KKB Kredi Notu Hesaplama Nasıl Yapılır?

KKB Kredi Notu Hesaplama Nasıl Yapılır?

Son yıllarda bankacılıkta en önemli detay kredi değerliliğidir. Sizler de yazımızı okuduktan sonra artık findeks kredi notu değerinizi kolaylıkla hesaplayabileceksiniz. Normalde KKB kredi notu hesaplama nasıl yapılır diye sorulduğunda 12 TL ödeyerek yapıldığını duymuş olabilirsiniz. Fakat bu parayı ödemeden de kredi notunuzu doğruya en yakın şekilde öğrenebilmeniz mümkün. Sizlere bunu detaylı bir şekilde anlattım. Yapmanız gereken tek şey size ait değerleri hesap makinesini girmek.!

Bedava Kredi Notu Değeri Hesaplama Nasıl Yapılır? 2022

Kredi almak artık çok zor fakat hala daha 900 puan altına kredi veren bankalar bulunuyor, dediğim gibi çok zor. Kendinizi sağlama almak için kredi notu değerinizi sürekli olarak takip etmeniz gerekiyor. Notunuzu takip etmenin ilk adımı, 3 ayda bir notunuzu takip etmek olacaktır. Hepimizin bildiği gibi, kredi notu almanın bir ücreti var. Bu maliyet hemen hemen tüm yöntemlerde (internet bankacılığı, SMS, Findeks resmi web sitesi) ortalama 12 TL civarındadır. Ancak finans ile aranızdaki ikili ilişkiyi iyi takip ediyorsanız, bedava kredi notu hesaplayıp puanınızı öğrenebilirsiniz.

KKB Kredi Notu Hesaplama Nasıl Yapılır?

Kredi başvurusu yapılırken öncelikle kişilerin kredibilitesi dikkate alınır. Çünkü finanse edilen kişi daha önceki işlemlerinden borçlarını düzenli olarak geri ödemiyorsa bankaların kredi verme ihtimali çok yüksektir. Kimse borcunu ödemeyene ikinci kez borç para vermez, şuanda bu düşünce tarzına uygun bir sistem var. Bankaların bu duruma tepkisi aynı. Müşteri ne kadar güvenilirse, kredi seçeneği o kadar büyük olur. Kısacası, kredi bürosu, bizim bankalarla iyi ve kötü ilişkilerimize bakarak kredimize karar vermekte. Findeks bireysel ya da kurumsal kredi notu değerini oluştururken 5 şeyi dikkate alır. 1 ile 1900 puan aralığında oluşan not değerleri için belirlenen bu ana faktörler ve karşılığa tekabül eden puansa şöyledir.

 • Bugüne kadar kullandığınız kredi kartları veya kredilerinizi zamanında ödediyseniz, 1900 puan üzerinden %30 puan almış olursunuz. Formülü de şu şekilde 1900*30% = 570 puan.
 • Şuan sahip olduğunuz borç durumunuza göre de % 25 alırsınız. Hesaplamalar sonrası size tam şekilde 475 puan sağlamakta.
 • Şuanda herhangi bir krediniz varsa ve bunu düzenli bir şekilde ödüyor iseniz, bu size %20 artı puan olarak gelmektedir. Bu da 380 puan demek.
 • Devamlı olarak kredi kullanan biriyseniz ve bugüne kadar aksatmadan ödediyseniz %15 oranında yani 285 puanda buradan alırsınız.
 • En son faktörde kefil olduğunuz kredi sahipleri borçlarını aksatmadan ödemekteyse %10 olarak tekrar size yarar ve 190 puan daha kazanırsınız.

İlginizi çekebileceğini düşündüğüm ve sizler için geniş araştırmalar sonucunda en doğru ve basit şekilde anlattığımız Emekli PTT Kredisi Hesaplama 2022 (Şartlar ve Faiz Oranları) konumuzu incelemenizi öneririz.

Findeks Kredi Notu

Findeks Kredi Notu

Kredi Notu Dışında Kredi ve Kredi Kartı Alımını Etkileyen Faktörler Var mı?

