PTT Yardım Parası Sorgulama Nasıl Yapılır? T.C Kimlik No İle e-Devletten Sorgulama

PTT Yardım Parası Sorgulama Nasıl Yapılır? T.C Kimlik No İle e-Devletten Sorgulama

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı sosyal yardım PTT hizmetlerine başvuranlar, PTT para yardımı ekranını sorguluyor. İşte tam da bu sebeple bu makaleyi sizlere hazırladım. Henüz başvurmamış olanlar, sosyal yardım süreci kapsamında PTT desteğine nasıl başvurulacağını ve 1000 TL destek nasıl alınacağını araştırıyor. PTT yardım parasına Tc numarası ile nasıl başvurulur? Yardımlar için nasıl başvurulur? E Devlet PTT Yardım Talebi Detayları Yardım taleplerine yanıt veren pek çok vatandaş, PTT yardım talep sürecinin TC Kimlik Numarasını kullanarak nasıl tamamlanacağı sorusuna cevap arıyor. Sizler için hazırladığım bu makalede PTT yardım parası sorgulama nasıl yapılır? sorusuna cevap bulacaksınız.

PTT Yardım Parası Sorgulama Nasıl Yapılır? Kimler Alabilir?

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığından sosyal yardım parası talebi e-devlet üzerinden yapılmaktadır. Başvuran vatandaşlar e-devlet üzerinden başvurulara cevap verebilmektedir. Talep ekranında sosyal yardım talebi sunulur. Tabii bunun öncesinde kimlerin yardım parası alabileceğinden söz etmek isterim.

PTT Yardım Parası Kimler Alabilir?
5510 sayılı Kanunun 4 / A Maddesi kapsamına giren memurlar uygun değildir.
5510 sayılı Kanunun 4 / C maddesi kapsamına giren memurlar uygun değildir.
Bir sosyal güvenlik kurumundan, yani emeklilerden gelir veya maaş alanlar herhangi bir sosyal yardım desteği almamaktadır.
İŞKUR işsizlik parası alanların hakkı yoktur. İŞKUR kısa dönem çalışma ödeneği alanlar hak sahibi değildir.

Kimlerin yardım alabileceğini imli liste halinde yukarıda vermemin ardından şimdide adım adım PTT yardım parası sorgulama yöntemini ele alacağım. Görsel yardımı ile sunduğum yöntemleri uygulayarak PTT yardım parası sorgulaması yapabilirsiniz.

Öncelikle arama motorunuza PTT Yardım Parası Sorgulama yazmanız gerekecek.

arama motoru

arama motoru

Ardından PTT Genel Müdürlüğü kimlik doğrulama ekranı göreceksiniz. Kimlik doğrulama işlemlerini yapın.

Yeni doğum yapan ihtiyaç sahibi ailelerin yararlanabileceği mama bez ve süt yardımından haberiniz var mı? Mama Bez Süt Yardımı Nasıl Alınır? Ne Zaman Yatar? İnceleyebilirsiniz.

kimlik doğrulama

kimlik doğrulama

İşte bu kadar! Bu sayede saniyeler içerisinde tarafınıza yapılan ödemelerin durumunu kontrol edebilirsiniz. Önemli uyarıları okumayı unutmayınız.

uyarı

uyarı

Bu alanda yer alan uyarıları dikkate almanız gerek. Aynı zamanda yine aynı ekran üzerinden PTT yardım paranızın yatıp yatmadığını görebileceksiniz. Eğer yatmış ise size en yakın PTT şubesine giderek TC Kimlik numaranızla paranızı çekebilirsiniz.

PTT Sosyal Yardım Başvurusu Nasıl Yapılır? Sorgulama Ekranı LİNKİ

Başvurular Tc kimlik numarasıyla yapılır. T.C. Kimlik numarasının son hanesi “0” olanlar Pazartesi günü “2″ Salı, “4” Çarşamba, “6” Perşembe ve “8” Cuma günü başvurabilir. Cumartesi ve Pazar günleri herhangi bir kısıtlama yoktur. Sosyal yardım başvuruları, bireysel bazda değil hane halkı bazında yapılır. Diğer bir deyişle, bir ailede sadece bir kişi 1000 liraya başvurabilir ve alabilir. Bir hane halkından birden fazla talep varsa, sadece bir tanesi dikkate alınacaktır. PTT para yardımı için nasıl yardım alabileceğinizi BURADAN web adresi üzerinden öğrenebilirsiniz. Özellikle son zamanlarda ülkemizde devlet yardım talepleri oldukça yüksek olmuştur. Geliriniz düşükse, devlet yardımına başvurarak bu hibelerden yararlanabilirsiniz. Online olarak talep edilen bu fonlar için hesap numaranızı PTT bankası olarak girdiyseniz, banka hesabına yatırılacaktır. Para yatırdığınız andan itibaren istediğiniz gibi kullanabilirsiniz. 1.000 TL’lik devlet yardımlarını ve diğer tüm hibeleri PTT resmi banka hesabına aktarabilirsiniz.

Mobil Bankacılık PTT Yardım Parası Sorgulama Nasıl Yapılır?

Bu bankada bir hesabınız varsa, bankanın internet şifresini alabilir ve hemen mobil bankacılık için çevrimiçi yardım talebinde bulunabilirsiniz. Özellikle cep telefonu kullanan kişiler, PTT Bank uygulamasını indirerek anında finansal destek başvurusunda bulunabilirler. 7/24 internet şifreniz ile mobil bankacılığa girerek hesaplarınızdaki parayı görebilirsiniz. Mobil banka kullanarak işlem yapamıyorsanız, bankanın resmi web sitesi üzerinden İnternet bankasına girebilirsiniz. Burada bir yardım talebinin ödenip ödenmediğini görmek için hesap hareketlerinizi anında görebilirsiniz.

