Muayenesiz Araç Kullanma Cezası Ne Kadar? Araç Muayene Gecikme Cezası 2022

Muayenesiz Araç Kullanma Cezası Ne Kadar? Araç Muayene Gecikme Cezası 2022

Araç muayenesi yapılmadan araç kullanma cezası 2022 yılında güncellendi. Her yıl olduğu gibi 2022 yılında da artacak olan bu ceza, doğrudan sürücünün kendisine kesilecek. Peki, bir araba muayene edilmeden alınırsa bağlanır mı? Muayenesiz Araç Kullanma Cezası Önce araç sahibinin, ardından hareket halindeki diğer araçların güvenliğini sağlamak için hareket halindeki tüm araçların aracın muayenesi bulunması gerekir. Ve bu muayenenin yapılmaması durumunda araç sahibine ceza sistemi uygulanacaktır. Bu yıl fiyatların artmasıyla birlikte ceza fiyatları da arttı, ayrıca aracın kontrolsüz olması durumunda cezaların artması nedeniyle de arttı.

Kontrolsüz araç cezası, farkında olmadan yediğimiz cezalardan biridir. Belirli bir yeni araba satın alan vatandaşlar, muayene son tarihini atlayabilir veya kaçırabilir. Trafik polisi ile yaptığımız görüşmelerde para cezasına çarptırılan arabaların çoğunun yeni araba olduğunu söylediler. Aslında, eski ve kullanılmış arabalar denetlenemez ve yeni arabalar unutulmak için para cezasına çarptırılabilir. Bu durumda, soru ortaya çıkıyor, Araç Muayene Gecikme Cezası 2022’de ne kadar oldu?

Muayenesiz Araç Kullanma Cezası Ne Kadar? 2022

Araç muayenesi, araçlar hizmete alınmadan önce tamamlanması gereken bir işlemdir. Bu sadece piyasaya çıkmadan önce değil, her yıl ve iki yılda bir takip edilmesi gereken bir süreçtir. Gerçekten de ticari ve özel taşımacılık için durum farklıdır. Ticari araçlar yılda bir kez kontrol edilmelidir, özel araçlar iki yılda bir kontrol edilebilir. Peki, araç muayene edilmezse cezası nedir?

Muayenesiz araç kullanmanın cezası 2022 yılı için 314 lira olarak belirlenmiştir. Başvuru veya trafik değişikliği sırasında aracınızın muayene süresinin dolmuş olduğu tespit edilirse trafik kontrol noktalarında 314 TL para cezası kesilir. Bu nedenle araç muayenesi düzenli olarak kontrol edilmelidir. Ayrıca sadece muayenesiz için para cezası ile kalmayacak, geç kalmanız durumunda da ekstra ödeme yapacaksınız. Yani: TÜVTÜRK muayene merkezlerinden randevu alırsanız bu geç muayene sayılır ve ayrıca ücretlendirilir. Bu nedenle çeşitli ücretlerden kaçınmaya özen gösterilmelidir.

Ruhsatsız İşyeri Çalıştırma Cezası Ne Kadar? 2022

Muayenesiz araçlarda uygulanan para cezası tarihinden itibaren 15 gün içinde ödemeniz gerekir. Çünkü 15 gün içinde ödeme yaparsanız %25 indirimden yararlanırsınız. Bu indirim 314 TL için 80 TL civarında. Bu durumda, ödenecek miktar önemli ölçüde azalır. 15 gün sonra öderseniz bu sefer 314 TL oluyor. Peki araç muayenesiz yakalanırsa ne olur?

Muayenesiz Araç Yakalanırsa Ne Olur?

Bir araç muayenesiz yakalanırsa para cezası verilir ve gecikme verilir. Araç muayenesinin belirtilen 7 günlük süre içerisinde yapılması gerekmektedir. Araç bu 7 gün içinde kontrol edilmez ve kontrol edilmeden tekrar trafiğe çıkarsa bağlanır. Böyle bir durumla karşılaşmamak için cezayı 15 gün içerisinde indirimli olarak ödeyebilir ve hemen tavsiye alabilirsiniz.

Muayenesiz Araç Kullanma Cezası

Muayenesiz Araç Kullanma Cezası

Araç bağlandığında hem ikinci muayene ücreti hem de aracın park etme ücreti eklenir. Böylece araç park halindeyken muayene edilmeden görünür. Bu durumda ceza yine de geçerlidir. Diğer bir deyişle, sınava girdiğinizde aradaki farkı ödemek zorundasınız.

