Mama Bez Süt Yardımı Nasıl Alınır? Ne Zaman Yatar?

Mama Bez Süt Yardımı Nasıl Alınır? Ne Zaman Yatar?

Mama Bez Süt Yardımı başvurusu 2022, nasıl başvurulur, ne kadar, mama, süt ve çocuk bezi nasıl alınır, şartlar ve gerekli belgeler nelerdir? Tüm gıda yardımı ve bebek bezi bilgilerini doğrudan e-devlet kanalı üzerinden görüntüleyebilirsiniz. Gıda yardımı ve çocuk bezi, sosyal yardım yetkilileri tarafından ihtiyaç sahiplerine sağlanan sosyal yardımın bir parçasıdır. Maddi sıkıntı yaşayan aileler, bebek bezi yardımı ve yeni doğan gıda yardımı gibi destekler alıyor. Mama Bez Süt Yardımı Nasıl Alınır? Ne Zaman Yatar? sorusunun cevabını merak edenlere devlet tarafından ihtiyaç sahibi ailelere verilen desteklerin tüm detaylarını sizlere anlatacağım.

Çocuklu Hanelere Mama Bez Süt Yardımı 2022 Kimlere Verilir?

Devlet, ihtiyaç sahibi ailelere birçok yardımda bulunuyor. Bu yardım hem maddi hem de yiyecek ve giyecek şeklinde gelebilir. Bu tür diğer bir yardım, çocuk bezleri ve besin takviyeleridir. Devlet, bebekli ailelere yiyecek ve çocuk bezi sağlıyor. Bu yardımlar, aylık geliri belirlenen sınırın altında olan ve maddi imkânları olmayan aileler için geçerlidir. Çocuklu Hanelere Mama Bez Süt Yardımı 2 yıl geçerlidir. 2022 yılında bebek bezi ve mama ödemesi 239 TL olarak belirlendi. Peki çocuklu ailelere yapılan bu yardım parası nereden alınıyor? Mama bez süt yardım ödemeleri aylık olarak annenin PTT hesabına aktarılır. Ailenin adresi, yani ikamet yeri değişirse yardım sona erer. Bebek ve mama ile ilgili başvuru ve yardım talepleri ile ilgili tüm bilgileri içeriğimizde bulabilirsiniz.

Çocuklu Hanelere Mama Bez Süt Yardımı Kimlere Verilir? en çok araştırılan diğer konular arasında. Devlet tarafından sağlanan bu yardımlar kimler faydalanabilir? gelin birlikte göz atalım.  Devlet, süt parasının yanı sıra çocuklu ailelere çocuk bezi ve yemek yardımı yapıyor. Bu ödemeler, aylık geliri sabit üst sınırın altında olan ve ne maddi desteği ne de nitelikleri olmayan ailelere uygulanır. Aylık geliri 701 TL‘nin altında olan aileler çocuk bezi ve gıda yardımı hakkına sahiptir. Bu yardımlar daha öncesinde de belirttiğim gibi 2 yıl geçerlidir.

Mama Bez Süt Yardımı Nasıl Alınır? E-Devlet Mama ve Bez Yardımı Başvurusu

Yeni doğan bebekler için bebek bezi ve gıda yardımı almak için bazı kurumlara gitmeniz gerekiyor. Mama Bez Süt Yardımı Nasıl Alınır? sorusunu soruyorsanız doğru yere geldiniz.! Yazımızın devamında sizler için ikametinize yakın olan fiziki müracaat gerektiren kurumları araştırdık. Aşağıdaki kurumlara giderek mama bez süt yardımı almak istediğinizi belirtin. Kurum yetkilileri sizlere başvuru formu verecektir.

 • Aile Bakanlığı İl Müdürlüklerine
 • Sosyal Dayanışma ve Yardımlaşma Vakıflarına
 • Kaymakamlık binalarında bulunan Sosyal Hizmetler Müdürlüğü ve,
 • Muhtarlıklara giderek yardım parası başvurusunda bulunabilirsiniz.
Mama Bez Süt Yardımı Nasıl Alınır

