Kredi Notu Sorgulama Nasıl Yapılır? 2022 Kredi Notu Kaç Olmalı?

Kredi Notu Sorgulama Nasıl Yapılır? 2022 Kredi Notu Kaç Olmalı?

Son yıllarda, kredi notu kredi kullanmak isteyenlerde aranan en önemli şart oldu. Kredi notu sorgulama nasıl yapılır?kredi notu kaç olmalı? diye soruyorsanız dikkat etmeniz gereken şeyler oldukça fazla. Çünkü kredi notu denilen puanlama sistemi sizin kredi kullanmak istediğiniz bankaya vereceğiniz güvence yerine geçiyor. Bankalar ancak bu sayede size kredi verebilir. İlgili bankanın istediği kredi notuna sahipseniz bankanın istediğiniz tutarda kredi vermemesi kaçınılmaz olacak. Size tavsiyem kredi başvurusunda bulunmadan önce kredi puanınızı sorgulamanız. Peki kredi notu sorgulama nasıl yapılır? dediğinizi duyar gibiyim. İşte bu sorunun cevabını vermek adına size bu makaleyi hazırladım. Onun öncesinde kredi notu hakkında birtakım kısa bilgiler vermek isterim. Kredi notu sistemi; Kredi Kayıt Bürosu adında bir ofis tarafından gerçekleştirilen kredibilite sistemidir. Bazı bankalar kredi notu düşük veya yüksek olsun; vatandaşa kredi vermektedir. Daha net bir ifadeyle; kredi notu, insanların bankacılık faaliyetleri sonucunda bankalarda oluşturdukları güveni ölçen bir derecelendirme sistemi olarak da ifade edilebilir. Şimdi sorgulama nasıl yapacağınızın ayrıntılarından bahsetmek isterim.

Findeks Kredi Notu Nedir?

Kredi notunuzu öğrenmenin en kolay yöntemlerinden biri FİNDEKS’tir. Kredi derecelendirme ve eğitim hizmeti Findeks, ülkemize hizmet veren dokuz bankanın girişimiyle kurulan KKB (Kredi Kayıt Bürosu) tarafından başlatıldı. Findeks sistemi, bir kişinin kredi notunu belirlemek ve risk faktörlerini belirlemek için kullanılır. Kredi kayıt bürosu ise şu bankalar aracılığı ile 11 Nisan 1995’te kurulmuştur.

  • Vakıfbank
  • Ziraat Bankası
  • Akbank
  • YapıKredi
  • İş Bankası
  • Denizbank
  • Garanti BBVA
  • Halkbank

Findeks Kredi Notu Sorgulama Nasıl Yapılır? Kaç Para?

Hemen hemen her bankanın kredi kullandıracağı vatandaşın KKB skorunu tespit etmesine yarayan FİNDEKS kredi notu sorgulama sistemi üzerinden sizde hemen kredi notunuzu tarafınıza gelen mail üzerinden öğrenebilirsiniz. Üstelik KDV+ 6 lira karşılığında.! Dilerseniz tek kullanımlık kredi not öğrenebilir, dilerseniz de FİNDEKS tarafından oluşturulan ürün paketleri ile düşük olan kredi notunuzu arttırabilirsiniz. FİNDEKS kredi notu paketleri ve paket içeriğini tablo haline size vermek isterim.

Findeks Kredi Notu Sorgulama Paketleri
Paket  Paket İçeriği Paket Fiyatı
Tek Kullanımlık Kredi notu 6 lira+ KDV
Klasik Paket Notlu Risk Raporu 12 Adet ve Uyarı Hizmeti 12 Ay 85₺ + KDV
Premium Paket 12 ay boyunca Notlu Risk Raporu ve 12 ay boyunca Uyarı Hizmeti ve buna ek olarak 12 ay izleme ile 3 seferlik not danışmanı 189₺ + KDV

Yukarıdaki paketler ve içeriğinden hangisi size uygunsa hemen başvuruda bulunabilirsiniz. Şimdi gelin Findeks kredi notu sorgulama nasıl yapılır? sorusuna cevap vereyim.

Öncelikle Findeks web sayfasına giriş yapmanız gerekiyor. Ardından ok ile gösterdiğim yere tıklayın.

findeks kredi notu

findeks kredi notu

Karşınıza aşağıdaki görselde yer alan ekran gelecek. Buraya bilgilerinizi eksiksiz doldurun.

findeks kredi notu satın al

findeks kredi notu satın al

İşte bu kadar! DEVAM butonuna tıklayarak kredi notunuzu saniyeler içinde öğrenebilirsiniz. 🙂

Kredi Notu Nasıl Belirlenir?