2. Kez Muayenesiz Yakalanma 2022

Trafik kontrol noktalarında sürücü, 2. kez muayenesiz yakalanırsa cezası daha fazla olacaktır. Çünkü araç bağlanır ve çekici tarafından ağır para cezası ile çekilerek götürülmüştür. Ayrıca araç sahibine çekici ile teslim edilir ve bu bedelin de çekici üzerinden ödenmesi gerekir. Diğer bir deyişle, cezanın üzerine çekme ücretini ödemek zorundasınız. Sürücü belgesi nedeniyle cezalı, doğrudan cezalı, çekici statüsünde olmayan bir araç sahibine ilk kez teslim edilen araç, çift yakalanması halinde çekici ile teslim edilmelidir. veya daha fazla trafik kontrolü. Sizi ve araçta size eşlik edebilecek kişileri de göz önünde bulunduran düzenli araç muayenesi yaptırmak hem finansal hem de sağlık açısından sizin için en kolay ve en karlı seçimdir.

Muayenesiz Araçlar Bağlanır Mı?

Muayenesiz Araçlar Bağlanır Mı? Sorunun cevabına bakacak olursak ilk para cezasının hemen ardından aracınız yoldan kaldırılacak ve trafik polisi 15 gün önceden size para cezasını ödemeniz istenecek. Muayenesiz ceza ilk alınışınızda aracınız doğrudan size teslim edilecek, ancak hala muayenesiz ve ikinci kez  muayenesiz olması durumunda aracınız bağlanacak.

Dükkanda Sigara İçme Cezası Ne Kadar? 2022

Muayene Sorgulama Nereden Yapılır?

Trafik cezaları ve kontrolsüz sürüş hakkında bilgi edinmenin en iyi yolu, online yönetim ve vergi dairesi web sitesidir. Trafik cezasını sorgulamak istiyorsanız e-devlet şifreniz ile giriş yaparak böyle bir ceza olup olmadığını kontrol edebilirsiniz. Ancak, parola ile oturum açma olmadan yalnızca plaka sorgulama yöntemi yoktur.

E-devlet olmadan bilgi almak istiyorsanız polis tutanağı da kullanabilirsiniz. Bu rapor sayesinde numara, plaka ve TC kimlik numarası ile EGM ve e-devlet üzerinden sorgulama yapabilirsiniz. Ayrıca ödeme yapmak ve cezalar hakkında bilgi almak için GIB web sitesini kullanabilirsiniz. Böylece kredi kartınızla işlem yapabilir ve 15 gün boyunca %25 indirim alabilirsiniz.

  • Gelir idaresi web sitesinde elektronik işlemleri tanıtacağız. gib.gov.tr
  • Giriş yaptıktan sonra, borcu talep etme ve ödeme adımlarını takip edebilirsiniz.

Kredi Kartıyla Muayenesiz Araç Cezası Ödeme

Kontrolsüz araç kullanma cezası ödemek isterseniz egm, e-devlet veya gib.gov.tr‘yi kullanabilirsiniz. Kredi kartı ile ödeme yapmanın en kolay yolu olan gib.gov.tr’dir. Böylece kredi kartı ile hemen ödeme yapabilirsiniz. Ödeme yapıldıktan sonra dekontu telefonunuza veya bilgisayarınıza indirebilirsiniz. Ödemeler aynı anda işlenir ve EGM sistemine gönderilir. Bu, cezanın ödendiğini hemen görebileceğiniz anlamına gelir.

Kiralık Arabalarda Muayenesiz Araç Kullanma Cezası

Kiralık aracınızı kullanırken akılda tutulması gereken şeylerden biri de araç muayenesidir. Kural olarak, kiralama şirketleri aracın teknik muayenesini düzenli olarak kontrol eder. Bu nedenle, bu tür sorunlarla karşılaşmanız olası değildir. Muayene cezası tabelada olduğu için bu durum sizi etkilemeyecektir.

Ancak son değişikliklere göre muayene cezası plaka yerine araç sürücüsüne uygulanacak. Bu durumda tüm sorumluluk araç sürücüsüne aittir. Bu nedenle kiralamadan önce aracın tüm kusurlarını ve belgelerini kontrol etmelisiniz.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.