Mama Bez Süt Yardımı Nasıl Alınır

Yukarıda sizlere verdiğim kurumlar fiziki müracaat gerektirir. Tüm süreçleri tamamladıktan sonra başvuru durumunuzu sorgulamak için E-Devlet Mama ve Bez Yardımı Başvurusu detaylarını anlatacağım. Bu sayede evinizde otururken cep telefonunuz veya bilgisayarınızdan yardım parası sorgulama yapabilirsiniz. E-devlet üzerinden gıda yardımı ve çocuk bezi başvurusu yapamazsınız. E-devlet üzerinden süt, bebek bezi ve bebek maması talep edemezsiniz. Ancak Aile Bakanlığı kurumları ile iletişime geçerek başvurunun olumlu veya olumsuz olup olmadığını e-devlet sistemi üzerinden öğrenebilirsiniz. Sorgulama yapmak için izlemeniz gereken adımlar sırasıyla;

 • T.C Kimlik numaranız ve e-devlet şifreniz ile giriş yapınız.
 • Arama çubuğuna “Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı” yazın.
 • Sonrasında karşınıza çıkan hizmetler arasında “Doğum Yardımı Başvuru Sonucu Sorgulama” butonuna tıklayın.

Bu adımın sonunda başvuru sonucuna hak kazanıp kazanmadığınız sorgulayabilirsiniz.

Mama Bez Süt Yardımı Gerekli Belgeler Nelerdir?

Mama bez süt yardımı almak isteyenlere Mama Bez Süt Yardımı Gerekli Belgelerin neler olduğunu araştırdık. Mama bez yardımı gerekli evraklar sırasıyla;

 • TC. kimlik belgesi,
 • Başvuru formu,
 • Gelir durumunu gösteren belge gerekiyor. Bu belgeler ile;
 • Bakanlığa bağlı olarak faaliyet gösteren Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Derneklerine
 • Sosyal Güvenlik Kurumu’ na yazılacak bir dilekçe ile
 • Muhtarlıklara yapılan başvurular değerlendirilecektir.

Ancak bu destek, yaşlı, engelli veya yatalak hastalara verilen bebek bezleriyle karıştırılmamalıdır.

Mama Bez Süt Yardımı Ne Zaman Yatar? Doğum Parası Ne Kadar?

Mama Bez Süt Yardımı Ne Zaman Yatar? diye merak edenlere; SGK ile yapılan ödeme 40 iş günü içerisinde Ziraat Bankası adına yatırılır. T.C. banka şubesi ile görüşerek ve kimlik numaranızı vererek paranızı geri alabilirsiniz. Başvuru sahibinin hasta olması gerekmez. Para, raporlarla birlikte başvuranın hesabına yatırılır. Hasta yakınları da parayı alabilir. 2022 yılında ilgili kurumlardan yemek, bebek bezi ve bebek bezi yardımı talep edebilirsiniz. Bu yardım, ihtiyacı olanlar için doğru. Devletimiz bir refah devleti olduğu için vatandaşlarımıza her türlü desteği vermeye devam ediyor. Bu yeni doğan yardımları, bebek maması ve bebek bezleriyle sınırlı değildir. Aileler ayrıca doğum yardımı ve süt parası alırlar. 15 Mayıs 2015 tarihinden sonra doğum yapan ailelerin doğum ve süt yardımı miktarı;

 • Tek kişi ve ilk çocuk için doğum yardımı 300 TL
 • Saniyede çocuk başına 400 Türk Lirası
 • Üç ve daha fazla çocuk için 600 Türk Lirası

Ancak ikiz çocuklar için bu miktarlar farklıdır. Bir bütün olarak ifade etmemizin sebebi bu farklılıktan kaynaklanmaktadır.

 • İkizlerin ilk doğumu için 700 TL
 • Üçüz doğumlarda 1.300 Türk Lirası
 • Dört ve daha fazla çocuğu olan çocuklar için çocuk başına 600 Türk Lirası ilave edilecektir. Bu kaynakları elde etmek için yukarıdaki tarihe uymalısınız.
 • Sorumlu kuruma başvuranlara ilk çocukları için ve çocuğu evli değilse 400 Türk Lirası verilir.

Ocak 2022’deki artışla birlikte süt parasının 202 Türk Lirası olmasına karar verildi. Ancak birikim miktarı belirlenirken doğum yılı dikkate alınır. Yurtdışında doğan Türk çocukları için yurtdışındaki konsolosluklardan veya temsilciliklerden yardım alınabilir. Memur olan annelerin çalıştıkları kurumlarla irtibata geçmeleri gerekmektedir. Ancak sosyal güvenlik kurumuna doğrudan talepte bulunulması halinde talepler de dikkate alınacaktır. Anneler T.C. tarafından yapılan ödemeler kimlik numaraları ile PTT acentelerine iletilir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.