Kömür Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır? Ne Zaman?

Kömür Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır? Ne Zaman?

Kömür konusunda nasıl yardım alabilirim? Nereye Gidilir Yoksul aileler, kış aylarında ısınma sorunlarını kömürle çözüyor, yardıma ihtiyacı olan ve istikrarlı bir geliri olmayanlara hükümet hibelerinden biri. Kömür, yakacak odun vb. özellikle karlı ve soğuk kış günlerinde yoksul ailelerin karşılaştığı en büyük sorunlardan biridir. Kömür Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır Yakıt dağıtımı; Her yıl Devlet tarafından ağırlanmaktadır. Mali durumu yetersiz ve temel ihtiyaçlarını karşılamada güçlük çeken kişilere veya hanehalklarına yapılan odun kömürü yardımı miktarı; Bu, ihtiyaç sahibi ailenin durumuna bağlı olarak, yani gerektiğinde değişebilir. İl veya bölgeye göre yıllık olarak dağıtılan kömür miktarı Maliye ve Maliye Bakanlığı tarafından belirlenir.

Kömür Yardımı Başvurusu Nereye Yapılır? 

Kömür yardımı Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Daire Başkanlığı Kaymakamlık binalarında faaliyet gösteren Sosyal Güvenlik ve Dayanışma Fonları tarafından sağlanmaktadır. Yani bu destekten yararlanmak isteyenlerin dayanışma fonlarına yönelmesi gerekiyor. Genellikle sigortasız çalışan muhtaçlara verilen bu yardım, bazen ailelerine geçimini sağlamakta zorlanan sigortalılara da verilebilmektedir.

Kömür Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır

Kömür Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır

Kömür Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır Yardıma muhtaç aileler yani aylık geliri asgari ücretin üçte birinden az olan aileler yararlanabilir. Maliye Bakanlığı, bölgesel bazda her yıl ne kadar kömürün dağıtılacağına karar veriyor. İlgili yasal maddeler ayrıca yoksul ailelerin yardım sağlamak için satın aldıkları kömürün satışının yasak olduğunu belirtmektedir. Bu bakımdan ihtiyacı olmayanlar suç işlemekte ve satın aldığı kömürü satmaktadır. Bakanlığın fonlara gönderdiği kömür, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı tarafından belirlenen belirli kriterlere göre gönderilmektedir.

  • İkmal, Türkiye ve Türkiye ve Türkiye Kömür Madencilik Kurumu TKİ ve KTT Kömür Taşıma Planı genel yönetimi altında yürütülmektedir.
  • TKİ, ağırlıklı olarak kendi tesislerinde çıkarılan kömür satmaktadır.
  • Ayrıca kendi sorumluluğu altında çıkarılan kömürü fon adreslerine teslim etmektedir.
  • Türkiye Demiryolları Genel Müdürlüğü ortağı TCDD Taşımacılık A.Ş. kömür taşımacılığını tamamladı. TCDD Taşımacılık A.Ş., gönderim anında TKİ ve TTK ile protokol oluşturur.
  • TCDD Taşımacılık A.Ş., bu kömürler için hızlı ve eksiksiz satış protokolü ile TKİ ve TTK kriterlerine uymaktadır.

GSS Prim Borcu Nasıl Silinir 2022 Şartları

Kömür Yardımı Ne Kadar?

İhtiyaç sahibi ailelere dağıtılan odun kömürü miktarı ailenin ihtiyacına göre değişmekle birlikte, hane başına yılda ortalama 30 torba odun kömürü dağıtılmaktadır. Yani hanelere ortalama 750 kg odun kömürü dağıtılmaktadır.

Kömür Yardımı Almak İçin Gerekli Şartlar

Yardım arayanlar bir dizi kriteri karşılamalıdır. Gerekli şartları karşılamayan vatandaşlar herhangi bir destek almayacaktır. Kömür Yardımı Almak İçin Gerekli Şartları sırasıyla;

  • Vakfın aile için bir sertifikası olmalıdır. Yani kişi öncelikle neye ihtiyacı olduğunu belirtmeli ve vakıf kaydını tamamlamalıdır. Bu noktada yoksulluk belgesi, gelir belgesi vb. Talep edilecektir.
  • Vakfın tescili tamamlandıktan sonra, kişinin bir koalisyon destek başvurusu da tamamlaması gerekir.
  • Vakfa kayıtlı olanlar yalnızca TR-ID ile yardım başvurusunda bulunabilirler.
  • SSK-Bağkur’a kayıtlı kişilere genellikle yardım edilmez, ancak istisnai durumlarda, geçim sıkıntısı çeken büyük ailelere yardım etmek mümkündür.

İnternet Üzerinden Kömür Yardımı Başvurusu

Kömür Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır Çevrimiçi olarak kömür yardımı başvurusunda bulunamazsınız. Başvuru, sosyal güvenlik ve dayanışma fonlarına şahsen yapılmalıdır. İnternetten yardım almak mümkün değilse, e-devlet üzerinden kömür konusunda yardım talepleri yapılabilir.

Kömür Yardımı Sorgulama

Kömür Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır Kömür yardımına ilk kez başvuruyorsanız, yani daha önceki yıllarda bu yardımı almadıysanız, e-devlet üzerinden olumlu veya olumsuz, yani talebinizi kolaylıkla takip edebilirsiniz. başvurunuzun hangi aşamasında ve dışında. E-Devlet sosyal yardım bilgileri sayfasında, başvurduğunuz diğer hibelerin mevcut durumu hakkında bilgi ve odun kömürü konusunda yardım bulabilirsiniz. https://www.turkiye.gov.tr/acshb-sosyal-yardim-bilgileri-sorgulama linke tıklayınız, lütfen e-devlet kullanıcı adı ve şifresini giriniz, sisteminize giriniz, sosyal yardımlardan yardımı takip edebilir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.