Maddi Yardım Başvurusu Nasıl Yapılır? Şartları Nelerdir? 2022 (e-Devlet)

Maddi Yardım Başvurusu Nasıl Yapılır? Şartları Nelerdir? 2022 (e-Devlet)

İhtiyaç sahipleri için devletimiz her yıl olduğu gibi bu yıl içerisinde de yine maddi yardım yapıyor. 22 yılı itibariyle kimler maddi yardımdan yararlanabilir? sorusunun cevabını tüm detayları ile sizlere açıklamaya çalıştım. Enflasyon oranında meydana gelen artış sebebiyle ekonomide durum, vatandaşlar için oldukça zorlayıcı oldu. Dolayısıyla maddi yardıma muhtaç insan ve hane sayısı diğer yıllara nazaran bu yıl daha da fazla. Vatandaşların bütçelerinde ki olumsuzluk ne yazık ki maddi yardım başvurusu nasıl yapılır? sorusunu dedirtti. Peki gelelim nasıl başvuru yapılacağını ve şartları nelerdir? sorusunun cevabına..

E-Devlet Maddi Yardım Başvurusu Nasıl Yapılır?

Geçtiğimiz yıllarda olduğu gibi 2022’de maddi yardım için birtakım şartlar bulunuyor. Bu şartların neler olduğuna değinmeden önce sizlere hemen nasıl başvuru yapacağınızı adım adım anlatmak isterim. İnternet üzerinden maddi yardım talebinde bulunabileceğiniz platform tahmin edildiği üzere E-DEVLET tir. Peki e-Devler maddi yardım başvurusu nasıl yapılır? cevabını merak edenlere sırasıyla yönergelere uymalarını önereceğim.

 • Öncelikle arama motorunuza sadece “maddi yardım” yazmanızı istiyorum. Karşınıza çıkan e-devlet linkli arama sonucuna tıklayın.
arama motoru

arama motoru

 • Ardından açılan sayfa da “Kimliğimi Doğrula” demeniz, sonrasında e-devlet T.C kimlik numaranız ve şifrenizi yazmanız gerekecek.
kimliğimi şimdi doğrula

kimliğimi şimdi doğrula

 • Şimdide e-Belediye Bilgi Sistemi Sosyal Yardım Talebi ve Sorgulama hizmetine ait sistemin sizden istediklerine onay vermeniz gerekiyor.

 

onayla

onayla

 • İlgili uygulamaya yönlendirme yapılacak bunun öncesi e-devlet yine sizden bir onay istiyor. “Uygulamaya Git” butonuna tıklayın.
uygulamaya git

uygulamaya git

EVET! Şimdi gelelim en önemli ayrıntılara açılan ekran İçişleri Bakanlığına ait Sosyal Yardım Takip Modülüdür. Gereken adımları doldurmanız gerekiyor. Peki bu adımlar ne? Gelin birlikte bakalım. Sistemin sizden istediği bilgileri aşağıda listeledim. Ayrıntılı, doğru ve eksizsiz doldurmanız gerektiğini bir kez de ben hatırlatmak istedim.

 • Kişi Kimlik Bilgileri
 • Kişi Adres Bilgileri
 • Eşinin Kimlik Bilgileri 
 • Kişi İletişim Bilgileri
 • Sosyal Yardım Türleri

Yukarıda listelediğim bilgileri eksiksiz tamamlayın. Şimdi asıl sorumuzu geçelim. Sosyal yardım türleri nelerdir? İhtiyaç sahibi iseniz ve e-Belediye sistemi üzerinden maddi yardımdan yararlanmak istiyorsanız yardım türlerinden birini seçmeniz gerekecek. Bunların neler olduğuna göz atalım.

SED Sosyal Ekonomik Destek Yardımları için bağlantıya tıklayınız.

