Mantar Yetiştiriciliği Hibesi Nasıl Alınır? Şartları 2022

Mantar Yetiştiriciliği Hibesi Nasıl Alınır? Şartları 2022

IPARD-2 sayesinde mantar yetiştirmek isteyen girişimciler TKDK’dan tam destek aldılar. Bu makale, mahsul veya istiridye mantarı yetiştirmek isteyen çiftçilerimiz için hazırladığınız projenin durumu. 302-1 tedbir kodu ile TKDK aracılığıyla %65’e kadar mantar yatırımı için hibe alabilirsiniz. TKDK dışında sermaye sorunlarınıza Ziraat Bankası Geleneksel Bitkisel Üretim’den kredilerle de çözüm bulabilirsiniz. Mantar Yetiştiriciliği Hibesi Mantar yetiştiriciliğinin iş yönüyle ilgileniyorsanız, size harika haberlerimiz var. KOSGEB’de mantar toptan ve perakende satışı yapıyorsanız, yine de sübvansiyon alabilirsiniz. Bahsettiğim tüm kurumların fırsatlarından nasıl yararlanabilirsiniz? İşte talep ettiğiniz başvuru şartları, belgeler ve forumlar yazımızın devamında..

Mantar Yetiştiriciliği Hibesi Nasıl Alınır?

Türk lezzetine uygun yetiştirilmiş bir mantarın ardından farklı çeşitlerini çok beğendik. Özellikle bu süreçte öne sürülen istiridye mantarı söz konusu olduğunda yıllık mantar üretimi neredeyse iki katına çıkmıştır. Mantar pazarının hızlı büyümesinin bir diğer önemli nedeni de ithalatta göze çarpan artış. Devletimiz, mantar pazarının hızlı büyümesine rağmen cevapsız kalmaması için çiftçilerimize tam destek verdi. Devletimize destek olacak aracı kurumlarımız aşağıdaki gibidir.

 • TKDK: Desteklediği illerde tarımsal faaliyetlerin çeşitlendirilmesi ve geliştirilmesi 302-1 sayılı tedbirle yapılan yatırımların %65‘ine kadarını karşılamaktadır.
 • KOSGEB: NACE Kod 46.31.06 , “toptan mantar yetiştirmek” isteyen girişimcileri ve bunu yapan KOBİ’leri desteklemektedir. Yeni girişimcilerin bu alanda atılım yapmaları durumunda iki yıllık programa 60 bin lira hibe verilmesi öngörülüyor.
 • Ziraat Bankası: Çiftçilerimize geleneksel ortak tarımsal üretim için 2.500.000 TL faizsiz kredi vermekte olup kredi vadesi 7 yıla kadardır.

Ziraat Bankası Tarımsal Üretim Konuları Kredi faiz oranları açıklandı, mantar yetiştiriciliği teşvik için kredi kullanmak isteyenler için detaylı bilgi verdim. Dolayısıyla Ziraat Bankası’nı bu içeriğe çok sık dahil etmeyeceğim. Ayrıca aşağıda TKDK ve KOSGEB mantar hibelerini koşulları ile birlikte bulacaksınız.

Yasalara Uygun Mantar Yetiştiriciliği Yapma Belgeleri

Bildiğiniz gibi ülkemizde mantar toplamak iki şekilde yapılmaktadır. Bunlardan biri yasaya göre oluşturulan nesneler, diğeri ise merdiven altı dediğimiz mağazalar. Merdiven altı dediğimiz yerler bodrumdaki odalar, köydeki barakalar veya apartmanların altındaki ahırlar. Bu ürünler yasa dışı üretildiği için kısaca tartışacağımız hibe ve faizsiz kredilerden kesinlikle yararlanamıyorlar. Bu nedenle bir mantar evini yasal gerekliliklere uygun olarak donatmanızı tavsiye ederiz. Peki, yasal gerekliliklere uygun bir mantar bitkisi nasıl organize edilir? Hangi belgeler gereklidir?

