İnternet Cafe Açmak Ne Kadar Para Kazandırır? Maliyeti Nedir?

İnternet Cafe Açmak Ne Kadar Para Kazandırır? Maliyeti Nedir?

İnternet kafeler 2000’li yıllarda özellikle popülerdi. Teknolojinin gelişmesi ve internetin ceplerimizde ortaya çıkmasıyla, akıllı telefonlar ve tabletler sayesinde internet kafelerin popülaritesi sona erdi. Ancak yine de birçok internet kafe var. İnternet kafeler hala öğrenci ve askerlerin yoğunlaştığı yerlerden biri. Bu yazımızda sizlere internet cafe açmanın şartlarını, ne kadar sermayeye ihtiyaç olduğunu ve ne kadar kazanabileceğinizi anlatacağız. İçeriği dikkatlice okumanız ardından internet cafe ne kadar kazandırır? maliyet ve kazanç tablosu hakkında bilgi sahibi olacaksınız.

İnternet Cafe Nasıl Açılır? Dükkan Yeri Seçimi Nasıl Yapılır?

Öncelikle bağlı bulunan Belediye ile iletişime geçmeniz ve şehrinizde veya mahallenizde internet kafe açmak isteyip istemediğinizi onlara sorarak öğrenmeniz gerekiyor. Çünkü bazı belediyeler istihdam kotaları belirler ve aşırı fiyatlı işletmelerin açılmamasını sağlar. Bir diğer sorun da bu sorunun hukuki boyutu, belediyenin sınırlayıp sınırlandırmayacağı. Belediyeden önceden bilgi almanız yararlıdır. Belediye yetkisini verdikten sonra belirli belgeleri hazırlamanız gerekir. Ancak bu belgeler ait oldukları belediyeye göre farklılık göstermektedir. Bu nedenle belediyenin internet sitesinden bilgi alabilirsiniz. Ama merak etmeyin yazımın devamında hemen hemen her belediyede talep edilen gerekli evrakların listesini paylaştım. Bir internet kafenin açılması, vergi dairesi, belediyeler, itfaiyeciler, sağlık kurulu başkanlığı, esnaf ve sanatkar dernekleri tarafından takip edilmesi gereken bir dizi adımla ilişkilidir. Ayrıca, bu süreci muhasebecinizle koordine etmeniz gerekecektir. Vergi dairesinde internet kafe açarken yapılması gerekenler:

Vergi Dairesinde Yapılacak İşlemler
  • Vergi numarası çıkartılmalıdır.
  • Yazarkasa alınmalıdır.
  • Maliye açılışı ve noterde defter tasdiki yapılmalıdır.
Sağlık Grup Başkanlığı Yapılacak İşlemler
  • İnternet cafe açacak girişimcinin sağlık raporu alması gereklidir.
  • İnternet cafede yiyecek satışının planlanması halinde havalandırma sistemi (davlumbaz) bulunduğu ve mutfak temizliğinin sağlandığının denetlenmesi gereklidir.
  • Tuvalet temizliğinin yapıldığının denetlenmesi, heyetin eksik gördüklerinin ivedilikle tamamlanması gereklidir.
Belediyede Yapılacak İşlemler
  • İnternet cafede yangın çıkışı bulundurulmalı ve 12 kg’lık yangın tüpü alınarak faturasının itfaiyeye ibraz edilmesi gereklidir.
  • İnternet cafe ruhsatına gerekli evraklarla birlikte başvurulması gereklidir.
Esnaf ve Sanatkarlar Odası’nda Yapılacak İşlemler
  • Odaya kayıt olunmalı, kayıt işleminde istenen belgeler teslim edilmelidir.

Esnaf ve Sanatkarlar Odasında sizden istenecek belgeler ve ücretlerini ele aldığım Esnaf Odası Kayıt Belgeleri Nelerdir? Ücreti Ne Kadardır? adlı yazıma göz atmanızı tavsiye ederim.

