Sahil Güvenlik Özel Harekat Nasıl Olunur? Şartları Nelerdir?

Sahil Güvenlik Özel Harekat Nasıl Olunur? Şartları Nelerdir?

İçişleri Bakanlığı kontrolünde faaliyetlerini sürdüren Jandarma Genel Komutanlığı, belirli dönemlerde çok sayıda asker alımına devam ediyor. En popüler alımlardan biri jandarma özel kuvvetlerine yapılan alımlardır. Maaşı ve milli güvenliğe olan kutsal görevi göz önüne alındığında, Özel Jandarma Subayı pozisyonuna her yıl çok sayıda başvuru yapılmaktadır. Özellikle başvuru aşamasında adaylar Sahil Güvenlik Özel Harekat Nasıl Olunur? Şartları Nelerdir? JÖH olmak için neler gerektiğini, nasıl başvuruda bulunacaklarını ve başvuru sonuçlarını nasıl öğreneceklerini merak etmektedirler. Sahil Güvenlik Özel Harekat Nasıl Olunur adlı içeriğimizde; Sahil Güvenlik başvuru sahil güvenlik başvuru e-devlet Sahil Güvenlik başvuru şartları Sahil Güvenlik astsubay alımı SAHİL GÜVENLİK Personel Temin Sahil Güvenlik uzman erbaş başvuru KILAVUZU Sahil Güvenlik astsubay alımı şartları Sahil Güvenlik uzman erbaş alımı detaylarıyla…

Sahil Güvenlik Özel Harekat Ne İş Yapar?

JÖH olarak kısaltılan Özel Harekat Jandarma, yalnızca seçilmiş ve gönüllü askerlerden oluşan birimleri ve unsurlarıyla en seçkin askeri gruplardan biridir. Her türlü askeri harekatın ön saflarında yer alan bu özel kuvvetler, Türk Silahlı Kuvvetleri’nin en gözde birlikleri arasında yer almaktadır. Terörle mücadelede büyük mesafeler kat eden bu belirli gruplar, uzun yıllardır terörle mücadelede en ön saflarda yer aldıkları için terörle mücadelede önemli bir rol oynamaktadır. Yerleşim alanlarının işletilmesinde de yer alan JÖH gruplarının önemi her geçen gün artıyor. JÖH’nin seçkin askerlerden oluşan birimlerinin çoğu astsubaylardan, subaylardan ve uzman astsubaylardan oluşur.

Sahil Güvenlik Nasıl Olunur?

Sahil Güvenlik olabilmek için önce jandarma üst komutanlığının bu birliğin personele ihtiyacı olduğunu duyurması gerekiyor. Yayınlanan duyuru, başvuru koşulları ve son başvuru tarihleri ​​de dahil olmak üzere birçok bilgi içeriyor. Sahil Güvenlik online başvuru formunu dolduran tüm adaylar veya başvuruda belirtilen şartlara uygun olarak bir kısmını dolduran adaylar, kurumda ve burada yapılacak incelemenin ardından Sahil Güvenlik tarafından yetkilendirilen üyelerle görüşmeye davet edilecektir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR! Jandarma Nasıl Olunur? Jandarma Astsubay Maaşı 2022

Sahil Güvenlik Özel Harekat Şartları 2022

Başvuru süresi boyunca ilanlarda Sahil Güvenlik koşulları belirtilse de çerçeve koşulları çoğu zaman değişmez. Sahil Güvenlik başvurmak isteyen vatandaşların aşağıdaki koşulları karşılaması gerekir:

