İBB Sosyal Yardım Kartı Ve Çeki Nasıl Alınır? 2022 Başvuru Nasıl Yapılır?

İBB Sosyal Yardım Kartı Ve Çeki Nasıl Alınır? 2022 Başvuru Nasıl Yapılır?

İBB Yardım Kartı ve Çeki başvuruları yıl boyunca yılın son ayına kadar devam etmektedir. Yardıma ihtiyacı olmayan ve ek gelir isteyen vatandaşların başvuru yapmasına gerek olmayacağını belirtmek isterim. İBB tarafından yapılan bu yardımdan yalnızca ihtiyaç sahipleri yararlanabilecek. İBB sosyal yardım kartı nasıl alınır? sorusunun cevabını ayrıntılı olarak ele aldığım bu makalede görsel yardımı ile nasıl başvuru yapacağınızı da göstereceğim. Aynı zamanda ibb nin bu yardımından yararlananların bakiyelerine paranın yatıp yatmadığına dair sorgulama yöntemlerini de ele aldım. İBB Sosyal Yardım Kartı, İstanbul Belediyesi Yardım Projesi’nden yararlanmak için yardıma ihtiyacı olan ve temel ihtiyaçlarını karşılayamayan ailelere ve kişilere verilen sosyal yardım kartı olduğunu belirtmek ve hemen detaylara geçmek isterim.

İBB Yardım Kartı Çeki Başvurusu Nasıl Yapılır? Kimler Yararlanabilir?

Bu sosyal güvenlik kartı, bir kişinin ailelerin ve bireylerin kendilerini beslemelerine yardımcı olmak için ihtiyaç duyduğu miktarı yatırarak ihtiyaç sahiplerine verilir. İBB Yardım kartı çeki başvurusu nasıl yapılır? sorusunu soran kullanıcılarım için; öncesinde adım adım başvuru kanallarını belirtmek ve ardından online başvuru yöntemini anlatacağım. İBB yardım kartı başvurusunda bulunabilir ve üç farklı şekilde kontrol edebilirsiniz. Zorunlu bir başvuru yöntemi yoktur. Kişiler başvurularında herhangi bir yöntemi tercih ederek başvuruda bulunabilirler. İBB sosyal yardım parası başvuru yöntemleri sırasıyla;

İBB Sosyal Yardım Çeki Başvuru Adresleri
  • Büyükçekmece, Üsküdar ve Edirnekapı ilçelerindeki sosyal yardım kuruluşlarını ziyaret ederek yapılabilir.
  • Kadın ve Aile Daire Başkanlığı Kadın İşleri Koordinatörlüğü ile iletişime geçerek uygun başvuru formunu doldurarak başvuru yapabilirsiniz.
  • Bilgi ve sorularınız için Alo 153 veya 444 00 93’ü arayabilirsiniz.

Yukarıda sizlere vermiş olduğum yöntemleri kullanabilirsiniz. Bunun yanında online de sosyal yardım kartı başvurusunda bulunabilirsiniz. Ama öncesinde sizlere kimlerin bu yardımdan yararlanabileceğini anlatmak İBB sosyal yardım kartı çeki kimler yararlanabilir? sorusuna cevap vermek isterim. Sosyal Yardım Kartı ve İBB Çeki başvurusunda bulunan kişiler, yoksul olmaları ve diğer sıkıntı verici koşullarda olmaları halinde İBB Sosyal Yardım almaya hak kazanabilirler. Şimdi gelin kimlerin destek alabileceğini inceleyelim.

İBB Sosyal Yardım Parası Kimlere Verilir?
Sağlık nedenleriyle çalışamayacak durumda olan kişiler.
Kişi hanede çalışsa dahi, hane geliri aile bireylerinin temel ihtiyaçlarını karşılamıyorsa talepte bulunulabilir.
Kendi işi olmayan ve eşinin geliriyle geçinen ve eşinin ölümünden sonra gelir elde edemeyen kadınlar da başvurabilir.
Eşi vefat etmiş, eşinden ayrılmış ya da eşi cezaevinde olan dul kadınlar
Şehit, gazi ve muhtaç asker yakınları
Yoksul ailelerin üniversite eğitimi gören çocukları
Doğal afetlere maruz kalan afetzedeler
Yaşadığı sağlık sorunu yüzünden çalışamaz ve iş göremez halde olanlar İBB sosyal yardım kartı desteğinden yararlanabilir.

