Seyahat Kısıtlamaları Kalkan Ülkeler (SON DURUM)

Seyahat Kısıtlamaları Kalkan Ülkeler (SON DURUM)

Tüm harita verileri Uluslararası Hava Taşımacıları Birliği IATA 2020 tarafından sağlanmaktadır. Bilgiler ve uyarılar sadece bilgi amaçlıdır. Yurt dışına yapacağınız seyahatleri planlarken gideceğiniz ülkelerdeki seyahat kurallarını incelemenizi ve seyahat etmeden önce yetkili birimlere danışmanızı öneriyoruz. Bu sayfada, Türkiye’nin yurt dışında gerçekleştireceği uçuşlara ilişkin kısıtlamalar hakkında bilgi edinebilirsiniz. Kısıtlamalar, özel statüsü olmayan Türk vatandaşları için geçerlidir. Seyahat Kısıtlamaları Kalkan Ülkeler konusunda Özel bir statünüz varsa (öğrenci seyahati, sağlık durumu, diplomatik görevler vb.) nedenlerden seyahat ediyorsanız ülkeler tarafından en son  uygulanan kurallar için IATA tarafından sağlanan seyahat resmi sayfasına buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Seyahat Kısıtlamaları Kalkan Ülkeler Koronavirüs nedeniyle dünya ülkeleri Mart ayından itibaren arka arkaya sınırlarını kapattı. 1 Haziran’da normalleşme sürecini başlatan ülkemiz gibi diğer ülkeler de kademeli olarak bu süreci başlatarak sınırlarını açmaya ve dış hat uçuşlarına izin vermeye başladılar. Seyahat Kısıtlamaları Kalkan Ülkeler konusunda çoğu ülke için son durumları başlıklar halinde sıraladık.

ALMANYA

Almanya, Avrupa Birliği, Schengen ülkeleri ve Birleşik Krallık’taki seyahat kısıtlamalarını kaldırarak, bu ülkelerin vatandaşlarının aile üyelerinin ülkeye bir “aile birliğinin” parçası olarak girmesine de izin veriyor. “Diğer ülkelerin vatandaşları, bir ‘aile birimi’nin parçası olarak ve uzun dönem oturma izni ile ülkeye girebilirler.

Türk vatandaşlarına bu sefer turist olarak veya gezi amaçlı ziyaret için vize verilmez.

AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİ

Son 14 gün içinde, Avusturya, Belçika, Brezilya, Çin, Çek Cumhuriyeti, Danimarka, Estonya, Finlandiya, Fransa, Almanya, Yunanistan, Macaristan, İzlanda, İran, İrlanda, İtalya, Letonya, Lihtenştayn, Litvanya, Lüksemburg, Malta, Hollanda , Norveç. Polonya, Portekiz, Slovenya, Slovakya, İspanya, İsveç, İsviçre veya İngiltere’yi ziyaret eden kişilerin ülkeye girişi yasaktır.

Bu yasak Türkiye için geçerli değildir.

AVUSTURYA

15 Haziran 2020 tarihinden itibaren; İngiltere, İsveç, İspanya ve Portekiz dışındaki tüm Avrupa ülkelerine karantina zorunluluğu olmadan sınırlarını açmıştır.

Türkiye, turist olarak veya seyahat için ülkeyi ziyaret eden vatandaşlara vize vermemektedir.

AZERBAYCAN

1 Ağustos 2020 tarihine kadar yabancı ziyaretçilerin seyahat ve gezi amaçlı Azerbaycan’a girmesi yasaktı.

Gelecekteki yolcular, kalkıştan en geç 48 saat önce Covid-19 testine girmek ve olumsuz sonuç almak zorunda kaldı. Azerbaycan vatandaşları bu kurala girmiyor.

BELÇİKA

15 Haziran’da AB üye ülkeleri için seyahat kısıtlamalarını kaldıran Belçika; İngiltere, İzlanda, İsviçre ve Norveç ile de sınırlarını açtı. Bu ülkelerde artık karantina gerekliliği yoktur.

Türkiye, turist olarak veya seyahat ederken ülkeyi ziyaret eden vatandaşlara vize vermemektedir.

BİRLEŞİK ARAP EMİRLİKLERİ

Dubai, 7 Temmuz 2020’de yabancı ziyaretçilerin ülkeye girmesine izin vermeye başladı.