Sosyal Yardım Türleri Nelerdir?
Herhangi bir geliri yok Gelir var ama yeterli değil
Belediye yardım parası (nakdi yardım) Muhtaç asker ailesi yardımı
Odun, Kömür yardımı Kırtasiye yardımı
Gıda ve erzak yardımı Öğrencilere okul yardımı
Belediye yaşlı bakim hizmetleri SOSYAL KART(Ön Ödemeli)
Belediye bursu Şehit ve gazi yakınlarına yardımı
Giyecek yardımı Muhtaç ailelere kira yardımı
Sağlık ve ilaç yardımı Engelli yardımı
Bebekler için bez ve mama yardımı Yeni Doğan Yardım Paketi
Belediye Bayram Yardımı Medikal Malzeme Yardımı

Yukarıda ihtiyacınızın bulunduğu alan veya alanlarda seçiminizi yapabilirsiniz. Dilerseniz “Tümünü Seç” butonuna da basabilir. Belediyenizin gerekli tespit ve uygunluk çalışmaları ardından ilgili konularda yardımdan bulunmasını talep edebilirsiniz. Sonrasında da E-BELEDİYE SOSYAL YARDIM BAŞVURUSU AÇIK RIZA BEYANI olan Aydınlatma metnini okudum diyerek ardından “Sosyal yardım talebime yönelik başvuru formunda beyan ettiğim bilgilerin doğruluğunu teyit etmek amacıyla İçişleri Bakanlığı tarafından kişisel sağlık verilerimin işlenmesine ve gerekmesi halinde yetkili mercilere aktarılmasına” onay vererek başvuru işleminizi tamamlayabilirsiniz.

“!!!!! ÖNEMLİ UYARI !!!!! 
Bağlı olduğunuz Belediyenizin E-Devlet başvuruları açık değil ise bu alanda başvuru yapamazsınız! 
Sorgulama yapılan her şahıs için sistem tarafından log kaydı tutulmaktadır.”

Unutmadan dikkat etmeniz gereken diğer bir husus ise, başvuru yapmadan sistemde yer alan uyarıyı dikkate almanız gerekiyor. Aksi halde işlem yapamayabilirsiniz.

Odun Kömür yardımı hakkında yazdığım Kömür Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır? Ne Zaman? adlı makaleme göz atmanızı tavsiye ederim.

Maddi Yardım Başvuru Sonucu Sorgulama Nasıl Yapılır?

Maddi yardım talebinde bulunmak için e-devlet hizmet platformu üzerinden başvuru yapıldığını öncesinde belirttim. Yapılan başvurular için yine aynı sistem üzerinde yer alan SORGULAMA alanından başvurunuzun durumunu öğrenebilirsiniz.

Başvuru Durumu Sorgula

Başvuru Durumu Sorgula

Yukarıdaki görselde görüldüğü üzere “Başvuru Durumu Sorgula” diyerek güncel başvurunuzun durumunu takip edebilirsiniz.

Maddi Yardım Kimlere Verilir? Şartları Nelerdir?

Yukarıda bahsettiğim yardımlardan herhangi birinden yararlanmak istiyorsanız birtakım şartları da yerine getirmeniz gerekiyor. İlk şartı zaten yukarıda yer verdim. Belediye üzerinden almak istediğiniz yardımlar için; ikamet ettiğiniz bölgede görev alan belediyelerin başvuruları açık olması şartıdır. Şimdi de maddi yardım kimlere verilir şartları nelerdir? sorusunun cevabını vereyim. Her yardım türü kendi içerisinde farklı başvuru şartı gerektiriyor. Öncelikle yukarıdaki yardımlardan yararlanmak isterseniz genel olarak şartları şu şekildedir;

 • Gelir getirici bir işte çalışmıyor olmanız,
 • Mal ve mülkiyetinizin bulunmaması,
 • Hane içinde kişi başına düşen geliri net asgari ücretin 1/3’ünden az olması gerekiyor. 

Yukarıda sözünü ettiğim ihtiyaç sahibi ailelerin yararlanmak istedikleri başvurularda genel olarak aranan şartlardır. Peki Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı şartları nedir?

