Kıdem Tazminatı Hesaplama 2021 Yeni Kıdem Tazminatı Şartları

Kıdem Tazminatı Hesaplama 2021 Yeni Kıdem Tazminatı Şartları

Kıdem tazminatı hesaplama 2021 yılında da en çok araştırılan konulardan biridir. Çünkü her sene geçen seneye kıyasla ek ücret ödenekleri ilave edilerek hesaplanır. Bu nedenle her sene hesaplaması yapılmalı. Kıdem tazminatı hesaplama adı altında yazdığım bu içerikte aynı zamanda yeni kıdem tazminatı şartlarından da söz edeceğim. Yazımı okuduktan sonra kıdem tazminatı hakkında tüm bilgilere hakim olabileceksiniz. Detaylıca ele aldığım bu konuyu dikkatlice okumanızı sonrasında yorumlarla değerlendirmenizi tavsiye ederim 🙂

Kıdem Tazminatı Nedir? Şartları Nelerdir?

Elbette ki hesaplamanın vatandaşlar tarafından sıkça araştırıldığı bu konunun öncesinde sizlere kıdem tazminatı nedir? sorusunu cevaplandırmak isterim. Direkt tanım olarak ifade edecek olursam; 4857 sayılı İş Kanunu’nun 14. maddesine göre kıdem tazminatı, işten çıkarılma durumunda çalışanın maaşı olarak ifade edilmektedir. İşçilerin haklarının korunması amacıyla sağlanan bu tazminat, özellikle işten çıkarılma durumunda kişinin mağdur olmamasını sağlamaktadır. Ancak işçinin kıdem tazminatı alabilmesi içi işveren tarafından yani patronun çalışanın işini haksız yere sonlandırmış olması gerekmekte. Kendi rızası ile işten çıkarsa yine de kıdem tazminatı alması için belirli yardımlara hak kazanmış olması gerekmektedir. İşveren tarafından ödenen bu tazminat işçi sınıfı çalışanları için geçerlidir. Başka bir deyişle, kamu çalışanları kıdem tazminatı alamazlar. Tazminat alabilmesi için işçi olarak yaptığı işe ek olarak başka şartların da sağlanması gerekir. Kısaca söz ettiğim kıdem tazminatı hakkında şimdide gelin şartlarından söz edelim.

Yeni kıdem tazminatı şartları nelerdir? sorusunun cevabını merak eden arkadaşlara hemen madde madde açıklayayım. Aşağıda listelediğim şartları İş Kanunu kapsamınca açıklanmış olduğunu şimdiden söyleyeyim.

  • Kıdem tazminat talebinde bulunabilmek için işverenin işçiyi ahlaka ve iyi niyete aykırılık dışındaki nedenlerle işten çıkarması gerekir.
  • Bir çalışanın aktif askerlik hizmeti nedeniyle emekli olması veya bir çalışanın ölümü, kıdem tazminatı alma sebeplerinden bazılarıdır.
  • Çalışanın işyerinde işi bırakması, ahlaka, sağlığına veya iyi niyetine aykırılık veya benzeri nedenlerle iş akdinin feshi de tazminat teşkil eder. Kendi isteğiyle çalışmaya devam eden bir kadın, evlilikten sonraki bir yıl içinde işinden ayrılırsa, bu durum da tazminata esas teşkil eder.
  • Yasal emeklilik şartlarına uyum, sigortalılık gününün bitişi ve gerekli sigortalılık süresi de yardımın alınmasına katkı sağlar.

Yukarıdaki listede yer alan şartları sağlayan kişiler kıdem tazminatı alabilirler.

Kimler Kıdem Tazminatı Alamaz?

Peki kimler Kıdem tazminatından yararlanamaz? Hiç düşündünüz mü? Aşağıdaki tabloda yer alan meslek ve meslek grupları hiçbir koşulda kıdem tazminatı talep edemez.

Kimler Kıdem Tazminatı Alamaz?
Sporcular Çıraklar
Ev hizmetlerinde çalışanlar Bir ailenin üyeleri ve 3 üncü dereceye kadar evlerde ve el sanatlarının yapıldığı işlerde çalışanlar,
Aile ekonomisi sınırları içinde kalan tarımla uğraşanlar Deniz ve hava taşıma işlerinde çalışanlar,
Üç kişinin çalıştığı işyerlerinde çalışanlar. 50’den az işçi çalıştırılan (50 dahil) tarım ve orman işlerinin yapıldığı işyerlerinde veya işletmelerinde çalışanlar,

Yukarıda listelediğim meslek gruplarının neden kıdem tazminatı alamayacaklarını da isterseniz açıklayayım. İş Kanunu’nun 14. Maddesine göre yukarıdaki iş ve meslek grupları içerisinde yer alan kişilerin yaptığı çalışmayı işçilik saymadığı için, bu kişiler işçi olmamaları nedeniyle kıdem tazminatı alamazlar.

