Plaka Sorgulama Araç Sahibi Öğrenme İşlemleri (SMS)

Plaka Sorgulama Araç Sahibi Öğrenme İşlemleri (SMS)

İkinci el araç satın almak isteyenlerin en çok merak ettiği sorulardan biri, aracın özelliklerine ek olarak, bir kaza veya kazada satın alınan bir araç ya da düşme durumunda olabilir. Araç fiyatı, plaka bilgileri ve araç sahibinden soru ve açıklamalar Araç bilgileri, araç satın almak isteyen kişilere eğitim sırasında verilmektedir. Plaka Sorgulama Araç Sahibi Öğrenme Plakadan araç sahibi talep etme, araç sahibi plaka tescili ile ilgili detaylı bilgiyi yazımızda bulabilirsiniz…

Plaka Araç Sahibi Sorgulama Nasıl Yapılır?

Plaka Sorgulama SMS Araç Sahibi Öğrenme Her araç için kanunen zorunlu olan araca özel bilgiler plaka üzerinde bulunabilir. Sonuç olarak aşağıda plaka ile alınması, yani aracı kontrol etmesi gereken durumları elde etme yöntemlerini bulacaksınız;

 • E-devlet plaka başvurusu
 • GİB
 • SMS ile bir işlem talep edin
 • Karayolu nakliye şirketi plaka başvurusunda bulunun

E-Devlet Plaka Sorgulama

PTT üzerinden verilen şifre ile hem online yönetim hem de tanımlama hizmetlerinden yararlanabilirsiniz. Plaka başvurusu yapılırken alınması gereken bilgiler, ilgili araca ait olup, trafik kazası veya çarpışma durumu hakkında bilgi edinilir. Araç sahibinin plakadan talebi Ancak, elektronik idari talebin başvuru sahibinin araçlarından biri veya birkaçı için geçerli olduğu unutulmamalıdır. e-Devlet sistemine e-Devlet şifresi – mobil imza – e-imza ile e-devlet üzerinden yapılan araç taleplerinde, diğer işlemlerde; e-Devlet sistemine giriş yapıldıktan sonra arama alanına plaka yazılması ve görüntülenen sonraki sayfa EGM güvenlik ofisine ait olacaktır. Bir kişi, aracın tescilli ve tescilli plakası ile ilgili tüm bilgilere erişebilir.

GİB Araç Plaka Sorgulama Nasıl Yapılır?

GİB Vergi Müfettişliğine araç başvurusunda bulunurken, Vergi Müfettişliği resmi web sitesinde plaka talep edilebilir. Resmi web sitesinde oluşturulan bir başvuruyu gönderme sürecinde, başvuru sahibi aşağıdaki alanları doldurmalıdır:

 • Plaka; İncelenen aracın isim plakası da doldurulmalıdır.
 • Özel Plaka; Firma adını veya kişinin adını gösteren işaretler doldurulmalıdır.
 • Türk kimlik numarası; Başvuruyu yapan kişinin Türkiye Cumhuriyeti kimlik numarasının verilmesi zorunludur.
 • Vergi Kimlik Numarası; İncelenen araç, tüzel ve yabancı kişiler tarafından ölçülüyorsa, Türkiye Cumhuriyeti kimlik numarası yerine vergi numarası belirtilmelidir.
 • Kayıt Tarihi; Noter tasdikli satış sözleşmesi veya taşıt ruhsatındaki satış tarihi, kullanılmış taşıt tescil numarası başvurusunda esas teşkil ederken, yeni araçlar için başlangıç ​​tarihi belirtilmelidir.

EGM Plaka Sorgulama İşlemi

Emniyet Genel Müdürlüğü (EGM) tarafından sunulan internet sitesinin hizmetler bölümünde bilgiler yer almaktadır. Ancak, giriş yapmak için soyadınız, adınız vb. doğru ve eksiksiz girilmelidir. Belirtildiği gibi plaka başvuruları da e-devlet portal sistemi üzerinden yapılabilmektedir. Plaka Sorgulama Araç Sahibi Öğrenme Emniyet Genel Müdürlüğü’nün resmi internet sitesinde yer alan bu sistem üzerinden plaka talebinde bulunarak ve online araç başvurusu yaparak para cezaları ve araçlara verilen hasar bilgilerine ulaşabilmektedir. Emniyet Müdürlüğü başkasının plakaları hakkında soru soramaz. Kişisel verilerin korunması ve kanun kapsamında olması nedeniyle koruma hizmeti araç hakkında herhangi bir bilgi verememektedir. Araç sahibinin plaka talebi ve diğer araç bilgileri, kaza veya başka bir durumda EGM tarafından sağlanır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR! PTT YARDIM PARASI SORGULAMA NASIL YAPILIR?

Plaka Sorgulama SMS

Araç internet üzerinden talep edilmezse SMS yoluyla da plaka talebinde bulunabilirsiniz. Son yıllarda devreye alınan sigorta takip ve bilgi merkezi sistemi sayesinde araç alıcıları sadece SMS ile bilgi ve plaka talebinde bulunabiliyor. Plakadan araç sahibi talebi. Araç talebi ile birlikte SMS mesajının gönderileceği numara 5664’tür. Mesaj, talep edilen aracın 5664 üzerinden girilmesi gereken kayıt numarası girilerek gönderilir.

Araç Hasar Kaydı Sorgulama

Dilerseniz plaka yerine şase numarası ile sms gönderebilirsiniz. Ancak o-ssis başvuru sürecinde göndereceğiniz mesajın ücreti 5 TL’dir. Bu tutar, hat sahibinin bağlı olduğu operatöre aktarılır. Mesaj gönderdiğiniz numara 5664 olup, hasar kaydında “HASAR ŞASİ NO” yazmaktadır.

Plaka talebinde bulunan kişi daha fazla bilgi talep ederse SMS ile detaylı bilgiyi arayabilir. Daha fazla bilgi için 5664’e “DETAY ŞASİ NO” yazıp SMS gönderiniz. Araç detaylı bir kayda tabidir;

 • Araba modeli
 • Otomobil modeli
 • Trafikten çıkış tarihi
 • Otomobil sigortası ile ilgili durumlar
 • Sigorta süresi
 • Tamamen sigortasız
 • Son araba sahibi
 • Son sahibinin arabasının son kullanma tarihi
 • Plakayı değiştirme

Kasko Şirketi Araç Plaka Sorgulaması

Yukarıdaki konularla ilgili olarak, birçok araçta plaka iddiası bulunmamakla birlikte, oto hasar şirketleri bazı oto hasar şirketleri tarafından işletilmektedir. Plaka Sorgulama Araç Sahibi Öğrenme Sigorta şirketleri, oto hasar şirketleri ve Emniyet Genel Müdürlüğü ile istişare ederek kişisel plaka bilgilerine ulaşabilirler. Plakadan araç sahibi beyanı Aynı zamanda kasko şirketleri araç sahibinin kişisel verilerine de ulaşabilmektedir. Ancak böyle bir durumun hukuka aykırı olduğu açıkça belirtilmelidir. Plaka sahibinin şikayeti durumunda, davalının kişisel verilere izinsiz olarak erişmesini sağlayacak yasal işlemlerle yasal işlem başlatılabilir. Bu durumda kasko şirketlerinden herhangi bir bilgi almamalısınız.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.