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı Maddi Yardım Ne Kadar? Şartları Nedir?

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı belediyelere göre oldukça fazla alanda ihtiyaç sahibi vatandaşlara destek oluyor. Tek seferlik nakdi yardım yaptığı gibi aynı zamanda iki ayda bir ödemeli olarak da yardım yapıyor. Aile Sosyal Hizmetler Bakanlığı maddi yardım şartları nelerdir? Gelin birlikte bakalım.

 • Aile Yardımları
 • Barınma Yardımı
 • Gıda Yardımı
 • Eğitim Yardımı
 • Engelli Yardımı
 • Yaşlı Yardımı
 • Sağlık Yardımları
İhtiyaç Sahibi Ailelere Yönelik Yardımlar ve Tutarları
Doğum Yardımı Birinci çocuk için 300 TL
İkinci çocuk için 400 TL
Üçüncü ve sonraki çocuklar için 600 TL
Çoklu Doğum Yardımı 215 TL (2 ayda bir ödeme)
Eşi Vefat Etmiş Kadınlara Yönelik Düzenli Nakit Yardım Programı 500 TL (2 ayda bir)
Öksüz ve Yetim Yardımı 300 TL (2 ayda bir)
Muhtaç Asker Ailelerine Yönelik Düzenli Nakit Yardım Programı 500 TL (2 ayda bir)
Muhtaç Asker Çocuğu Yardımı 200 TL (2 ayda bir)
Terör Zararı Yardımları Hane başı aylık azami 1.200 TL
İşe Yönlendirme Yardımı 3 defa olmak üzere aylık net asgari ücretin en fazla %10’u kadar
İşe Başlama Yardımı 1 defa Brüt asgari ücretin 1/3’ ne karşılık gelen tutar

Genel bir ihtiyaç sahibi hanenin yararlanabileceği yardım ve tutarları tabloda yer verilmiş. Yukarıdaki yardımlar AİLE yardım türüne ait. Barınma, Eğitim gibi diğer yardım türleri detayları için Aile Sosyal Hizmetler Bakanlığı sayfasına tıklamanız yeterli olacaktır. Aile Bakanlığından başvuruda bulunacağınız yardım için birtakım şartları sağlamanız gerekecek. Değerlendirmeye alınmayan başvuruların nitelikleri ise şöyle;

 • 18 yaşından küçük olmanız
 • T.C. Vatandaşlığının olmaması
 • Adresiniz yurtdışı olması
 • Adres gizliliği kararının olması
 • Son 15 gün içerisinde hanenizden herhangi bir Sosyal Yardım Başvurusu bulunması

Durumlarında e-Devlet Sosyal Yardım Başvurusu değerlendirmeye alınmayacaktır.

Aile Sosyal Hizmetler Bakanlığının yaptığı yardımların şartlarını detaylarını en ince ayrıntısına kadar hakim olmanız ve bu sayede ilgili yardımdan yararlanmanız adına Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Yardım Başvurusu yazdığım içeriğe şiddetle göz atmanızı tavsiye ediyorum.

Aile Sosyal Politikalar Bakanlığı Maddi Yardım Başvurusu Nasıl Yapılır?

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığına ait yapılan sosyal yardımlardan bazılarını detaylandırdım. Ama asıl soru Bu kapsamda yer alan yani Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı maddi yardım başvurusu nasıl yapılır? sorusudur. Diğer web sitelerinde olan karmaşık yönlendirmelere karşın en basit haliyle şu şekilde başvuru yapacaksanız; İkamet ettiğiniz il/ilçede yer alan Kaymakamlık binasına giderek Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı birimine T.C kimlik kartınızla müracaat etmeniz yeterli olacaktır. İnternet ortamı üzerinden yapılan başvuru kanalı yine E-DEVLET tir. Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı hizmetlerinden Sosyal Yardım Başvuru Hizmeti yazılarak maddi yardım başvurusunda bulunabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.