KOSGEB Genç Girişimci Kredisi Nasıl Alınır? Şartları Nelerdir?

KOSGEB Genç Girişimci Kredisi Nasıl Alınır? Şartları Nelerdir?

KOSGEB genç girişimci kredisi nasıl alınır? diye soruyorsanız ilk önce bilmeniz gereken şart, sadece 30 yaşın altındaysanız genç girişimci kredisi alabilirsiniz. Dükkan açmak isteyenlere bildiğimiz üzere devlet tarafından KOSGEB destekli kredi verilmektedir. İster kadın olun ister erkek genç girişimci kredisi alabilirsiniz. Bu sayede sermaye ihtiyacınızı çözebilirsiniz. Ufak bir sermaye ile hayalini kurduğunuz işi yapma fırsatını yakabilirsiniz. Genç girişimciler için bu iki devlet hibesini nasıl alabiliriz diye merak ediyorsanız lütfen bu içeriği baştan sona dikkatlice okuyunuz. Konuya geçmeden önce içeriği kısaca özetlemem gerekirse; KOSGEB girişimcilere 2 farklı hibe vermekte. Bunlardan ilki kuruluş masrafları adı altında işletme kayıt vs. konuları için 5 bin lira, diğeri ise 65 bin lira tutarında KOSGEB hibe kredisidir. Gelin bunları nasıl alacağınızı ve sizden istenen şartların neler olduğuna ayrıntılı göz atalım.

Genç Girişimci Desteği Nereden Alınır? Kredinin Amacı Nedir?

Öncelikle genç girişimci desteği nereden alınır? sorusunu cevaplandırmadan önce KOSGEB genç girişimci kredisinin neden verildiğini öğrenmenin mantıklı olduğunu düşünüyorum. KOSGEB’in girişimcilere neden hibe verdiğini hiç merak ettiniz mi? Şimdi size bunun nedenini açıklayayım, ardından kurumdan hibeyi nasıl aldığımızı detaylı ve net bir şekilde anlatayım. Kuruluş amacının işsizliği azaltmak ve ülke ekonomisine katkıda bulunacak küçük ve orta ölçekli işletmeleri ve iş fikri olan yeni girişimcileri yeterince iş hayatına dahil etmek olduğunu söylemem mümkün. Bu doğrultuda, KOSGEB birçok finansman programı oluşturmuştur. Bu finansman programları kapsamında girişimciler, Girişimcilik Desteği adı verilen Girişimciliği Geliştirme Destek Programı ile desteklenmektedir. Bu programdan yararlanmak isteyen girişimcilerin belirli şartları sağlaması gerekmektedir. Öncesinde krediyi nereden alabileceğinize ardından kredi almak için gereken koşulların neler olduğuna göz atalım. Genç girişimci olarak kurumun sağladığı hibe 18 ile 30 yaş arası bireyleri kapsamaktadır. Unutmadan şunu söyleyeyim. Yukarıda da belirttiğim gibi 30 yaşınızı doldurmuş iseniz ne yazık ki bu destekten yararlanamazsın. Bu yüzden geç kalmadan hibeden yararlanın. Alacağınız destekler ve hibeler, 12 aylık faizsiz krediler ve vergi indirimleri şeklinde gelir. Bu genç girişimcinin desteği nereden alınır diye merak ediyorsanız işte kurumlar aşağıda.

 • KOSGEB
 • Halkbank
 • TESKOMB

Yukarıdaki söz ettiğim yaş sınırı tek koşul değil. Yani 28 yaşındayım hadi KOSGEB bana hibe versin diye düşünmeyin. Ek koşulları size aşağıda tablo halinde verdim. Tabloyu dikkatlice inceleyin ve ardından şartlara uygunsanız hibe başvurusunda bulunabilirsiniz.

İş Yeri Açmak İsteyenlerin Yapması Gerekenler 2022 adlı yazımda sizler için yaptığım araştırma ve tavsiyelere yer verdim . İşe yaracağını düşündüğüm makalemi okuyabilirsiniz. Şimdi Genç girişimci kredi şartları nelerdir konusuyla devam edelim.