Bu nedenlerle İBB Sosyal Yardım kartı almaya hak kazanan ve başvurusu onaylanan kişi ve aileler, başvuruyu kabul ettiklerinde kendilerine tahsis edilen kartlarla ihtiyaç sahiplerine ihtiyaçlarını karşılamak için yardım etmektedir. Daha sonrasında ayrıntılı olarak İBB Yardım kartı şartlarından bahsedeceğim. Şimdi gelin online başvuru yöntemini ele alalım.

Öncelikle sizden arama motorunuza ibb sosyal yardım kartı yazmanızı isteyeceğim. Ardından https://sosyalyardim.ibb.gov.tr/online-basvuru adresinin yer aldığı linke basmalısınız.

online başvuru

online başvuru

Açılan ekran online başvuru formu olup burada sizden istenen bilgileri eksiksiz doldurmalısınız.

başvuru formu

başvuru formu

İşte bu kadar! Başvuru işleminiz başarıyla tamamlanmış olacak.

İBB Yardım Kartı Şartları  ve Gereken Evraklar Nelerdir?

İBB sosyal yardım kartı için şartlar var. Bu şartları sağlayan kişiler bu yardım kartına başvurabilirler. Şartlara uygunluğu tespit edilen kişiler yararlanabilir. İBB sosyal yardım kartı ve genel kontrol koşulları;

  • Başvuru sahibi İstanbul ilinde ikamet etmelidir,
  • Sağlık sorunları nedeniyle sakatlık,
  • Başvuru sahibi kadın ise eşi vefat etmiş ve herhangi bir geliri olmaması,
  • Yoksulluk sınırının altında olduğuna dair belge,
  • Herhangi bir sosyal güvencenin olmaması,
  • Sürekli bir işiniz yoksa veya çalışamıyorsanız ve geliriniz yetersizse başvurabilirsiniz.

İBB Sosyal Yardım kartı için gerekli belgeler olmadan talepte bulunulması mümkün değildir. Kişiler ilgili kurumlarda belgelerini hazırlayarak başvuruda bulunabilirler. İBB sosyal yardım kartı başvurusunda bulunacak olan arkadaşlara gerekli evrakların neler olduğu hakkında bir tablo hazırladım. Aşağıda yer alan tabloda gördüğünüz belgeleri temin ederek İBB sosyal yardım kartı başvurusunda bulunabilirsiniz.

İBB Yardım Kartı Gereken Belgeler Nelerdir?
Başvuracak kişiye ait olmak üzere T.C Kimlik kartı İkametgah adresi
Başvuru sahibi dul ise eşinin ölüm belgesi Kişinin ne geliri ne de sosyal güvencesi olduğunu gösteren ihtiyaç belgesi
Aile bireyleri için nüfus kayıt örneği Muhtarlıktan alınması gereken fakirlik belgesi
Engelliler için tam teşekküllü bir hastaneden alınması gereken sağlık kurulu raporu Kirada oturan kişiler için kira sözleşmesi
Çalıştığı halde ailesinin geçimini sağlayamayan iş arayanlar için maaş bilgi belgesi, Aile bireylerinin sayısını ve dolayısıyla kişi başına düşen aile gelirinin miktarını gösteren resmi bir belge.

Sosyal güvenlik kartı başvurusu yapmak için bu belgeleri kullanabilirsiniz.

Sosyal Yardım Kartı Nasıl Alınır?

İBB Sosyal Yardım Kartı Nasıl Alınır Vatandaşlar sosyal yardım kartı başvurusunda bulunduktan sonra ne zaman İBB sosyal yardım kartı alırlar. Kontrol sonucunda gerçekten bir İBB sosyal yardım kartına ihtiyacı olduğu ortaya çıkarsa kartınız 3 iş günü içerisinde adresinize ve evinize teslim edilecektir.

Maddi yardım yaptığına dair söylentilerin sıkça gündemde yer aldığı açık kapı maddi yardım yapıyor mu? sorusunun cevabını Açık Kapı Yardım Parası Başvurusu Nasıl Yapılır? adlı makalemde ele aldım. İncelemenizi tavsiye ederim.