Tahmin edersiniz ki internet cafe açma düşüncesi tamamen lokasyona göre tercih ediliyor. Yani şöyle ifade edeyim. Dükkan açma fikriniz var ise konsept ne olursa olsun öncelikle işlek bir yerde açmanız gerektiğini tahmin etmelisiniz. Dükkan yeri seçiminin internet kafe açmada ki öneminden şöyle bahsedeyim. İnternet kafe açmak istiyorsunuz derseniz, muhtemelen bir mağaza seçmişsinizdir. Mağazanın yeri o kadar önemli ki işyerinizin iç mekanı ne olursa olsun, mağazanın yeri doğru değilse işinizi düzgün yapamayacaksınız. Bu nedenle – çarşıda, mahallelerde, alışveriş merkezinde vb. Nerede bulunursa bulunsun, mağazayı hedef kitlenin seçimine göre bulmak önemlidir. Ek olarak, işletmeniz okullara 100 metre mesafede olmalıdır. Bu kontrol belediye ruhsatlandırma ofisi tarafından yapılır. İnceleme, koşulların karşılanıp karşılanmadığını belirler. Alan izin almaya uygun değilse belediye izin vermeyecektir.

İnternet Cafe Ne Kadar Kazandırır

İnternet Cafe Ne Kadar Kazandırır

İnternet Cafe Masrafları Nelerdir? Kaç Para?

İnternet Cafe Açmak için Aşağıda sizin için yaklaşık bir fiyatlandırma planı hazırladık. Tabii ki, buradaki miktarlar ihtiyaçlarınıza göre değişir. Aşağıda yer alan malzemeler ortalama fiyatlandırılmıştır. En doğru fiyat bilgisini malzemeyi temin edeceğiniz yerden öğrenebilirsiniz.

İnternet Cafe Açmak için Gereken Maliyetler
Bilgisayar Ortalama 8 Bin lira
Kamera ve güvenlik sistemi 4000 TL
Programlama ve filtreleme yazılımı 1500 TL
Çalışma masası Adet başı 1.000 TL
Vergi lisansına sahip muhasebeci 2000/2500 TL
Ağ yapılandırması 1.000 TL

İnternet Cafe Açmak için bu masrafların dışında mağaza, ana bilgisayar vb. Dekorasyon masraflarını da ödemek zorundasınız. İşletmenizde bir çalışanınız olduğundan, maaş ve sigorta da ödemeniz gerekir. Yukarıda verdiğim fiyatlar adet başıdır. Ortalama bir cafe açmak için ise yaptığım maliyet tablosu:

İnternet Cafe Açma Maliyet Hesaplaması
25 adet bilgisayar Yaklaşık 80 Bin TL – 150 Bin TL
25 adet masa ve sandalye 12 bin 500 TL – 35 Bin TL
Kamera güvenlik sistemi 5 bin TL – 10 bin 500 TL
Tapu ve vergi dairesi harçları 5 bin TL
İnternet bağlantısı ve ağ kurulumu 3 bin 500 TL

İnternet cafe açmak isteyenlerin yanında kendi konseptlerini belirlemek isteyen arkadaşlar için genel cafe açma işlemlerini ve maliyet hesaplaması yaptığım Cafe Açmak İstiyorum 2022 Cafe Açma Maliyeti adlı makalemi okumanızı tavsiye ediyorum.

Yukarıda ortalama olarak 7 bin lira üzerinden fiyat verdiğim bilgisayarın internet cafe açacak olan arkadaşlara öneminden bahsetmek istiyorum. Bilgisayarları satın aldığınız firma ile yazılım ve bilgisayar kurulumunu gerçekleştirebilirsiniz. Tipik olarak internet kafeler ihtiyaç duyulduğunda yedek parça olarak aynı bilgisayar ve sistemi kullanabilirler. Ayrıca, diğer bilgisayarların biçimlendirilmesi gerektiğinde, bilgisayarların bu sabit sürücüden kurması ve hayalet bir şekilde biçimlendirmesi için boş bir sabit sürücü hazırlarlar. Tüm bilgisayarlar hazır olmalıdır. Ayrıca kulaklık ve yazıcı gibi cihazlara da bağlanmalıdır. Bilgisayar donanımı da iyi olmalı. Küçük çocuklar ve gençler genellikle internet kafelere oyun oynamak için gelirler. Bu nedenle grafik kartının iyi olması gerekiyor. Bilgisayarın bu programları bir sistem olarak kaldırması gerekiyor. Tüm bunların yanında yasak olan bilgisayar oyunlarını internet cafede kullanmamanızda gerek. Nedir bu yasaklı oyunlar?