Genç Girişimci Kredisi Şartları Nelerdir? (KOSGEB Halkbank TESKOMB)

Genç girişimci kredisi şartları nelerdir? Bu sorunun cevabı, öncelikle hangi kuruma başvuru yaptığınızla alakalı olduğunu söylemeliyim. Ama merak etmeyin size yukarıda verdiğim 3 kurumun ayrı ayrı şartlarını araştırıp yazdım. Öncesinde genç girişimci kredisi genel şartlarından bahsetmem gerekirse;

 • İlk olarak 18 yaşından büyük 30 yaşından küçük olmanız gerekmektedir.
 • Türkiye Cumhuriyeti Vatandaşı olmalısınız.
 • Daha önce KOSGEB den hibe almamış olmanız gerekmektedir.
 • PKK, FETÖ gibi terör örgütü vb. ilişiğinizin olmaması lazım.
 • Herhangi bir yerde sigortalı olarak çalışmıyor olmalısınız.

Yukarıda size KOSGEB tarafından istenen şartları sıraladım. Şimdide Halkbank ve TESKOMB‘un istediği kredi verme şartlarına göz atalım.

TESKOMB Genç Girişimci Kredisi Şartları

KOSGEB hibe desteği almayanlar yararlanabilir.
KOSGEB uygulamalı girişimcilik eğitimi bitirmiş ve sertifikaya sahip olanlar alabilir.
İş planı projenizin KOSGEB tarafından onaylı projelere kredi verilecektir.

Halkbank tarafından KOSGEB Destekli kredi almak isteyen girişimcilerimize iyi bir haberim var! Halkbank bu konuda oldukça fazla destek vermekte. Buna bağlı olarak girişimcilerden farklı farklı birçok koşul talep etmektedir. Halkbank genç girişimci kredisi şartları için aşağıdaki tabloyu inceleyebilirsiniz.

HALKBANK Girişimci Kredileri Şartları Nelerdir?

Kadın Girişimci Kredisi Gerçek kişi yada %50 işletme hissesi sahibi.

İşletmesini kurmuş olması.

İşletmede aktif olarak rol alan.

Birden fazla tüzel kişide kadın girişimci olması durumunda sadece bir tanesinin başvuru yapabilmesi

HALKBANK Girişimci Kredisi (45 yaşını aşmamış olanlar) En az ilk okul mezunu.

Bir iş fikrine dayalı olarak iş yeri kurmak isteyen yada kuran.

Genç Girişimci Kredisi (18-35 yaş arası) Üniversite, yüksekokul mezun olup, tahsiline dayalı olarak iş yeri açmak isteyen.
Cesur Girişimci Kredisi (45 yaş ve altı şartı bulunmakta.) Üniversite  yada yüksek okul mezunu olup, tahsiline dayalı olarak en az 2 yıllık mesleki tecrübesi olan.
Usta Girişimci Kredisi (45 yaşa kadar) Mesleği diploması olan, sertifikasına dayalı olarak iş tecrübesi bulunan. (Ustalık belgesi dahil)

En az ilk okul mezunu.

Diplomasına dair iş kolunda en az 3 yıl deneyimi olan.

Genç girişimcilere hibe veya kredi veren 3 kurumun şartlarını yukarıda detaylı gösterdikten sonra şimdide sıra geldi. Hibe tutarı hesaplamalarına. Sizler için oluşturduğum hesaplama tabloları ile bugün başvursanız alacağınız destek tutarını görebilirsiniz.

KOSGEB kredisini desteklenen sektörlerden biri üzerine işletme kuracaksanız yararlanabilirsiniz. NACE Kodları ile desteklenmeyen sektörlerin neler olduğunu öğrenmek için KOSGEB Desteklenmeyen Sektörler 2022 (GÜNCEL LİSTE) adlı yazıma göz atabilirsiniz.

Genç Girişimci Kredisi Hesaplama Tablosu

Öncesinde sizlere nasıl ve nereden destek alabileceğinizi ve bunların şartlarını paylaştım. Paylaşmış olduğum bilgileri göz önünde bulundurarak genç girişimci kredisi hesaplama tablosunu sizler için oluşturdum. Aşağıdaki tabloya göz atarak işyeri kurarken size verilecek paranın ne kadar olacağını önceden bilebilirsiniz.

