IMEI Sorgulama Nasıl Yapılır? E-Devlet IMEI Sorgulama İşlemi

IMEI Sorgulama Nasıl Yapılır? E-Devlet IMEI Sorgulama İşlemi

IMEI Sorgulama Nasıl Yapılır? E-Devlet IMEI Sorgulama İşlemi cep telefonumuzun güvenliği için önemlidir. Geçersiz, yanlış veya sahte IMEI numarası olan telefonlar bir süre sonra kapanacaktır. Sahte imei numaraları genellikle eski ve kullanılmayan cihazlardan yenilerine aktarılır. Bu doğru kabul edilse de aslında sahte olduğu için ciddi bir suçtur. Bunu yapmak için telefonun orijinal olduğunu ve yanlış bir Imei numarası girdiğinizi doğrulamanız gerekir. Bunu yapmanın birçok yolu vardır ve imei numarasını cep telefonunuzda kolayca görebilirsiniz. IMEI sorgulama Numarası IMEI kayıt sorgulama Apple garanti sorgulama IMEI ile garanti SORGULAMA IMEI Aktiflik sorgulama SIM kart IMEI sorgulama e-sim imei sorgulama vb.. Şimdi gelin tüm detayları birlikte inceleyelim.

IMEI Sorgulama Nasıl Yapılır?

IMEI uygulaması, cep telefonu ve tablet gibi teknik cihazların kayıtlı olup olmadığını, hangi yöntemle kayıt edildiğini, marka ve modelini bilmeyi sağlar. Yasal olarak ithal edilen cep telefonları ve tabletler ülkede kayıtlı olmalıdır. Kayıtsız teknolojik cihazlar yasa dışı kabul edilir ve kullanılamaz. Cep telefonunuzun kayıtlı olup olmadığını IMEI numarasını sorgulayarak kolayca öğrenebilirsiniz.

IMEI numarasının geçerli olup olmadığını öğrenmek istiyorsanız öncelikle cep telefonunuzdaki IMEI numarasını tespit etmeniz gerekmektedir. Bunun için birkaç olasılık var. Genellikle cihaz kutularında yer alan IMEI numarası aynı zamanda telefon arama ekranına gidip *#06# tuşlayarak öğrenilebilir.

IMEI Sorgulama IMEI Numarası Nedir?

IMEI numarası, üretilen teknoloji cihazlarını kaydettirmek ve satmak için kullanabileceğiniz her telefon ve tablette bulunan bir numaradır. Her cep telefonunun veya teknolojik cihazın IMEI kodlarının birbirinden farklı olması, teknolojik cihazların birbirinden ayırt edilmesini mümkün kılmaktadır. Bu numaranın bir diğer özelliği de değiştirilememesidir. Örneğin, bir cep telefonunun üretimi sırasında bir IMEI numarası verilir ve bu numara, telefon çalınsa veya kaybolsa dahi değiştirilemez.

IMEI numarasını her vatandaşın sahip olduğu TC kimliği gibi gösterebilir. Kimlik numarası gibi IMEI numarası da telefonunuz veya tabletiniz için özel olarak hazırlanmıştır. Cihazla ilgili bilgileri saklayan bu numara, hırsızlık veya kayıp durumunda telefonun bulunmasına yardımcı olur. Çünkü IMEI numarasına kanunen itiraz edilirse, telefonun en son ne zaman ve nerede kullanıldığını bilmek mümkündür. Ayrıca, telefonunuzun size ait olduğunu kanıtlayabilirseniz, çalınması veya kaybolması durumunda kapatabilirsiniz.

IMEI Numarası Nasıl Öğrenilir?

IMEI numarası, bir cep telefonundan çevirerek ve yazarak bulunabilir. Bu numara etikette bulunur ve cihazın çeşitli yerlerinde bulunabilir. Genellikle telefonunuzun pilinin altında bulunur. Ayrıca ambalajdan çıkan cihazların ve belgelerin ambalajlarına IMEI kodunu da yazar. Posta kutusuna ve belgelere erişimi olmayan kişiler telefon modeline göre IMEI numaralarını öğrenebilir ve aşağıdaki şekilde IMEI kaydı için talepte bulunabilirler. Cihaz ayarları sayfasına gittikten sonra:

  • iPhone’larda Ayarlar > Genel > Hakkında’ya giderek,
  • Android cihazlarda Ayarlar > Telefon Hakkında bölümünde bulabilirsiniz.

IMEI numarasını öğrenmenin bir başka yolu da telefonla öğrenmektir. Bunu yapmak için, telefonun arama aralığını belirterek * # 06 # girin. 15 haneli IMEI numarası başka bir tuşa basılmadan ekranda görüntülenir. Daha sonra aşağıdaki yöntemleri kullanarak bu numarayı kontrol edebilirsiniz.

E-Devlet IMEI Sorgulama İşlemi

BTK IMEI talebi siteye bağlandığında belirtilen e-devlet sitesine gönderileceğinden, e-devlet sisteminin IMEI doğrulama işleminin gerçekleştirilebileceği tek adres olduğu söylenebilir. Ayrıca e-devlet talepleri şifre girişi gerektirmez ve IMEI kodu dışında herhangi bir bilgi istenmez. Yukarıda açıklanan yöntemlerden birini kullanarak IMEI numarasını bulmak yeterlidir.

IMEI numaranızı öğrendikten sonra e-devlet IMEI başvuru sayfasına girebilir ve gelen numarayı girerek başvuru işlemini tamamlayabilirsiniz. E-Devlet IMEI Sorgulama İşlemi sonrası;

  • IMEI numarası
  • IMEI kayıt durumu
  • Kayıt için hangi kaynağın kullanıldığı (içe aktarma yoluyla vb.)
  • Soruşturma tarihi
  • Talep edilen cihazın marka ve modeli ile ilgili bilgiler mevcuttur.
IMEI Sorgulama Nasıl Yapılır? E-Devlet IMEI Sorgulama İşlemi

IMEI Sorgulama Nasıl Yapılır? E-Devlet IMEI Sorgulama İşlemi

IMEI Sorgulama Önemli midir?

Özellikle kullanılmış cep telefonu alırken IMEI araştırması çok önemlidir. Bunun amacı, cihazın çalınıp çalınmadığını belirlemek ve bu sonuçları satın alma durumunu belirlemek için kullanmaktır. Android ve iPhone IMEI talepleri için öncelikle yukarıdaki bilgiler kullanılarak IMEI numarası alınmalı ve ardından talep e-devlet üzerinden yapılmalıdır.

“Durum” bölümünde, kayıtlı olup olmadığını görebileceğiniz “Kayıtsız IMEI numarası” ibaresi varsa, bu cihaz yasa dışı olarak çalındığı veya bir yabancıdan getirildiği için satın alınmamalıdır veya düzenlemeniz gerekir.

E-Devlet IMEI Numarası Sorgulama Yöntemi 2022

E-devlet sistemine bağlı (bağlantı isteğe bağlıdır) Ardından BTK sayfasına girebilir, arama kutusuna BTK yazabilirsiniz. Gelen İstek sayfasına imei numarasını girin ve SORGULA düğmesine tıklayın.

Telefon IMEİ Kayıt Sorgulama

Telefon numaranız ne olursa olsun *#06# altındaki arama alanından soru sorabilirsiniz. Bu kombinasyon, telefon türünden bağımsız olarak herhangi bir cep telefonu için Imei numaralarını bulmanın en kolay yollarından biridir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.