Sosyal yardım kartı başvurunuz olumlu ise takip eden ayın 15’i ile 20’si arasında kartınızı teslim alabilirsiniz. Kişisel olarak evde değilseniz, kartınız evde bulunan başka bir ebeveyne gönderilecektir. Bu kartlar, ihtiyacı olanlara teslim edildikten sonra 24 saat içinde yapılan alışverişlerde aktif hale getirilecektir.

İBB Kart Geçerli Olan Marketler Listesi Nelerdir?

İstanbul Büyükşehir Belediyesi görev sınırları içerisinde ikamet eden ihtiyaç sahibi ailelerin yararlanabileceğim sosyal yardım kartı hakkında, destek tutarı kadar İBB Kart geçerli olan marketlerin listesi de merak ediliyor. Hemen hemen hepimizin bildiği zincir marketlerde kullanabileceğiniz İBB sosyal yardım geçerli olan marketlerin bir listesini sizler için hazırladım. Aşağıdaki marketlerde gıda vb. harcamalarınızı İBB kart ile yapabilirsiniz.

İBB Kart Geçerli Olan Marketler Listesi

ŞOK BİM
Migros Çağrı Market
KİM Rammar
Happy Center Carrefoursa
UCZ Onur Market

Yukarıda yer alan anlaşmalı marketlerde satılan, tütün ve alkol ürünleri haricindeki diğer ihtiyaçları için bu kartlardaki limitleri ile ödemesini yapabilirsiniz.

İBB Sosyal Yardım Kartı Limiti Ne Kadar? 2022

İBB Sosyal yardım kartı başvurusu yapan vatandaşlar, İBB sosyal yardım kartı limiti ne kadar? diye mi merak ediyorsun. İBB Sosyal Kart limiti her yıl değişse de kartınızı aldığınız ilk ay hesabınıza 200 TL yüklenecektir. İBB sosyal güvenlik kartı limiti ilk yüklemede 200 TL olmasına rağmen sonraki aylarda aylık 50 TL, 100 TL, 125 TL ve 150 TL tahsil edilecektir. İBB sosyal yardım kartı limiti belirlenirken bakiye hanede yaşayan kişi sayısına göre yardım kartına yüklenmektedir. Ayrıca çocuk sayısı, okul çağındaki çocuk sayısı ve aile geliri gibi faktörlere göre bakiye aylık olarak hesaplanır. Ödeme kartını aldıktan sonra, para her ayın 1’inde kartınıza yatırılacaktır. Faturanız her ayın başında ödenecektir. İBB, bu referans kartına ek olarak çocuklara anne kartı desteği de sunuyor. Bu destek ile 0-4 yaş arası bebek anneleri rahat bir nefes alabilir. IMM anakart başvurusu yapmayı öğrenerek başvurabilirsiniz.

İBB Yardım Kartı Bakiye Sorgulama Nasıl Yapılır?

İBB e-devlet sosyal güvenlik kartı bakiyesi online hizmet kanalları henüz aktif değildir. Kredinin durumunu öğrenmek için kartın anlaşmalı olduğu marketler üzerinden İBB yardım kartı bakiye sorgulama talebinde bulunabilirsiniz.  Kasiyerlerden destek alarak sosyal yardım kartınızın kullanılabilir bakiyesi hakkında detaylı bilgi alabilirsiniz.

2022 İBB Sosyal Yardım Kartı Ne zaman Yüklenecek?

Başvuru sahibi test edildikten sonra İBB Sosyal Güvenlik Kartı direkt olarak onaylanacaktır. Peki 2022 yılında İBB sosyal yardım kartı ne zaman yüklenecek? Aralık ayında kartların kesinleştiğini ve Aralık ayında incelemeye kapatıldığını söyledik. Kart sınavını geçmek 2,5-3 ay sürdü. Bu dönemde kartlar alışverişe kapatıldı. Yetkililer cep telefonu numaranızı kullanarak doğrulama sonucunu size bildirecektir. Böylece numaranızı değiştirirseniz SMS alamayacaksınız ve bilgilendirilmeyeceksiniz. Bu nedenle cep telefonu numaranızı değiştirdiyseniz ilgili servise gidip numaranızı güncellemenizi tavsiye ederiz. 2022 yılında da belediyeler ve çeşitli kurumlar tarafından verilen bu yardım kartları ile vatandaşlarımızın ihtiyaçları karşılanmış olacaktır. İBB Sosyal Güvenlik Kartlarını kullanmak için SGK’dan bilgi alıp başvuruda bulunabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.