KOSGEB Girişimcilik Hibesi

Geleneksel Girişimcilik Desteği 65.000 TL
İleri Girişimcilik Desteği Düşük: 100.000 TL nin 90.000 TL

Orta: 200.000 TL nin 180.000 TL

Yüksek: 300.000 TL için 270.000 TL destek

HALKBANK Girişimcilik Kredisi Hesaplama

Kadın Girişimci İş yeri kurmuş olana 100.000 TL

Yeni iş yeri kuruna 50.000 TL

Halk Girişimci 150.000 TL
Genç Girişimci 200.000 TL
Cesur Girişimci 250.000 TL
Usta Girişimci 175.000 TL

TESKOMB

Faizsiz Kredi 100.000 TL

Yukarıda verdiğim hesaplamalar ardından size vereceğim adım adım işyeri açma süreci ve uygulamanız gereken adımların yer aldığı araştırmalar ve tavsiyeleri aşağıda detaylı bir şekilde sizlere anlattım. Şimdi KOSGEB genç girişimci desteği nasıl alabilirim sorusunu cevaplandıralım.

KOSGEB Genç Girişimci Desteği Nasıl Alınır? Uygulamalı Girişimcilik Eğitimi

KOSGEB genç girişimci desteği nasıl alınır? sorusunun cevabını merak edenlere yazımın bundan sonrası uygulamanız gereken adımların neler olduğu hakkında bilgiler yer almaktadır. Görsel yardımı ile size bunu en basit şekilde anlatmaya çalıştım. Genç girişimci desteği almadan önce yukarıdaki gereksinimleri karşılayıp karşılamadığınızı kontrol edin. Önkoşullarınız varsa, bundan sonra öncelikle girişimci sertifikası almanız gerektiğini belirtmek isterim. Bu belgeyi alabilmek için bazı şartların gerekli olduğunu söylemek istiyorum. Uygulamalı girişimcilik eğitimini tamamlayıp ardından gerekli sertifikaya sahip olmanız gerekecek. Şimdi size adım adım uygulamalı girişimcilik sertifikasını nasıl alacağınızdan bahsedeceğim.

 • Öncelikle google arama motoruna “uygulamalı girişimcilik eğitimi” yazın.
uygulamalı girişimcilik eğitimi

uygulamalı girişimcilik eğitimi

 • Ardından görselde ki gibi “https://lms.kosgeb.gov.tr/” adresine tıklayın.
 • Açılan ekranın sağında yer alan “Giriş Yap” butonuna tıklayın.
giriş yap butonu

giriş yap butonu

 • E-devlet ile giriş yapmanız istenecek.
e-devlet giriş

e-devlet giriş

 • T.C kimlik numaranız ve e-devlet şifreniz ile sisteme girin.
e-devlet giriş yap

e-devlet giriş yap

 • Açılan ekranı aşağıya indirin ve almak istediğiniz eğitim türünü seçin.
eğitim türleri

eğitim türleri

 • Eğitime başla dedikten sonra Ders kayıt işleminizi tamamlayabilirsiniz.
ders eğitime kayıt

ders eğitime kayıt

 • Gerekli eğitim videoları ve testleri tamamladıktan sonra e-devlet üzerinden Girişimcilik eğitim sertifikası sorgulama yapabilirsiniz.
 • Şimdi de arama çubuğuna “girişimcilik sertifika sorgulama” yazın.
girişimcilik sertifikası

girişimcilik sertifikası

 • Açılan sayfada “Uygulamaya Git” diyerek sahip olduğunuz Girişimcilik sertifikanızı görüntüleyebilir. Aynı zamanda çıktısını alabilirsiniz.

Yukarıda size vermiş olduğum adımları takip ederek, eğitiminizi tamamlayabilirsiniz. Ardından sertifikanızı alarak KOSGEB’ genç girişimci desteği başvurusunda bulunabilirsiniz. Kısa eğitim videoları izleyerek ve her ders sonrası kısa bir sınav olarak sertifika sahibi olabilirsiniz. Şimdiden hayırlı olsun. 🙂

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.