KKB’nin kredi puan hizmetinin en büyük avantajlarından biri borçlu olamamanızdır. Bir bankadan sizin adınıza araba, tüketici veya ipotek kredisini zamanında ödediyseniz, kredi kartı borcunuz yoksa 100 üzerinden 30 puan kazandınız. Kredi veya banka kartı borcunun tahmini % 30’dur. Cari banka hesaplarınızdaki veya mevcut borçlarınızdaki para, KKB banknot tutarının % 25’i kadardır. Hesabınızda para varsa ve hesabınızda eksi bakiye (çek hesabı) yoksa 100 üzerinden fazladan 25 puan alabilirsiniz. KKB derecelendirmeleri söz konusu olduğunda daha önce alınan ve geri ödenen krediler önemli olsa da, yakın zamanda bir kredi aldıysanız veya kredi başvurusunda bulunduysanız, istediğiniz zaman yeni bir kredi çekebileceğiniz anlamına gelebilir. Bu kapsamda yeni bir krediniz varsa ekstra 20 puan ekleyebilirsiniz. Çok kredisi olanlar % 15 ek kredi notu alırlar. Borcu olmayan, borcu olmayan vatandaş bu noktadan mahrumdur. İyi haber şu ki, sık sık borç alırsanız ve borçlarınızı ödeyemezseniz. 100 üzerinden 15 puan ekleyebilirsiniz. Ayrıca davalar kredi notunun % 10’unu oluşturuyor ancak temsil ettikleri gizli tutuluyor ve kimseye açıklanmıyor. Şimdi daha net anlaşılması adına KKB kredi notunu neye göre belirliyor? nedir bu bileşenler? sorusunun cevabını tablo halinde vereyim.

Findeks Kredi Notu’nun Bileşenleri Nelerdir?
Belirleyiciler Etkileme Oranı
Bireysel Kredi ve Kredi Kartı Ödeme Alışkanlıkları %30
Mevcut Hesap ve Borç Durumu %25
Yeni Kredi Açılışları %20
Kredi Kullanım Yoğunluğu %15

Öncesinde de sözünü ettiğim gibi KKB yukarıdaki nedenler doğrultusunda vatandaşa kredi kullandırıyor.

Bu konuyu çok daha ayrıntılı ele aldığım KKB Kredi Notu Hesaplama Nasıl Yapılır? adlı makaleyi incelemenizi tavsiye ediyorum. Umarım faydası dokunur. İyi okurlar. 🙂

Findeks Kredi Notu Öğrenme

2020 yılında kredi derecelendirme ve eğitim hizmetleri aynı doğrultuda işlemeye devam edecek. Finans kurumları artık bankalar yerine Findeks’in kredi notlarına dayanıyor. Bugün, ev aletleri üreten bazı şirketler bile, kredi almak isteyenlerin derecelendirmelerini kontrol etmeden ürünlerde yaşamıyor. Hesabınızın durumunu bilmek çok önemlidir. Aşağıda, sorgulama ve kapatma hizmeti verilerinde kullanılan puan sisteminin bir modeli bulunmaktadır.

Findeks Kredi Notu Öğrenme
En Riskli 0 – 699
Orta Riskli 699 – 1099
Az Riskli 1099 – 1499
İyi 1499 – 1699
Çok İyi 1699 – 1900

Bu modelde sıfırdan 700 puan alan kişiler en riskli kişiler arasında yer alıyor ve bu kişilerin bankalardan kredi alması kolay değil. 700 ile 1.100 puan arasında kesinlik yok ve dokuz bankanın toplam puan sistemi bankadan aldıkları krediyi geri ödeyeceklerini garanti etmiyor. Banka bir ipotek, teminat vb. Ayarlayabilir. bu insanlara kredi sağlamak. sigorta gerekli. Düşük risk grubuna gelince, bu grupta 1.100 puan alan vatandaşlarımız ile 1.500 puan alan vatandaşlarımız yer alıyor. Bankalar küçük miktarlarda kredi verme konusunda çekingen olmasalar da yüksek meblağlı krediler söz konusu olduğunda bu sorun olacaktır. Çok iyi olarak nitelendirilen vatandaşlar, süper kredi verenlerdir ve bankada parası olan defalarca kredi almış olsalar bile tüm kredilerini gecikmeden geri öderler. Kredi kartı kullanan ve kart borçlarını zamanında ödeyen, bir sebepten dolayı bankada parası olmasına rağmen üç veya beş yüzün altındaki kişiler, son zamanlarda borçlanan kişilerdir.

Kredi Notu Nasıl Artar?

Şimdide gelelim kredi notu nasıl artar? sorusunu cevaplamaya; Tüm borçlardan kurtulmak, kredi notunuzu olabildiğince çabuk artırmanıza olanak tanır. Halka açık söylentileri unutma. Notunu yükseltmenin tek yolu bu. Borçlarınızı ödedikten sonra, kredi puanınızı artırmak için bir kredi kartı satın alarak veya bir bankaya para yatırarak tekrarlayan ödemeler yapabilirsiniz. Borçtan kurtulmanın tek yolu borcu ödemektir. En düşük faiz oranına sahip banka için tüm bankaların faiz oranlarına bakarak kurulum işlemini tamamlayabilirsiniz. Yapılandırma sürecinden sonra bankaların defterinizi temizlemesi beş yıl sürecektir. Yani borcunuz bitse bile beş yıl içinde kredi notunuz düzelmeyecektir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.