Ziyaretçilerin ülkeye girmeden önce uçuş tarihinden en geç dört gün önce Covid-19 testine girmeleri veya bu testi havaalanında almaları gerekmektedir. Ek olarak, Covid-19 DXB uygulamasını indirmeleri ve kaydolmaları gerekir.

BULGARİSTAN

15 Haziran’dan bu yana Bulgaristan, sınırlarını Avrupa Birliği Üye Devletleri, İngiltere, San Marino, Andorra, Monako, Sırbistan, Bosna Hersek ve Karadağ’a açmıştır. Bu ülkelerden gelenler için karantina olmamakla birlikte; Belçika, Portekiz, İsveç ve İngiltere’den turistlerin 14 gün karantinaya alınması gerekiyor.

Türkiye, ziyaretleri sırasında ülkeyi turist olarak veya seyahat amacıyla ziyaret eden vatandaşlara vize vermemektedir.

ÇEK CUMHURİYETİ

Komşuları Almanya ve Avusturya ile 5 Haziran 2020 tarihinde sınırlarını açan Çek Cumhuriyeti, 15 Haziran 2020 tarihi itibarıyla diğer Avrupa ülkelerine giriş izni vermiştir.

Bu ülkeleri Covid-19 riskine göre üç gruba ayırarak Çek Cumhuriyeti, Norveç ve Finlandiya gibi düşük riskli ülkelere herhangi bir kısıtlama getirmemiştir. Fransa ve İspanya gibi orta riskli ülkelerden gelen turistlerin geçerli bir sağlık sertifikasına sahip olmaları gerekse de; İngiltere ve İsveç’ten gelenlerin test edilmesi ve karantinaya alınması gerekiyor.
Türk vatandaşlarına bu sefer turist olarak veya gezi amaçlı ziyaret için vize verilmez.

FRANSA

Seyahat kısıtlamaları kalkan ülkeler arasında Fransa şu anda hiçbir Avrupa ülkesine herhangi bir kısıtlama getirmemektedir. Bu; Birleşik Krallık, Andorra, İzlanda, Monako, Norveç, İsviçre, Vatikan ve San Marino dahil.

İngiliz turistlerin ise 14 gün karantinaya alınması gerekiyor.
Türkiye, turist olarak veya seyahat sırasında ülkeyi ziyaret eden vatandaşlara vize vermemektedir.

HIRVATİSTAN

Mayıs ayının ortalarında, sınırlarını dokuz ülkeye açan Hırvatistan, ağırlıklı olarak Almanya, Çek Cumhuriyeti ve Avusturya gibi Doğu Avrupa ülkelerinden, diğer AB üyelerinden ve Birleşik Krallık’tan ülkeye ziyaret için geçerli bir neden ve kanıt sunmalarını istiyor. . …

25 Haziran’da bölgede koronavirüs vaka sayısı arttı. Makedonya, Sırbistan, Kosova ve Bosna’dan ziyaretçileri karantina altına aldı.
Türkiye, ziyaret sırasında ülkeyi ziyaret eden vatandaşlara vize vermiyor.

HOLLANDA

1 Temmuz’dan itibaren sınırlarını AB üyelerine ve İngiltere’ye açan Hollanda; İngiltere ve İsveç’ten gelen yolcuların 14 gün karantinaya alınmasını istiyor.

Ayrıca ülkede maske kullanımı, el yıkama ve sosyal mesafeyle ilgili çok katı düzenlemeler var.
Türkiye şu anda vatandaşlara turist olarak veya seyahat için vize vermemektedir.

İNGİLTERE

8 Haziran 2020’de sınırlarını açan İngiltere, İrlanda dışındaki ülkeleri de karantina altına aldı.
3 Temmuz’da Fransa, İspanya, Almanya ve İtalya gibi “düşük riskli” olarak nitelendirilen ülkeler için bu taahhüdünden 10 Temmuz’dan feragat ettiğini açıklayan Birleşik Krallık, diğer ülkeler için de yeni kurallar üzerinde çalışıyor.

