
48 Ay 2.083 TL
60 Ay 1.666 TL

Peki öyleyse! Yukarıda öncesinde listelediğim niteliklere sahipseniz kredi kullanabilirsiniz. Ancak unutmadan söyleyeyim. Belli birtakım şartları da yerine getirmeniz gerekiyor. Gelin bu şartların neler olduğuna bakalım.

Faizsiz Koyun Kredisi Şartları Nelerdir? Süreç Nasıl İşliyor?

Resmi Gazete‘de yayımlanan kriterlerin yanında aşağıda kredi başvuru şartlarıda bulunuyor. İstediğiniz niteliklere sahip olun, aşağıda listelediğim şartları taşımıyorsanız ne yazık ki Ziraat Bankası faizsiz koyun kredisinden yararlanamazsınız. Faizsiz koyun kredisi şartları nelerdir? sorusunu soran arkadaşlara en basit haliyle açıklamam gerekirse;

 • En az 2 gelir belgesi olan kefil (eşin rızası)
 • İpotek edilebilecek mülk.
 • Vergi dairesinden alınacak olan “Vergi Borcu Yoktur.” yazılı evrak gerekiyor.

Bu durumda Ziraat Bankası “Tarımsal Krediler Departmanı” na hayvan kredisi başvurusunda bulunabilirsiniz. Çiftçilerimiz için bizzat başvuru yapmaya Ziraat Bankası şubesine gittim. Ve hayvan kredisi için gereken işlemleri adım adım sizlere aşağıda listeledim. O halde Ziraat Bankası’ndan talep edilen faizsiz hayvan kredisi alma prosedürü aşağıdaki gibidir.

 1. İlgilenen bir çalışan, kredi itibarınız hakkında bilgi almak için kimliğini isteyecektir.
 2. İncelemeden sonra, ayrıca bir ipotek isteyecektir.
 3. Bir ipotek kontrolü yapılacak.
 4. Bilir kişi onay vermesi durumunda krediniz onaylanacaktır.
 5. Para 5 iş günü içerisinde hesabınıza yatırılacaktır.

Faizsiz hayvan kredisi alma süreci bu şekilde ilerlemektedir. Ne diyelim! Şimdiden çiftçi, üretici veya girişimcilerimize hayırlı olsun.

Hayvancılık Hibe Desteği Nasıl Alınır

Hayvancılık Hibe Desteği Nasıl Alınır

Hibe Hayvancılık Kredisi Nasıl Alınır? IPARD-2 Programı

2022-2023 yılları arasında yatırımınızın % 65’ine varan hayvancılık hibe fırsatlarından yararlanamazsanız, gelecekte çok üzüleceksiniz. Avrupa Birliği’nin TKDK tarafından uyumlaştırılması çerçevesinde IPARD-2 programı kapsamında, sadece DESTEKLENEN İLLERE İLİŞKİN DUYURU çerçevesinde sunulan olanaklardan aşağıdaki alanlardaki yatırımlar için hibe alabilirsiniz.

101-Tarımsal İşletmelerin Fiziki Varlığına Yönelik Yatırımlara %80 Hibe 
101-1 Süt Üreten Tarımsal İşletmelerin Kurulması
101-2 Kırmızı Et Üreten Tarımsal İşletmeler
101-3 Kanatlı Eti Üreten Tarımsal İşletmeler
101-4 Yumurta Üreten Tarımsal İşletmeler
103-Tarım ve Balıkçılık Ürünlerin İşlenip Pazarlanmasına %60 Hibe 
103-1 Süt ve süt ürünlerinin işlenmesi ve pazarlanması
103-2 Kırmızı et ve et ürünlerinin işlenmesi ve pazarlanması
103-3 Kümes hayvanı ürünlerinin işlenmesi ve pazarlanması
103-4 Balık ürünlerinin işlenmesi ve pazarlanması
302-Çiftçilik Faaliyetlerinin Çeşitlendirilmesi %65 Hibe Verilmektedir
302-2 Arıcılık ve arıcılık ürünlerinin işlenmesi-pazarlanması
302-5 Su yönetimi

Yönergeler ve forumların yanı sıra gerekli belgeler, tüm bu alanlar için başvuru prosedürlerini açıklayan ilgili bağlantıda mevcuttur. Açılan bağlantıda 101- 103- 302 den birini seçerek detayları görebilirsiniz.

TKDK Yeni Hibe Desteği Nedir? Nasıl Alınır?

Türkiye Cumhuriyeti’nin %25 ila %75 oranında aldığı ve TKDK İADESİ DOĞRULUĞUYLA Avrupa Birliği tarafından finanse edilen ÜREME TEŞVİKLERİ ŞEKİLDE ÇİFTÇİLERİMİZ OLACAKTIR. IPARD-2 programı kapsamında, önceki IPARD-2 programı kapsamında 11.000 proje toplam 3 milyar TL hibe almıştır. Bu nedenle sunumun yer aldığı projede yapılacakların bu 60 ay içinde tamamlanması gerekmektedir. IPARD-2’nin uygulanmasıyla 2022 yılında destek oranları %10 artırıldı. Bu zirveye desteği %80’e çıkardı. Yetiştiricilik işine yatırım yapacak çiftçi, sermayenin %30 ila %40’ına sahip olmalıdır. Şimdi gelin sübvansiyon düzeyini belirlemek için kullanılan ana unsurların neler olduğuna da değinelim.

 • Başvuruya konu olan sektör
 • Talep edilen coğrafi yapı
 • Başvuru sahibinin yaşı (+% 10 puan 40 yaşın altındaki kişilere verilir).
 • Katı atık üretirseniz, yine en az +% 10 daha fazla puan alacaksınız.

Son olarak güzel bir haber vererek makaleyi sonlandırmak istedim. TKDK tarafından projesi onaylanan çiftçilerimize 5 yıl süreyle Gümrük vergisi, gelir vergisi ve KDV’den muaf olacağını da belirtmek isterim. 🙂

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.