Kuyumcu Dükkanı Nasıl Açılır? Kuyumcu Açma Maliyeti 2022

Kuyumcu Dükkanı Nasıl Açılır? Kuyumcu Açma Maliyeti 2022

İş dünyasında kabul görmek için doğru adımları atmak çok önemlidir. Sürdürülebilir bir işletme için kuyumcu açmak için yeterli donanıma ve sermayeye sahip olmak özellikle önemlidir. Bir işletmenin çalışması için kuyumcu açmanın maliyetlerini ve gelirlerini anlamanız gerekir. Tecrübesiz sektöre girmek çok riskli. Bu nedenle kuyumcu açma konusunda net bir fikre sahip olmak ve bilgili kişilerden öneri ve tavsiye almak çok doğru bir karar olacaktır. Kuyumcu Dükkanı Nasıl Açılır? Kuyumcu Açma Maliyeti 2022 hakkında gerekli araştırmaları yazımızda ele aldık. Kuyumcu dükkanı açmak için kaç para sermaye gerekli? kar marjı nedir? bir ayda kuyumcu ne kadar kazanır? vb. konuları ele aldık.

Kuyumcu Dükkanı Nasıl Açılır?

Kuyumcu açmak için öncelikle sağlam bir sermayeye sahip olmanız gerekir. Sermaye sorunlarınız olduğunda, işinizi kurmak ve yürütmek, bir iş kurmak ve mücevher satın almak için bütçe ayırmanız ve sermaye biriktirmeniz gerekir.
Güçlü sermaye, bir kuyumcu açmak için ortak bir gerekliliktir. Bu işteki en önemli ipucu, müşteriyi elde tutma ve ürün çeşitliliği söz konusu olduğunda proaktif olmaktır. Müşteri, normal bir kuyumcuda güvenle alışveriş yapabilir.

Bir kuyumcu dükkanı açmak ve açtığınız işi yürütmek için resmi bir belgeye ihtiyacınız var. Kuyumcu açmak için yapılması gerekenler ile ilgilenenlere kısa bilgiler vereceğiz. Öncelikle gerekli belgeler ikamet yerinin fotokopisi, fotoğraf, nüfus cüzdanıdır. Dükkan kiralamak veya mağaza açmak tabu olmalıdır. Ayrıca mağaza haritasına ve güvenlik kameralarına sahip olmak güvenlik açısından oldukça önemlidir. Kuyumcu işletecek kişinin kalite belgesi de güven açısından önemli bir detaydır. Tabii ki kuyumculuk dünyasına giren herkesin kuyumcu odasına bir belge kaydetmesi gerekiyor. Ticaret odasına kayıt ve izahnamenin imzalanması da gereklidir.

Kuyumcu Açma Maliyeti

Bir kuyumcu açmak için çok fazla sermaye gerekir. Ancak sattığınız ürünün değerine göre maliyetiniz değişebilir. Altın, gümüş ve pırlanta fiyatları birbirinden farklıdır. Bu nedenle kuyumcunun ne açacağına karar vermelisiniz. Emtia sektöründe de faaliyet gösterecek sermaye 700 bin liradan başlayıp bir milyona kadar çıkabiliyor. Elbette 2 milyon TL veya 3 milyon TL yatırım yapılarak kuyumcu açılabilir. Ancak şu anda yaklaşık 800.000 lira olan minimum tasarruf tutarının bu piyasada minimum miktar olarak kabul edildiği söylenebilir. Kuyumcu açma maliyetini kilo cinsinden ifade etmek gerekirse; Bir kuyumcu en az 4 ila 5 kilogram altın gerektirir. Yani altına sadece 2,5 milyon TL harcanıyor.

Tekel Bayi Nasıl Açılır? 2022 (Maliyet Hesaplaması)

Bir Kuyumcu Ayda Ne Kadar Kazanır?