 1. İlk şart, adayın erkek ve Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olması şartıdır.
 2. Başvuru sahipleri en az lise diplomasına veya eşdeğeri olarak tanınan bir okula sahip olmalıdır.
 3. Adayların başvuru sırasında JÖH’de askerlik hizmetini yapmış veya yapmış olmaları gerekmektedir.
 4. Başvuru sahipleri başvuru sırasında 25 yaşında olmalıdır.
 5. Adaylar, başvurunun ilk gününden itibaren işten çıkarılma tarihinden itibaren üç yaşından büyük olmamalıdır.
 6. Tüm sınavları geçen adayların Sağlık Okuryazarlığı Yönetmeliği’nde belirtilen hastanelere gitmeleri ve Uzman Çavuş veya Uzman Komando Çavuş olabileceğine dair sağlık raporu almaları gerekmektedir.
 7. Sahil Güvenlik statüsüne başvuran adayların boylarının en az 164 cm olması ve ağırlık oranlarının bu başvuru için özel olarak yayınlanan tablodaki boy/kilo oranlarına uygun olması gerekmektedir. Ölçüm yapılırken adayın boyu çıplak ayakla ölçülür. Ağırlıkları ayrıca koşu şortu veya eşofman kullanılarak da ölçülür.
 8. Adayların daha önce Türk ordusunda uzman jandarma, özel çavuş, subay veya çavuş olarak çalışmamış olması ve askerlik eğitiminden ihraç edilememesi gerekir.
 9. Adaylar zarif, her yönüyle güçlü ve kusursuz bir görünüme sahip olmalıdır. Adayların göğüs veya omurga hizasında bozukluk, işitme veya görme bozukluğu olmaması, lens, gözlük veya işitme cihazı takmaması, renk körü veya düz taban olmaması ve vücudunun herhangi bir yerinde yara izi, dövme, yanık vb. olmaması gerekir.
 10. Askerlik için adayların başvuruda belirtilen tarihte taburcu olmaları ve birlik komutanları tarafından verilen yeterlik belgesini ibraz etmeleri gerekmektedir.

Başvuru sahipleri, tutum ve davranışlarında hukuka aykırı görüşlere sahip olmamalı ve bu kuruluşların faaliyetlerine katılmamalıdır.

E-Devlet Sahil Güvenlik Başvuru Sonucu Sorgulama

Sahil Güvenlik kabul için yapılan başvurunun sonuçları internette görüntülenebilir. Bunun için Jandarma Başkanlığı ve Sahil Güvenlik Akademisi kadro sistemi üzerinden sonuç talep edebilirsiniz.

 • Öncelikle bu bölümün sonundaki linke tıklayın ve ilgili sayfayı açın.
 • Devam Eden Faaliyet alanında, başvurduğunuz ilanın sağ tarafında bulunan İstekler butonuna tıklayınız.
 • Bu butona tıkladıktan sonra sistem sizi e-devlet kimlik doğrulama sayfasına yönlendirecektir. T.C. açılan sayfada ilgili alanları doldurunuz. E-devlet kimliğinizi ve şifrenizi girin ve ardından Sisteme Bağlan’a tıklayın.
 • E-devlet şifreniz henüz size ulaşmadıysa, talebinizin sonucunu öğrenmek için mesai saatleri içerisinde size en yakın PTT şubesine giderek kimliğinizi görevlilere ibraz ederek şifrenizi alabilirsiniz.
 • Şifrenizi unuttuysanız, giriş sayfasındaki “Şifremi unuttum” butonunu kullanarak sistem tarafından istenen kimlik bilgilerini ve bir yakınınıza ait TC’yi de girebilirsiniz. Kimlik numarası ve güvenlik kodunu cep telefonunuza SMS ile girerek yeni şifre oluşturabilirsiniz. Cep telefonu numaranız sistemde kayıtlı değilse tekrar PTT ofisine gitmeniz gerekecektir.
 • Ayrıca internet bankacılığı, elektronik imza, T.C. Kimlik kartı ve mobil imza seçeneklerinden biri ile sisteme bağlanmak da mümkündür.
 • Giriş yaptıktan sonra Uygulama Bilgileri alanında aktif olan uygulamalarınızı görüntüleyebilir ve Sonuç Bilgileri yazısına tıklayarak bu uygulamaların sonuçlarını sorgulayabilirsiniz.

Başvuru süresi boyunca Başvuru Bilgileri butonuna tıklayarak Başvuru Sahipleri alanına gidebilir ve doldurabilirsiniz. Sahil Güvenlik Komutanlığı İş Başvurusu

Jandarma Özel Harekat Maaşı 2022 (Sahil Güvenlik)

2022 yılında özel harekat jandarma görevlileri tüm ödenekler ve ek masraflar dahil 7.000 TL ile 8.000-10.000 TL arasında değişen maaşlar almıştır. Ücret farklılaştırma puanları arasında özel astsubay, astsubay, memur gibi rütbeler ile medeni ve eğitim durumu gibi unsurlar yer alır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR! Özel Güvenlik Görevlisi Nasıl Olunur? Şartları Nedir?

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.