İnternet Cafe Yasak Olan Oyunlar 
GRAND THEFT AUTO (GTA) Gangsterlerin ve çete üyelerinin katılımıyla tüm yasadışı faaliyetler (soygun, banka soygunu, cinayet, uyuşturucu, alkol, fuhuş vb.) Hakkında bir oyun.
HITMAN Öldüreceği kişilere daha yakın olmak için etrafındaki insanları öldüren bir katil hakkında bir oyun
BLOODRAYNE 1-2 Keskin aletlerle vampirlere karşı dövüş oyunu.
BATTLEFIELD VIETNAM Vietnam Savaşı ve çeşitli silahların kullanımı hakkında bir savaş oyunu.
DER GOTT 1-2 Gang ve Gan, yasadışı Mafya faaliyetleri hakkında bir oyun gösterir.
METİN 2 Planlı suikastlar, “Blood and Rage” oyunu. Bu nedenle çeşitli cinayetler normal görünüyor.

İnternet Cafe Ruhsat Nasıl Alınır? Gerekli Evraklar Nelerdir?

Çalışmak istediğiniz alanı ayarlayarak topluluğa gitmeniz gerekir. Yetkilendirme işlemi sırasında topluluğa sunmanız gereken belgeler var. Kimlik fotokopisi, adres, sabıka kaydı, kimlik fotoğrafı, iş yeri kiralıyorsanız kira sözleşmesi ve satın alıyorsanız tapu fotokopisi ile talepte bulunmanız gerekmektedir. Ayrıca vergi dairesine gitmeli ve bir vergi sertifikası almalısınız.  25 Ocak 2020 tarih ve 2048 sayılı Karar ile yürürlüğe giren “Çalışma ve Çalışma İzinleri Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik” Cumhurbaşkanı tarafından Resmi Gazete‘de yayımlandı. Öncesinde de bahsettiğim üzere şimdi internet cafe açmak için gerekli evrakların neler olduğuna göz atalım.

İnternet Cafe Açmak için Gerekli Evraklar Nelerdir?
Dilekçe İşyeri Açma ve Çalıştırma Ruhsat Fotokopisi
Sabit IP Numarası (Servis Sağlayıcı Onaylı) Esnaf ve Sanatkarlar Oda Kayıt Belgesi
Gerçek Kişi ise Nüfus Cüzdanı Fotokopisi Vergi Levhası Fotokopisi
TİB Onaylı Filtreleme Yazılımının Fatura veya Lisans Fotokopisi Tüzel Kişilikler İçin Mesul Müdür Belgesi ve Müdür Nüfus Cüzdanı Fotokopisi

Yukarıda verdiğim tabloda yer alan maddeler aslında internet cafe açacak olan arkadaşların kuruluş işlemleridir. Bu belgeleri temin ederek dükkanın açılacağı yerde görevde bulunan belediyelere başvuruda bulunabilir.

İnternet Cafe Açarak Ne Kadar Para Kazanılır?

Buraya kadar internet cafe açmak isteyenler için detaylı bilgi vermeye çalıştık. Emeklerimizin meyvelerini ne kadar alacağız? Peki bir internet kafe açarak ne kadar para kazanabilirsiniz? Herkesin sorduğu sorulardan biri bu olmalı, değil mi? Yazımızın giriş kısmında yer alan internet kafe açarsanız aylık ne kadar kazanırsınız? Yetkili kişilerden sorunun cevabını alacağımızı söyledik, yani. İnternet kafeleri kendileri işletenlerden. Youtube kanalında internet kafelerin ne kadar para kazandığını, paranın nerede olduğunu anlatan bir videoyu sizlerle paylaşmak istiyoruz. Çünkü video internet kafe işletmecileriyle birebir görüşülerek internet kafenin işi ve geliri hakkında bilgiler de dahil olmak üzere birçok konuda bilgi verdi. İnternet kafelerin ayda 35.000 (otuz bin) TL ile 40.000 (otuz beş bin) TL arasında net kar elde ettiği bildiriliyor. O halde artık internet kafeler para kazanıyor mu sorusuna daha güçlü bir “EVET” ile cevap verebiliriz.

İnternet Cafe Açmak için Gerekenler Nelerdir?

