İŞKUR Kredisi Nasıl Alınır? Başvuru Şartları 2022

İŞKUR Kredisi Nasıl Alınır? Başvuru Şartları 2022

İŞKUR Kredisi Nasıl Alınır konumuzda ülkemizdeki firmalar ile vatandaşlarımız arasında istihdam güçlüklerinde aracılık rolü oynayan ve gerek işsizlik gerekse personel sıkıntısı ile çözüm bulan bir kurumdur. Bu organizasyon sayesinde birçok vatandaşımız istihdam edildi. Bu içerikte, devlet desteği ile Türk istihdam hizmetinden kredi çekmek isteyenler için başvuru formu, nereye başvurulacağı, girişimcilik kursu, günlük ücretler, devlet kredi başvurusu, KOSGEB prosedürlerini açıkladık. İş-Kur’daki, işsizler veya başvuru sahipleri için nasıl teşvik, hibe veya destek alacağınızı öğrenebilirsiniz.

İŞKUR Hibe Kredisi Nasıl Alınır?

  • İşkur; Arabuluculuk kuruluşları Türkiye’deki işverenlere, iş arayanlara ve işçilere hitap etmiş ve işverenler arasında bir denge sağlamak için oluşturulmuştur.
  • Kredi verin; Ücretsiz olarak sağlanan ve devlet tarafından proje karşılığında geri ödenmeyen ve proje tamamlandığında iade edilmeyen para veya varlıkların teminini ifade eder.
  • Hibe şeklinde geri ödemesiz kredi desteği birçok devlet kurumu tarafından sağlanmasına rağmen, Türk istihdam servisi kredi verdiği için böyle bir destek bulunmamaktadır. Türk iş birliğinin başka hibeler sağlayan kuruluşlara başvurması dışında vatandaşlarımızdan bu şekilde destek arayacaktır. Başvuru formu genellikle eğitim, proje sunumu ve hibeler şeklinde gelir, ancak bu bazen bir başvuru formu ile yapılır.
İŞKUR Kredisi Nasıl Alınır

İŞKUR Kredisi Nasıl Alınır

İŞKUR Kredi Başvurusu Nereye yapılır?

Türkiye İş Kurumu, çalışan vatandaşlarımızın ödediği işsizlik yardımlarının, devlet programlarına girmeden önce ödünç aldıkları malların kredi başvurusunda bulunamayacağını iddia ediyor. Şimdiye kadar tamamlanan ve uygulanan projeler her zaman kredi yoğun olmayıp istihdam yaratmayı hedeflemektedir.

KOSGEB Girişimcilik Kursu Günlük Ücreti

İşkur Girişimcilik Kursu Başvuruları 13 farklı destek programı ile yeni şirket kuracak vatandaşlarımıza ve halen KOSGEB adı verilen devlet kurumundan çalışan esnaflarımıza hibe, teşvik ve destek verilmektedir. Programın içeriğine göre hazırlanan bir proje ile destek başvurusunda bulunan tüm Türk vatandaşları hibe almaya hak kazanır. KOSGEB Uygulamalı Girişimcilik Eğitimi’nin verdiği kurs adı adıyla anılıyor, Türkiye’nin birçok yerinde eğitim devam ediyor. Bu eğitimlerin hazırlanmasında bazı kamu kurumları, meslek kuruluşları, tüzel kişiler ve kuruluşlar müdahale etmektedir. İş yaratma arayışında olan İŞKUR, bu kuruluşlar arasında ilk sırada yer almaktadır. Kurs talepleri protokol gereği sözleşmeli kuruluşlara yapıldığı için İşkur’da girişimcilik kursları hakkında konuşmak yaygın olup İŞKUR’da da bazı talepler yapılabilmektedir. İŞKUR kurs tarihleri ​​sayfasından güncel tarihlere bakabilirsiniz.

İşkur Girişimcilik Kursunun Günlük Maliyeti

İşkur, işsiz vatandaşlarımızın istihdamına yönelik mesleki eğitimler düzenlemekte ve bu kurslarla vatandaşlarımızı meslek edinmeye teşvik etmektedir. Örneğin;
UNICEF’in kız ve kadınlara yönelik mesleki eğitim projesi kapsamında Urfa, İstanbul ve Kocaeli’nde kuaförlük, bilişim, turizm ve elektrik / elektronik kursları 5 yıl süreyle açıldı. faaliyetlere 3717 kadın katıldı.
Proje kapsamında açık kurslara katılım ücreti için ortalama günlük 20 TL ödenmektedir. Kurslara katılan işsiz vatandaşlarımız mesleki eğitim alıyor ve günlük 20 lira alıyor.
Bu kurslara katılmak isterseniz İşkur kurs başvuru formu linkinden başvuru formunu doldurarak başvuru yapabilirsiniz. İş-Kur kurslarına kayıt koşullarıyla ilgili olarak;

• Türk vatandaşı olmak,
• 18 ile 70 yaşları arasında olmak,
• İşkur’da çalışan profesyonel danışmanın onayını almalısınız.

kurumunda kendilerine iş yeri bulmalarını talep edebilirler. Bu program en fazla 6 ay en az ise 3 ay olarak uygulanmaktadır.

Girişimcilik Eğitim Kursları

İş kuruşuna kayıtlı vatandaşlar, girişimcilik eğitim kurslarına katılarak kendi işlerini kurabilir ve bu program sayesinde gelişip daha başarılı olabilirler. Girişimcilik eğitimi sonunda kursu alan vatandaşlarımız uygulamalı girişimcilik eğitimi sertifikası almaktadır. Bu sertifika sayesinde, Devletin sunduğu teşvik ve kredi hibelerinden de yararlanabileceksiniz. Girişimcilik eğitim kursunun temel amacı, sınıf içi eğitim kursları ve seminerler yoluyla uygulamalı girişimciliğe destek sağlamaktır. Girişimcilik eğitim kursları çevrimiçi olarak yapılmaktadır.

Mesleki Eğitim Kursları

Ticaret enstitüsüne kayıtlı vatandaşlarımızın işgücü piyasasının gerektirdiği hemen hemen tüm istihdam sektörlerinde işsizlerin gelişmesini ve istihdam edilmesini sağlamak amacıyla düzenlenen mesleki eğitim kurslarıdır. Bu kurs, İş Garantili Mesleki Eğitim Kursu olarak bilinir. Bu kursun süresi toplam 160 gündür. Günlük çalışma süresi minimum 5, maksimum 8 saat olarak belirlenir. Ayrıca haftada 6 günden az çalışabileceksiniz. Toplam çalışma süresi 30 saati, maksimum 40 saati geçmemektedir. Ayrıca tüm resmi ve dini bayramlardan da yararlanabilirsiniz. Tatiller, toplam eğitim günü sayısına dahil edilemez. KOSGEB tarafından desteklenen sektörler hakkında bilgi alabilirsiniz.
Mesleki eğitim kurslarına katılacak kişilerin aşağıdaki niteliklere sahip olması gerekir.

  • Emekli olmamaları
  • 15 yaşın tamamlanmış olması
  • Kuruma kayıtlı olmanın yanı sıra işsiz olmak
  • Mesleğin gerektirdiği özelliklere sahip olmak
  • İşverenler tarafından aranan özelliklere haiz olmak
  • İş ve meslek danışmanlığı adı verilen hizmetlerden yararlanmış olmak gerekmektedir.

Bu şartlara sahip olanlar kurslardan yararlanabilir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.