Çok kaliteli bir endüstri olan kuyumculuk, özellikle altın yükselmeye devam ettikçe inanılmaz maliyet artışları gördü. Böyle pahalı bir mücevher parçasının ne kadara mal olduğu düşünüldüğünde sonuç şaşırtıcı. Bir kuyumcunun aylık geliri hakkında genelleme yapmanın bir anlamı yok. Çünkü bir kuyumcunun gelirini, kuyumcunun açık olduğu yerden, kirasını ve çalışanlarının maaşını etkileyen birçok faktör vardır. İstanbul’da ortalama bir kuyumcunun aylık gelirinin 30.000 Türk Lirası civarında olduğu tahmin ediliyor.  Ne yazık ki, bu işi alan insanlar ciddi maliyetlere katlanmakla birlikte, sanıldığı kadar aylık gelir elde edemiyorlar. Bu işten yararlanmak için çok sabır gerekiyor. Belirli bir müşteri tabanını çekmenin getirisinde bir artış olabilir.

Kuyumcu Kar Marjı Hesaplama

Kuyumcunun kar marjı satılan ürüne göre değişir. Örneğin, sürekli satılan çeyrek altın ve bir gram altın gibi ürünlerin kar marjı %2’yi geçemez. Kuyumcular genellikle bilezik, kolye vb. Yüzde 40 civarında kar marjı gibi ürünlerde iyi karlar elde edin. Böylece kuyumcunun toplam karı, ilgili ürünlerin karı hesaplanarak belirlenebilir.

Tuhafiye Dükkanı Nasıl Açılır? Tuhafiye Dükkanı Dizaynı

Oldukça basit şekilde örneklendirmem gerekirse; Mağazaya gelen müşteri size para almak istedi. Dolar, Kuyumcular Birliği’nden alınan kurlarla 7,71 TL’ye satılacaktı. Ancak önceki dolarınızı 7,65 TL’ye aldıysanız, müşterilere dikkat etmek için doları 7,70 TL indirimle satabilirsiniz. Müşteri sizden 7.000 $ alırsa, kasiyerin bu işlemden elde ettiği kâr 500 TL’dir. Sayısız örnek ve benzeri teklifler var. Ana etken alış ve satışları sürekli takip etmek ve gerekirse kredi kartınıza komisyon ödeyerek satış noktası cihazından para çekebilirsiniz!

Kuyumcu Dükkanı Nasıl Açılır

Kuyumcu Dükkanı Nasıl Açılır

Kuyumcuda Çalışan Ne Kadar Maaş Alır?

Kuyumcular genellikle haftalık maaş alırlar. İstanbul’da çalışan kuyumcuların haftalık ücretleri genellikle 1000-1750 Türk Lirası aralığındadır. Bu tutarlar satış hacmine, deneyime ve çeşitli detaylara göre değişiklik gösterebilir. Genellikle kuyumcuların aylık geliri yaklaşık 4.000 Türk Lirası ve maksimum 7.000 Türk Lirası civarındadır.

Kuyumcu Dükkanı Nereye Açılır?

Sermaye ve kurulum süreçlerine hakim olduktan sonra en önemli kısım işletme için yer seçimidir. Bu bağlamda, merkezi lokasyonlara daha yakın bir mağaza seçmek çok önemlidir. Elbette AVM, restoran, banka gibi alışveriş merkezlerinin yakınında iş yeri açtığınızda kar marjlarınızı artırmış olursunuz. Alışveriş yapacağınız yeri seçtikten sonra, kuyumcu açmanın en önemli adımlarından biri olan bir ürün seçmeniz gerekiyor. Satışta belirli bir konuya odaklanmak istiyorsanız (örneğin saat satışı, yüzük satışı vb.) çalışabilirsiniz. Bölgedeki diğer kuyumcuların tercihlerine bakarak konuyu daha iyi tanıyabilirsiniz. Bu adımdan sonra deneyimli bir çalışan ile anlaşma yapabilirsiniz.

Protez Tırnak Dükkanı Açmak 2022 Nail Bar Dükkanı Nasıl Açılır?

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.