Bankalar kredi veya kredi kartı verirken ağırlıklı olarak Findeks’in notunu dikkate alır. Ama istisnalar da var. En düşük risk grubunda olmak her zaman kredinin onaylanacağı, en yüksek risk grubunda yer almak ise her zaman kredinin reddedileceği anlamına gelmez. Bankalar kredilendirme sürecinde kredi notunuzun yanı sıra toplam borcunuza da bakarlar. Bankaların kredi verirken göz önünde bulundurduğu bir diğer kriter de gelirinizin yarısını ödeyecek olmanızdır. Bu nedenle toplam borcunuz gelirinizin yarısına yaklaşırsa kredi alma şansınız azalacaktır. Aynı zamanda, banka kredileri, kalıcı gelirin mevcudiyeti ve işleyen bir kurum gibi faktörlerden etkilenir. Tüm bu ek faktörleri lehinize kullanmak için kredi notu iyileştirme yöntemlerinden birini seçip uygulayabilirsiniz.

Kredi Notu Yükseltme Nasıl Yapılır?

Kredi notu yükseltme nasıl yapılır? sorusu oldukça fazla merak edilmekte. Sizlere hemen cevabını söyleyeyim. Bu sayede bankaların size kredi verme olasılığı büyük oranda artış göstereceğinden eminim. Dediklerimi takip ederek bankaların size bakış açısı tamamen değişebilir. Aşağıda sizler için listeledim;

 • Yukarıda da bahsettiğim gibi kredi puanınızı en yükseğe çıkarmak istiyorsanız borçlarınızı zamanında ödemeniz gerekiyor. Kredi kartı ödemelerinizi zamanında yaparsanız, Kredi notunuzu kolay ve hızlı bir şekilde iyileştirebilirsiniz.
 • Bankalardan düşük ve kısa vadeli krediler alıp zamanında ödemeniz sizin puanınızı büyük ölçüde arttıracak! Sizin için en iyisi düşük miktardaki ihtiyaç kredilerini çekip kısa sürede ödemeniz olacaktır.
 • Kartlarınızda ki dönem borçlarının sadece asgari ücretlerini değil büyük borçlarınızı ödemelisiniz.
 • Düşük limitli bir kredi kartı çıkarıp düzenli bir şekilde onu aylık olarak döndürmek puanınızı arttıracaktır.
 • Yüksek limitli kart çıkartmanın kredi notunuza herhangi bir etkisi yoktur. Düzenli bir şekilde ödemedikten sonra hiç bir anlamı yok. Düşük limitli kartların borçlarını ödeyebilmeniz daha iyi olacak.
 • Eğer üzerinize kayıtlı su, elektrik, doğalgaz gibi faturalarınız varsa düzenli olarak ödemeniz yine sizin için bir artık olacaktır. Bankalar borçluları sevmez 🙂
 • Bir vadesiz hesabınız varsa sürekli olarak giriş ve çıkış yapabilirsiniz
 • Kredi çekmek istiyorsanız bir hafta önceden kredi çekmek için kullanacağınız kartın içinde toplu bir para tutmanız sizin için faydalı olacaktır.
 • Sizin için en kötü olacak şey ise sürekli olarak bankalara kredi başvurusu yapmak. Reddedildikçe puanınız düşüş yaşayacak.

Yukarıda sizler için verdiğim bu maddeleri dikkatli şekilde inceleyip uygularsanız kredi notunuz büyük ölçüde yükselişe geçeceğinden eminim.

Kredi Notu Aralığı Kaç Olmalı?

Bankalar size kredi veya kredi kartı vermeden önce kredi itibarınızı değerlendirir. Bu değerlendirme Findesk risk gruplarına göre yapılmaktadır. Bu sistemde 5 grup tanımlanmıştır. Risk gruplarının kullanılması, bankaların taleplere hızlı yanıt vermesini sağlar. Önce 5 risk grubuna ve ne anlama geldiğine bir göz atalım.

 • 1-699: En Riskli
 • 700-1099: Orta Riskli
 • 1100-1499: Az Riskli
 • 1500-1699: İyi
 • 1700-1900: Çok İyi

Bu risk grupları düşünüldüğünde daha riskli grup kredi alamamaktadır. Bankalar, en yüksek risk altındaki kişilerin kredi ve kredi kartı başvurularını hemen reddeder. Genellikle orta risk grupları da ne yazık ki reddilmekte. Düşük risk gruplarının kredi ve kredi kartı başvurularının kabul edilme olasılığı yüksek. İyi gruptan adaylar hemen kabul edilmekte. Çok İyi grubunda olanlar, bankacılar ve finansal sistem için en güvenli ve en risksiz grup olarak kabul edilir. Bu nedenle “Çok iyi” grubundaki kişilere en hızlı ve en düşük faizli krediler verilir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.