İnternet Kafe Gereksinimleri, sağlıklı bir iş faaliyeti için minimum gereksinimlerdir. İyi bir iş başlangıcına ek olarak, operasyonlarınızın sürdürülebilir olması ve uygulanan sistemin iyi çalışması zorunludur. İnternet bağlantısının sık sık kesintiye uğradığı, sistem çöktüğü ve uzun bir süre erişim sağlanamadığı internet kafelerde, uzun vadede elbette müşteri de olmayacaktır. Yakından takip edilmesi gereken internet cafe açmak için gerekenler nelerdir? sorusun cevabını önce tablo ardından detaylandırarak açıkladım.

İnternet Cafe Açmak için Gerekenler Nelerdir? 
Donanımsal Gereksinimler Yazılım Gereksinimleri
Ağ Gereksinimleri Oyun Arşivi
Tanıtım Faaliyetleri Lokasyon Gereksinimi

Donanım gereksinimleri: İnternet kafe altyapısı oluşturmanın ilk adımı donanımdır. Uygun olmayan donanıma sahip açık alanlar beklenen faydaları sağlamayabilir. Bilgisayarların mevcut oyun yazılımlarını destekleyebilecek nitelikli donanımlarla donatılması gerekmektedir. Ayrıca bir internet kafenin donanımı ortalamadan daha büyük ekranlar, özel bir oyun klavyesi ve fare gerektirir.

Yazılım gereksinimleri: Online oyun seçeneklerinin artması, internet kafeler için yazılım gereksinimlerini de artırmaktadır. İnternet kafede kullanılan işletim sistemi ve sürücü yazılımı her zaman güncel olmalı ve filtreleme yazılımı mevcut olmalıdır.

Ağ Gereksinimleri: İnternet Kafe’nin tüm bilgisayarlarını kolayca birbirine bağlayarak online oyunlar oynanmasını mümkün kılın. Ayrıca, her bilgisayar internete sorunsuz bir şekilde erişebilmelidir. Birden fazla kullanıcıyı destekleyemeyen internet kafeler çalışmaya devam edemez.

Oyun Arşivi: Online oyunların oyun endüstrisindeki popülaritesi artmasına rağmen, geleneksel oyunlar hala yüksek talep görmektedir. İnternet kafe işletmecilerinin en yeni çok oyunculu oyunlarını yakından takip etmek, yeni oyunlar sağlamak ve olası sistem eksikliklerini gidermek gerekiyor.

Lokasyon Gereksinimleri: Bir internet kafenin konumu, iş yaparken en önemli faktördür. Başarılı bir internet kafenin hedef kitlesine yakın olması gerekir. Eğitim kurumları ve ileri eğitim kurumlarına en az 200 metre mesafe şartı sağlandıktan sonra 30 yaş altı hedef kitlenin yoğunlaştığı bir internet kafe açılmalıdır.

Tanıtım Faaliyetleri: İnternet kafeler yeni müşterileri etkilemenin yanı sıra yeni müşterileri de tatmin edebilmelidir. Bu konuda firmaları mümkün olduğunca verimli bir şekilde tanıtmak ve müşteri tabanını artırarak tercihlerini artırmak gerekmektedir. Oyun turnuvaları düzenlemek, belirli zamanlarda indirimler sunmak ve bölgede broşür dağıtmak etkili tanıtım önlemlerinin örnekleridir.

İnternet Cafe Ne Kadar Kazandırır? Kazanç Tablosu

İnternet kafelerden elde edilen gelirler artırılabilir. Ortalama bir internet kafenin giderleri düşüldükten sonra aylık 7000 ila 10.000 TL arasında bir gelir getirdiğini söyleyebiliriz. Geliri artırmak için ek gelir getiren ürünleri satmak daha iyidir. Örneğin kafede çay kahve vb. satışı da yapabilirsiniz.

İnternet Cafe Kazanç Tablosu
Aylık 7.000 TL
3 Aylık 21.000 TL
6 Aylık 42 Bin TL
Yıllık Kazanç 84 Bin TL

Kazanç tablosu ortalamadır. Belki daha yüksek veya daha az kazanç sağlayabilirsiniz. Ama bu içeriği dikkate alırsanız internet cafe açarak güzel paralar kazanabileceksiniz. 🙂

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.