PTT üzerinden yardım parası alabileceğiniz gibi aynı zamanda Açık Kapı yardım parasından da yararlanabilirsiniz. Tüm detaylarını ele aldığım Açık Kapı Yardım Parası Başvurusu Nasıl Yapılır? adlı makalemi incelemenizi tavsiye ederim.

Sosyal Yardım Parası Sorgulama Müşteri Hizmetleri 

Online olarak bu işlemleri yapacak vaktiniz yoksa hemen müşteri hizmetleri numarasını arayarak hesabınızdaki paralar hakkında detaylı bilgi edinebilirsiniz. 444 1778 numaralı müşteri hizmetlerini arayarak operatöre bağlanabilir ve işlem yapabilirsiniz.

TC Kimlik No ile PTT Yardım Parası Sorgulama Nasıl Yapılır?

Sosyal yardım başvuruları artık online yönetim üzerinden Aile ve Sosyal İşler Bakanlığı’na yapılabilecek. Herhangi bir devlet kurumuna veya sosyal yardımlaşma ve dayanışma fonuna başvurmadan e-devlet üzerinden başvuru yapabilirsiniz. TC kimlik no ile PTT yardım parası sorgulama nasıl yapılır? İşte cevabı;

 • Ödemeler sizin adınıza PTT üzerinden yapıldığından pek çok kişi TC kimliklerini kullanarak PTT hibesine başvurmanın yolunu arıyor.
 • TC numaranız ile adınıza para olup olmadığını öğrenmek için https://www.turkiye.gov.tr/acshb-social-yardim-bilgileri-sorgulama linkine tıklayabilirsiniz.
 • PTT Adına Öde ekranında görünen tarihten önce ödeme alabilir veya varsa PTT kartına havale yapabilirsiniz.

PTT Yardım Paraları Ne Zaman Yatacak?

PTT yardım paraları ne zaman yatacak? diye soruyorsanız, başvurusu yapıldıktan sonra ortalama bir hafta içinde PTT sosyal güvenlik fonları onaylanır ve e-devlette görünür. Paranızın e-devlet üzerinden yatırılıp yatırılmadığını talebinizden 1 hafta sonra kontrol ederek hemen ödeme alabilirsiniz.

PTT Adıma Yatan Para Sorgulama e-Devlet Nasıl Yapılır? 2022 

Bu işlemlere ek olarak, banka şubelerine giderek veya ATM kartınızı bırakarak da yardım fonları hakkında bilgi alabilirsiniz. Hesabınıza para yatırdığınızda haberdar olmak istiyorsanız, müşteri desteği için SMS bildirimini etkinleştirmeniz gerekir. Bu durumda, her para yatırma ve her nakit çekme işlemi hakkında bir SMS mesajı alacaksınız. Bir kişi adına PTT ile para gönderirken o kişinin müşteri olması gerekmez. Bu gibi durumlarda bir kişi müşteri olmasa bile kendi adına yatırılan parayı çekebilir. PTT para talebi Türkiye Cumhuriyeti TC kimlik numarası kullanılarak yapılır. O halde PTT adıma yatan para sorgulama nasıl yapacağınıza bakalım.

 • En yakın şubeye gidip sıraya girin, T.C. takip numaranızı girerek kredi başvurusunda bulunabilirsiniz.
 • Adınızı ve soyadınızı sorgulayabilir ve paranın hesaba yatırılıp yatırılmadığını görebilirsiniz.
 • Ancak, bu yalnızca müşteri değilseniz geçerlidir. Bu anket yöntemi, ticari müşteri olan kişiler için farklıdır.
  Kişinin telefonuna PTTmatik ve PTT mobil uygulamalarından herhangi biri indirilerek bulunabilir.
 • PTT kartının bakiyesini öğrenmek için de arayabilirsiniz.
 • PTT para talebi ve hesap bilgileri gibi güncel işlemlerinizi e-devlet sistemi üzerinden anında yapabilir ve öğrenebilirsiniz.
 • 444 1788 numaralı telefonu arayarak paranın kişi adına hesaba yatırılıp yatırılmadığını müşteri temsilcisine sorun.

Başlıkta yer alan e-devlet detayının dikkatinizi çektiğini düşünüyorum. E-devlet üzerinden PTT adı altında yapabileceğiniz işlemlerin neler olduğunu öğrenmek ister misiniz? E-devlet şifreniz ile giriş yaparak şu işlemleri kısa süre içerisinde gerçekleştirebileceksiniz.

e-Devlet PTT Başvuru İşlemleri
En Yakın Posta ve Telgraf Teşkilat Şubesi Kayıtlı Gönderi Takibi
Bireysel Ön Kabul Başvurusu Posta Kodu Sorgulama
Hızlı Geçiş Sistemi (HGS) Hesap Bilgileri Sorgulama Elektronik Belge Yönetim Sistemi Evrak Doğrulama
Hızlı Geçiş Sistemi (HGS) İhlali Geçiş Bilgileri Sorgulama Talep Öneri Şikayet Başvurusu ve Takibi
Belediye Çek Hesap Numaraları Bireysel Sipariş Başvurusu

Yukarıda yer alan hizmetlerden birini seçerek PTT işlemlerinizi saniyeler içerisinde gerçekleştirebilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 3 YORUM
 1. Mehmet dedi ki:

  Çok ehtiyacım var ışimyok evkiramıvere mıyorum çocuk larımınisteyini alamıyorum cokmadulum

 2. Mehmet dedi ki:

  Ben Işimyok evkiramıveremiyorum doğalgaz yardım parası istiyorum gelirim yok ışimyok benim.yardım

 3. Dilan dedi ki:

  Beni Kocam çalışmuyor kiradayim lütfen bna yartim etin