Kıdem Tazminatı Kimlere Verilir?

Kıdem tazminatına hak kazanabilmek için sigortalının en az 1 yıldır kazançlı bir işte çalışıyor olması gerekir. Bu iş aynı işveren tarafından yapılmalıdır. Erkeklerin askerlik hizmeti ve kadınların medeni durumu kıdem tazminatı ödenmesine engel değildir. Ayrıca, sigorta primi ve emekli aylığının gün sayısı nedeniyle gönüllü emeklilik nedeniyle kıdem tazminatı hakkı sona ermez. Bu şartları sağlayan herkes kıdem tazminatı alır.

Kıdem Tazminatı Hesaplama Nasıl Yapılır? 2021 Yılı Kıdem Tazminatı Sınırı

Şartları, tanımı ve kimlerin yararlanamayacağından söz ettikten sonra sıra geldi en çok merak edilen kıdem tazminatı hesaplama nasıl yapılır? sorusunun cevabına; Öncelikle kıdem tazminatı hesaplanırken, hizmet akdinin süresi boyunca, çalışma tarihinden itibaren her tam yıl için brüt 30 günlük kıdem tazminatı hesaplanır. Bu arada giydirilmiş brüt ücret, sigortalıya iş karşılığı ödenen brüt ücrete yemek, ikramiye, yol yardımı, benzin, yemek ve benzeri maddi yardımların eklenmesinden elde edilen aylık toplam gelir olarak ifade edildiğini de belirtmek isterim. Hesaplama yapılırken 1 yıldan uzun süreler için aynı oranda ödeme yapılır. Damga vergisi bu hesaplamadan kesinti olarak düşülür. Kıdem tazminatı için vergi indirimi %0,759 olarak belirlenmiştir.

Kıdem tazminatı hesaplaması hakkında yazdığım bu yazıyı okurken ilginizi çekebileceğini düşündüğüm diğer bir konuyu da buraya bırakıyorum. 🙂 Emekli PTT Kredisi Hesaplama 2021 (Şartlar ve Faiz Oranları)

Kıdem tazminatı hesaplanırken kişinin son maaşı 4.000 ise ve işyerinde 5 yıl çalışmış ise hesaplanan toplam kıdem tazminatı tutarı 20.000’dir. Bu hesaplanan miktar ayrıca ikramiyeler, seyahat ödenekleri, harcırahlar ve ikramiyeler gibi ek faydaları da içerir. Kıdem tazminatı tablosu, sigortalıların önceden bilgilendirilmesini sağlar. Bu hesaplama tablosu, istihdam ve işten çıkarma tarihleri, ücretler ve toplam vergi matrahı gibi temel bilgileri içerir. Ayrıca tabloda hesaplama esası, kıdem tazminatına ilişkin ücret esası, toplam kıdem tazminatı, damga vergisi, net kıdem tazminatı, fesih günü, işten çıkarma tazminatı, vergi stopajı, net fesih yer almaktadır. İstenilen sonuca ulaşmak için tablodaki bilgilerin eksiksiz ve doğru bir şekilde doldurulması ve Hesaplama sekmesine tıklanması gerekmektedir. Örnek olması adına aşağıda sizler için kıdem tazminatı hesaplaması yaptım. İnceleyebilirsiniz.

Kıdem Tazminatı Hesaplama

Kıdem Tazminatı Hesaplama

Yukarıdaki görselde gördüğünüz üzere; bir işçinin 41 yıllık çalışma karşılığında 3500 brüt maaş ile alacağı net kıdem tazminatı 144.880 lira olarak hesaplanmıştır. Tablo Türmob adresinden alınmıştır. Tıklayarak sizde kıdem tazminatı hesaplama yapabilirsiniz. 🙂 2021 yılı için belirlenen kıdem tazminatı sınırını biliyor musunuz? Bilmeyen arkadaşlar için diyebilirim ki; Kıdem tazminatı tutarı hesaplanırken, her yıl üst sınırı temsil eden ve hesaplama için maaş tabanını belirlemeye yarayan bir üst sınır belirlenir. Devlet tarafından yıllık olarak belirlenen tavan 2019’un ilk 6 ayı için 6.017,60 lira olarak belirlendi. 2021’in ilk yarısı için 6.730,15 TL oldu. Kıdem tazminatı limiti her yıl bir önceki yıla göre değişkenlik gösterdiğini unutmayın.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.