İtfaiyeci Nasıl Olunur? 2022 İtfaiye Eri Maaşları Ne Kadar?

İtfaiyeci Nasıl Olunur? 2022 İtfaiye Eri Maaşları Ne Kadar?

İtfaiyeciler özel ekipmanlarını kullanarak yangını söndürmekle kalmaz, yakın noktalara yayılmasını da engeller. Oldukça zor bir görev üstlenen bu meslek için birçok kişi gerekli koşulları ve bu sürecin nasıl işlediğini öğrenmekle ilgileniyor. Bu yazımızda bu meslek hakkında detaylı bilgiler ve itfaiyeci olmak isteyen kişilerin hangi yolları izlemesi gerektiği hakkında detaylı bilgiler bulacaksınız. İtfaiyeci Nasıl Olunur İtfaiye Eri Maaşları Ne Kadar? Kadın itfaiyeci Nasıl Olunur Bayan itfaiyeci ne iş yapar İtfaiyeci olmak için boy kilo İTFAİYECİLİK ve Yangın GÜVENLİĞİ Yurtdışında itfaiyeci nasıl Olunur Lise mezunu itfaiye eri Nasıl Olunur İtfaiyeci olmak için Hangi KPSS İtfaiyeci olmak için Hangi bölüm okunmali

İtfaiyeci Nasıl Olunur?

İtfaiyecinin işi dünyanın en önemli mesleklerinden biridir. İtfaiyeciler deprem, sel ve benzeri doğal afetlerde hayat kurtarır. En zor koşullarda kendini güvende bulan itfaiyecilerin belirli özelliklere sahip olması gerekir.

İtfaiyeci olmak için tahmin edildiği üzere KPSS Sınav şartı aranmaktadır. KPSS sınavını 70 puan ve üstü ile tamamlayan bireyler ilgili kurumlarda itfaiye personeli olarak görev yapabilirler. 

İtfaiyeci Olmak İçin Gereken Şartlar

Bu mesleğin hayalini kuran kişiler, itfaiyeci alımı için gerekli şartları merak etmektedir. Bu konuda yapılan araştırmalar sonucunda bu mesleği icra etmek isteyenlerde belirli nitelikler aranmaktadır.

Öncelikle KPSS’yi geçmesi gerekir. KPSS’de başarısız olan kişilere isim verilemez. Sınavda belirlenen taban puan sayısından fazla puan alan kişiler daha sonra başvurabilir. En az bir üniversite diploması gereklidir. Ayrıca, aranan nitelikler arasında bazı nitelikler de yer almaktadır. İşte aranan şartlar…

 • Eğitim düzeyine bağlı olarak en az bir üniversite diplomasına sahip olmalısınız.
 • Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmalıdır.
 • Vatandaşlık ve kamu hakları, başvuru sahiplerinden hiçbir nedenle mahrum bırakılmamalıdır.
 • Türk Ceza Kanunu’nun maddelerine göre, örneğin kasten bir suç gibi herhangi bir nedenle bir yıldan fazla hapis cezasına çarptırılmamış olmak.
 • Erkek adayların boylarının en az 1.67 cm, kadın adayların ise en az 1.60 cm olması gerekmektedir.
 • Sınav tarihinde 30 yaşından küçük olmanız gerekmektedir.
 • Erkek adayların askerlik hizmetini tamamlamış olması veya herhangi bir kuruluşa üye olmaması gerekmektedir.
 • Boy ve kilo hem erkek hem de kadın adaylar için son derece önemlidir. Erkek ve kadın adaylar arasında ayrım gözetmeksizin boy ve kilo indeksine göre en fazla 10 kg fazla veya daha az fark olması gerekmektedir. Aksi takdirde istihdam koşulları zorlaşabilir.
 • Bu, Sağlık Bakanlığı tarafından onaylanmış kapsamlı tıbbi testlerden kolayca geçmenize yardımcı olacak zorunlu kurallardan biridir.
 • Başvuru yapmadan önce adayların işe alım testinden en az 70 puan almaları ve bunu kanıtlayabilmeleri gerekmektedir.
 • Kapalı alanlar veya yükseklikler gibi fobileriniz olmamalıdır.
 • Ayrıca, başvuru sahiplerinin bulaşıcı hastalıklardan ari olması gerekir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR! Sahil Güvenlik Özel Harekat Nasıl Olunur? Şartları Nelerdir?

İtfaiye Eri Maaşları Ne Kadar? 2022

Hayati alanlarda risk potansiyeli yüksek meslek gruplarında itfaiyeciler belediye personelinde görev yapmaktadır. İtfaiyeciler belirli dönemlerde maaşlarına göre aylık pay alırlar. İtfaiyecilerin son durumlarına göre aylık maaşlarının yanı sıra ek ödemeler de alıyorlar.

 • Derece er- ortaokul ve lise mezunu itfaiye eri maaşları: 4.559.03 TL
 • Derece er- önlisans ve lisans mezunu itfaiye eri maaşları: 4.577.02 TL
 • Derece onbaşı- lise ve ortaokul mezunu: 4.650.94 TL
 • Derece onbaşı- önlisans ve lisans mezunu itfaiye eri maaşları: 4.667.93 TL
 • Derece çavuş- lise ve mezunu itfaiye eri maaşları: 4.650.94 TL
 • Derece çavuş- önlisans ve lisans mezunu: 4.667.93 TL
 • Derece amir-önlisans mezunu itfaiye eri maaşları: 4.733.60 TL
 • Derece amir- lisans mezunu itfaiye eri maaşları: 4.734.70 TL
itfaiyeci nasıl olunur

itfaiyeci nasıl olunur

İtfaiyeci Olmak için Hangi Bölüm Okunmalı?

İtfaiyeci olmak isteyen herkes eğitilmelidir. Özellikle üniversitelerden en az iki yıllık ön lisans mezunu olanlar itfaiyeci olabilir. Üniversitelerde İtfaiye Önlisans derecesi alan adayların kamu personeli seçme sınavını geçmeleri gerekmektedir. KPSS’de itfaiyeci olmak için en az 70 puan almanız gerekiyor. Ardından, operasyonlara bağlı olarak bir toplulukta itfaiyeci olarak çalışmak mümkündür.

Lise Mezunu İtfaiye Eri Nasıl Olunur?

Lise mezunu itfaiyeci olmak için yapmanız gereken ikamet adresinizde bulunan belediyeler müracaat etmektedir. Belediyelerde yer alan ilanları takip etmelisiniz.

İtfaiye Şefi Nasıl Olunur?

İtfaiyecilerin ilk terfilerinden beri itfaiye şefi olduklarını biliyoruz. Finansman için uygun olan kurumlar eyalet veya bölge itfaiyeleridir. İtfaiyecilerden sonra en etkili kişi olan denetçiler, esas olarak teknik detaylarla ilgilenirler. İtfaiyeden sorumlu kişilerin hesap verebilirliğinden sorumlu amirleri, itfaiyenin üzerindedir.

Nasıl İtfaiye Müdürü Olunur?

İtfaiyeci olmanın iki farklı yolu vardır. Taşıma sistemi başlangıçta bu taşıma için mevcut olsa da, ikinci prosedür bir itfaiye istasyonuna sahip harici bir itfaiyeye atanmalıdır. İtfaiyenin atanmasıyla, pozisyonlara atanan kişiler itfaiyenin en üst düzey yetkilisi olurlar.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.