Ruhsatsız İşyeri Çalıştırma Cezası Ne Kadar? 2022

Ruhsatsız İşyeri Çalıştırma Cezası Ne Kadar? 2022

Bildiğiniz gibi bir iş kurarken gerekli kurumların onayını gerektirir. Gerekli evraklar belediyeye teslim edildiğinde işinize gelen temsilciler tarafından belli kontroller yapılır. Kayıtlarınız eksiksizse, belediye fiziksel muayeneden sonra size bir ruhsat verecektir. Ancak izinsiz hareket etmek kesinlikle yasaktır. Ruhsatsız İşyeri bulunursa ve rapor kaydedilirse, geri dönüş olmayacak ve para cezasına çarptırılacaksınız. Ruhsatsız işyeri şikayet hattı, Ruhsatsız işyeri açma cezası Kanunu, Ruhsatsız işyerine yapılacak işlem Ruhsatsız İşyeri Çalıştırma Cezası Ruhsatsız işyeri çalıştırmanın cezası 2022 de ne kadar oldu?

Ruhsatsız İşyeri Açma Cezası Ne Kadar? 2022

İş ve çalışma izni almazsanız, Ruhsatsız işiniz şehir polisi tarafından mühürlenecektir. Ayrıca, topluluk komitesinin kararıyla, izinsiz çalışmanız durumunda idari cezalarla karşılaşabilirsiniz.

Bir iş istasyonuna yapıştırılmış bir damgayı yalnızca bir işletme ruhsatı ve bir çalışma ruhsatı satın alarak kaldırabilirsiniz. Dikkat edilmesi gereken önemli bir nokta, elektrik sayacı, su sayacı vb. Üzerindeki mührü kırdığınızdır. Veya evinizin kapısından, işyerinizin resmi makamlarca mühürlenmesinden veya mührün amacına aykırı hareket ederseniz, üzerine basarsanız veya mühürlü bir sayaç kullanırsanız 6 aydan 3 yıla kadar hapis cezasına çarptırılabilirsiniz. Bu suça Mühür Bozma” veya “Mühür Fekki” denir.

Yasal gerekliliklere uygun olarak, 10 gün içinde bir işletmenin açıldığını vergi makamlarına bildirmelisiniz. İlk kez işe başlayan mükelleflerin işten çıkarılma tarihinden itibaren 10 gün içinde vergi dairesine yazılı bildirim, 30 gün içinde ise işten ayrılan bir vergi mükellefi göndermeleri gerekmektedir.

Bir başka ceza şekli de ticaret yasağıdır. Kontrolden sonra, Ruhsatsız İşyeri Çalıştırma Cezası idari yaptırımın bir kaydı tutulur. 2022 yılı itibariyle ruhsatsız işletme açma cezası 9600 TL + KDV olarak 2022 yılında güncellenmiştir. Daha önce de belirtildiği gibi, keşfedildikten sonraki 10 iş günü içinde bu işletmeyi açtığınızı keşfettiğinizde cezalandırılacaksınız.

Ruhsatsız İşyeri Çalıştırma Cezası

Tüm ticari faaliyetler uygun şekilde yürütülmelidir. Bu anlamda girişimci olmak isteyenlerin ekonomik olarak bu faaliyete hazırlıklı olmaları ve sektörü seçmeleri yeterli değildir. Bir iş açtığınızda, belediyeden ruhsat başvurusunda bulunmanız, vergi dairesine başvurarak vergi lisansı almanız, Ruhsatsız İşyeri Çalıştırma Cezası Ticaret ve Esnaf Odası’na kayıt olmanız, SGK’da işveren ve işçi çalıştırmanız gerekir. Ruhsatsız çalışma, inceleme veya şikayet üzerine mühürlenecektir.

Dükkanda Sigara İçme Cezası Ne Kadar? 2022

İzinsiz çalışan bir iş istasyonu ilk adımda uyarı alır. Ayrılan süre içinde aynı tutumu sürdürmeye devam ederse, işi mühürlenir ve para cezasına çarptırılır. Ülkemizde bir denetim sorunu olduğu varsayılırsa resmi işlemlerden kaçınılamaz. Böyle bir durum gözlenirse topluluk komitesi tarafından değerlendirilecektir. Değerlendirmenin sonuçlarına göre, izinsiz çalışan bir iş para cezasına çarptırılacaktır. Bir işi ruhsatsız yürütmek, işyerinde damga almak demektir. Böyle bir durumda kapı üzerindeki mühür hiçbir koşulda kırılmamalıdır. Çünkü mührü kırarsan, tekrar para cezasına çarptırılabilirsin.

Ruhsatsız İşyeri Şikayet Hattı

İstanbul’da yaşayan vatandaşlar ruhsatsız çalışan işyerlerini bağlı bulundukları belediyeler ve 153 nolu Beyaz Masa‘ya bildirebilir. Bunun yanısıra İBB’nın Zabıta Daire Başkanlığı’nın numarası olan 0212 521 84 65’i arayabilirler.

Bağkur İşyeri Açılış Bildirimi

Gerçek veya adi mükelleflerin işe başladıkları tarih ile işten çıkarılma tarihleri ​​arasında vergi mükellefi olduğu için, Bağ-Kur, yükümlülüğün başlangıcından itibaren 30 gün içinde ve bu tarihten itibaren 10 gün içinde Kuruma bildirilmelidir. Sonunda. Bildirim yoksa bu resen yapılır.

SGK iş istasyonu kayıt işlemlerini e-Devlet üzerinden gerçekleştirebilirsiniz. Bağ-Kur’da zorunlu sigorta primini ödemek zorunda olanlar aşağıda listelenmiştir. Bu kişilerin çalışmak için oturum açmış olmaları gerekir.

  • AŞ.’ lerin sadece yönetim kurulunda bulunan ortakları
  • ÇKS kaydı olanlar
  • Gelir vergisi muafiyeti olup esnaf kaydı olan kişiler
  • Komandit şirketlerin ise adi olması gerekiyor.
  • Ruhsatsız İşyeri Çalıştırma Cezası
  • LTD şirket ortakları
  • Mahalle ve köy muhtarları
  • Paylı komandit şirketlerin ortakları
  • Şirket ortakları,
  • Vergi mükellefi olarak vergi levhası almış olanlar

Kısacası, işletmeniz kurulduktan sonra gerekli kurumsal onayları alacaksınız. Durum tespit edilirse ceza olmayacak!

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.