 1. Önce vergi dairesine kaydolun. Bu, ürünlerinizin gelecekteki pazarlaması için çok yararlıdır. Özellikle, büyük şirketlere ürün satmak isteyenlerin sattıkları ürün için ücret almaları gerekecektir. Bunu yapmak için vergiden muaf olmanız gerekir. Aksi takdirde ürünlerinizi yasadışı olarak marketlerde veya örtü altında satmış olursunuz! Bu, büyümenizin önündeki en büyük engeldir.
 2. Yapılandırmak üzere olduğunuz iş istasyonu için topluluğunuzdan bir lisans alın! Ne tür bir iş kurmak isterseniz isteyin, ilişkili olduğunuz topluluktan bir işletme lisansı almanız gerekir. İstiridye mantarı yetiştiriciliği yapacakların mantar yetiştiriciliği teşvik sertifikasına ihtiyacı yoktur. Bu nedenle, doğrudan belediyenizle iletişime geçebilir ve sağladığınız iş adresini vererek ruhsat başvurusunda bulunabilirsiniz. Burada dikkatli olmalısın. Mantarın ortak alanları olmaması gerekiyorsa (dairenin altında). Evde kolayca bir topluluk lisansı alabilirsiniz. Metrekare başına maliyet alana bağlıdır ve 2 ila 3 lira arasında değişmektedir.
 3. Bir gıda üretim sertifikası almalısınız. 
 4. Bir kalite sertifikası alın. Marketlerde, pizzacılarda veya diğer ticari tesislerde yiyecek satmak için bir kalite sertifikasına ihtiyacınız vardır. Bunun için ISO ve ITU belgelerine ihtiyacınız olacak.

Evet, yasalara uygun olarak mantar yetiştirmek ve satmak istiyorsanız bu belgeleri belirtilen kurumlardan temin etmeniz gerekmektedir. Bu kurumlardan nasıl hibe başvurusunda bulunabilirsiniz?

TKDK Mantar Yetiştiriciliği Hibe Destekleri Nasıl Alınır?

TKDK 2017 yılına kadar mantar yatırımları için herhangi bir sübvansiyon vermedi. 201 yılında yeni bir yönetmelik çıkarıldıktan sonra, artık yetiştirme ve istiridye mantarı yatırımları için bir sübvansiyon mevcuttur. Bu destek yatırımın %65’ine kadar sağlanmaktadır. 302-1 eylem kodlu IPARD-2 programlarına TKDK hibesinden yararlanabilmek için, üretim tesisinizi yukarıdaki yasaya göre açmalısınız. TKDK dağıtımına yönelik destek alabilmek için üretim tesisinin tesis tarafından desteklenen illerde olması gerekmektedir.

TKDK Mantar Şirketi hibe başvurusunda bulunmak için 65 yaşın altında olmalısınız. Ek olarak, başka koşullar da vardır: hiç devlet teşviki almadınız ve hiç vergi borcunuz yok. mantar yetiştiriciliği teşvik Destek duyurusu kapsamında TKDK mantar yetiştirme destek uygulaması için yol haritası aşağıda listelenmiştir ve forumlarda da yayınlanacaktır.

302-1 Bitkisel Üretim ve Çeşitlendirme başlıklı ekli yol haritası BURADA yer almaktadır. Bölgesel tarım bakanlıkları, belirli dönemlerde mantar toprağı sübvansiyonlarının %50’sini vermektedir.

Mantar Hibesi KOSGEB Desteği NACE Kodu 

Mantar araştırmamda KOSGEB yalnızca bir NACE kodunu destekliyor. 46.31.06 Kültür mantarlarının toptan ticareti denir. Sadece geleneksel girişimcilik destek kodlarında bulunabilen bu kod, ürettiğiniz bir mantar işi başlatmanıza olanak sağlayacaktır. Bu nedenle, geleneksel girişimcilik destek programı kapsamında KOSGEB hibelerinden yararlanabilirsiniz. Program hibesinin miktarını öğrenmek için Girişimcilik Destek Programı bağlantısını takip edin. Mantar işletmesi bursu almanın yolu aşağıdaki gibidir.

 • İşinize başlamadan önce geleneksel girişimcilik eğitimi alın. İşte uygulamalı girişimcilik eğitiminin nasıl alınacağı (e-DEVLET aracılığıyla).
 • İşletmenizi şehir yönetimi yasalarına ve vergilerine uygun olarak inşa edin.
 • KOSGEB’e kaydolun. Ayrıca KOSGEB  girişini de bulacaksınız.
 • Küçük ve Orta Ölçekli İşletme Gelir Vergisi Beyannamesini tamamlayın.

Belgeleri eksiksiz olarak ilişkili olduğunuz kuruma gönderin. Belgeleriniz eksiksizse, gönderdiğiniz iş planı projeniz için yardım almaya hak kazanırsınız.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.