İBB Sosyal Yardım Kartı Nasıl Alınır? 2021 (400 TL Yardım Parası)

İBB Sosyal Yardım Kartı Nasıl Alınır? 2021 (400 TL Yardım Parası)

İBB Yardım Kartı ve Çeki başvuruları yıl boyunca yılın son ayına kadar devam etmektedir. Yardıma ihtiyacı olmayan ve ek gelir isteyen vatandaşların başvuru yapmasına gerek yoktur. Kart bakiyenizi e-devlet ve diğer kanallardan öğrenebilirsiniz, beyaz masa ibb yardım kartı için ne yapıyor, İBB sosyal yardım kartı nasıl başvurulur, İBB sosyal yardım kartı bakiyesi için başvuru yapılır? Peki, İBB sosyal yardımı kimlere veriliyor, ne kadar TL İBB Sosyal Yardım Kartı Nasıl Alınır. İBB Sosyal Yardım Kartı, İstanbul Belediyesi Yardım Projesi’nden yararlanmak için yardıma ihtiyacı olan ve temel ihtiyaçlarını karşılayamayan ailelere ve kişilere verilen sosyal yardım kartıdır.

İBB Yardım Kartı Çeki Başvurusu Nasıl Yapılır?

Bu sosyal güvenlik kartı, bir kişinin ailelerin ve bireylerin kendilerini beslemelerine yardımcı olmak için ihtiyaç duyduğu miktarı yatırarak ihtiyaç sahiplerine verilir.
İBB yardım kartı başvurusunda bulunabilir ve üç farklı şekilde kontrol edebilirsiniz. Zorunlu bir başvuru yöntemi yoktur. Kişiler başvurularında herhangi bir yöntemi tercih ederek başvuruda bulunabilirler. Uygulama yöntemleri;

 • Bu, Büyükçekmece, Üsküdar ve Edirnekapı ilçelerindeki sosyal yardım kuruluşlarını ziyaret ederek yapılabilir.
 • Kadın ve Aile Daire Başkanlığı Kadın İşleri Koordinatörlüğü ile iletişime geçerek uygun başvuru formunu doldurarak başvuru yapabilirsiniz.
 • Bilgi ve sorularınız için Alo 153 veya 444 00 93’ü arayabilirsiniz.

İBB Sosyal Yardım Kartı Başvurusu Kimler Yapabilir?

Sosyal Yardım Kartı ve İBB Çeki başvurusunda bulunan kişiler, yoksul olmaları ve diğer sıkıntı verici koşullarda olmaları halinde İBB Sosyal Yardım almaya hak kazanabilirler.

İBB yardım kartı başvurusunda bulunan kişiler;

 1. Sağlık nedenleriyle çalışamayacak durumda olan kişiler.
 2. Kişi hanede çalışsa dahi, hane geliri aile bireylerinin temel ihtiyaçlarını karşılamıyorsa talepte bulunulabilir.
 3. Kendi işi olmayan ve eşinin geliriyle geçinen ve eşinin ölümünden sonra gelir elde edemeyen kadınlar da başvurabilir.

Bu nedenlerle İBB Sosyal Yardım kartı almaya hak kazanan ve başvurusu onaylanan kişi ve aileler, başvuruyu kabul ettiklerinde kendilerine tahsis edilen kartlarla ihtiyaç sahiplerine ihtiyaçlarını karşılamak için yardım etmektedir.

İBB Sosyal Yardım Kartı

İBB Sosyal Yardım Kartı

İBB Yardım Kartı Şartları Nelerdir?

İBB sosyal yardım kartı için şartlar var. Bu şartları sağlayan kişiler bu yardım kartına başvurabilirler. İBB sosyal yardım kartı ve genel kontrol koşulları;

 • Başvuru sahibi İstanbul ilinde ikamet etmelidir,
 • Sağlık sorunları nedeniyle sakatlık,
 • Başvuru sahibi kadın ise eşi vefat etmiş ve herhangi bir geliri olmaması,
 • Yoksulluk sınırının altında olduğuna dair belge,
 • Herhangi bir sosyal güvencenin olmaması,
 • Sürekli bir işiniz yoksa veya çalışamıyorsanız ve geliriniz yetersizse başvurabilirsiniz.

İBB Yardım Kartı İçin Gerekli Evraklar

İBB Sosyal Yardım kartı için gerekli belgeler olmadan talepte bulunulması mümkün değildir. Kişiler ilgili kurumlarda belgelerini hazırlayarak başvuruda bulunabilirler. İBB sosyal güvenlik kartı başvurusu ve incelemesi için gerekli belgeler:

 • Başvuranın kimlik belgesi,
 • Başvuru sahibinin İstanbul’da ikamet ettiği yerin adres belgesi,
 • Dul kadının talebi üzerine eşin ölüm belgesi,
 • İBB Sosyal Yardım Kartı Nasıl Alınır Kişinin ne geliri ne de sosyal güvencesi olduğunu gösteren ihtiyaç belgesi,
 • Sağlık sorunları nedeniyle çalışamayacak durumda olan kişilerin çalışamayacaklarını gösteren onaylı sağlık kontrolü belgesi,
 • Çalıştığı halde ailesinin geçimini sağlayamayan iş arayanlar için maaş bilgi belgesi,
 • Aile bireylerinin sayısını ve dolayısıyla kişi başına düşen aile gelirinin miktarını gösteren resmi bir belge.

Sosyal güvenlik kartı başvurusu yapmak için bu belgeleri kullanabilirsiniz.

Sosyal Yardım Kartı Nasıl Alınır?

İBB Sosyal Yardım Kartı Nasıl Alınır Vatandaşlar sosyal yardım kartı başvurusunda bulunduktan sonra ne zaman İBB sosyal yardım kartı alırlar. Kontrol sonucunda gerçekten bir İBB sosyal yardım kartına ihtiyacı olduğu ortaya çıkarsa kartınız 3 iş günü içerisinde adresinize ve evinize teslim edilecektir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR! Açık Kapı Yardım Parası Başvurusu Nasıl Yapılır?

İBB Sosyal Yardım Kartı Nasıl Alınır Sosyal yardım kartı başvurunuz olumlu ise takip eden ayın 15’i ile 20’si arasında kartınızı teslim alabilirsiniz. Kişisel olarak evde değilseniz, kartınız evde bulunan başka bir ebeveyne gönderilecektir. Bu kartlar, ihtiyacı olanlara teslim edildikten sonra 24 saat içinde yapılan alışverişlerde aktif hale getirilecektir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.