4 Temmuz 2020’den bu yana İngiliz Dışişleri Bakanlığı, Türkiye’yi “ülkeyi ziyaret ederek” Şart’ın dışında bıraktı.

İSPANYA

İspanya, 21 Haziran’da ülkenin sınırlarını İngiltere’nin yanı sıra Avrupa Birliği ve Schengen bölgesi ülkelerine de açtığını duyurarak, bu ülkeler için karantina zorunluluğu getirmiyor. Bu uygulamanın tek istisnası olan Portekiz sınırları 1 Temmuz’da açıldı.

Avrupa dışındaki ülkelere seyahat kısıtlamaları, Avrupa Birliği kararlarına göre revize edilmektedir. Bu kararlar doğrultusunda; Şu anda Türkiye, vatandaşlara turist olarak veya turistik yerleri ziyaret etmek için vize vermemektedir.

İTALYA

3 Haziran’dan itibaren sınırlar; 26 ülkeye açık İtalya, Avrupa Birliği üyesi İngiltere, İzlanda, Lihtenştayn, Norveç, İsviçre, Andorra, Monako, San Morino ve Vatikan, bu ülkeler için karantina istemiyor. Ancak yurt dışına seyahat eden İtalyan vatandaşları için bu şart aranmamaktadır.

Avrupa Birliği’nin güvenli ülkeleri listesinde yayınlanan 1 Temmuz’dan bu yana seyahat kısıtlamalarından kaldırıldı, Türkiye bu 15 Avrupa dışı ülke listesine dahil edilmedi.

KANADA

Kanada vatandaşları, daimi ikamet edenler ve bu kategoriye ait kişilerin yakın aile üyeleri, gerekli resmi belgelerle ülkeye giriş yapabilirler. Bu tanımlardan herhangi birine uymayan kişiler yalnızca Kanada üzerinden transit olarak seyahat edebilirler.

Bu kararlar doğrultusunda; Türkiye şu anda seyahat vizesi almamış turistleri veya vatandaşları hedefliyor.

MALDİVER

Maldivler, 15 Temmuz’dan itibaren uluslararası turizme sınırlarını tüm yabancı vatandaşlara açacak.

Ziyaretçilerin olumsuz bir test sonucu göstermeleri gerekmez; Semptomları olmayanların kendilerini karantinaya almalarına gerek yoktur.

MALTA

Malta, 1 Temmuz’dan itibaren uluslararası uçuşların başlatılmasını onayladı. İsrail, Avrupa Birliği ve Schengen ülkeleriyle sınırlarını açtı.

Gerekli koşulları sağlayan ziyaretçiler karantinaya tabi tutulmaz. Diğer ülkelere yönelik mevcut kısıtlamaların 15 Temmuz’a kadar kaldırılması bekleniyor.

RUSYA

8 Haziran’dan beri Rusya’da kısıtlamalar kademeli olarak hafifletiliyor. Vatandaşlarının iş, sağlık, eğitim ve bazı ailevi nedenlerle ülkeyi terk etmelerine izin vereceğini, tıbbi yardım arayan yurtdışındaki vatandaşlar ile bazı aile fertlerinin ülkeye girebileceğini açıkladı.

Türkiye halihazırda vatandaşlara turist veya seyahat için vize vermemektedir.

SIRBİSTAN

Covid-19 nedeniyle mevcut tüm seyahat kısıtlamalarını kaldıran Sırbistan, ülkeye giriş için şartlar aramadı ve ülkenin başkenti Belgrad’da kılık değiştirmeye gerek duymadı.

UKRAYNA

Ukrayna, Covid-19 tedavisini kapsayan ve en az 14 gün geçerli özel sağlık sigortası olan tüm yabancı vatandaşların ülkeye girişine izin veriyor.

Çok sayıda Covid-19 vakası olan ülkelerden gelen ziyaretçiler için 14 günlük karantina var ve Ukrayna Sağlık Bakanlığı tarafından “kırmızı bölge ülkeleri” olarak bilinen listeye dahil ediliyor.

YUNANİSTAN

Yunanistan, 31 Mayıs 2020’de ülkenin sınırlarını üç aşamada açacağını duyurarak 15 Haziran’da AB’ye giriş yasağını kaldırdı. Bu gün havalimanlarının açılışı sınırlı olsa da 1 Temmuz’dan itibaren tüm havalimanları dış hat uçuşlarına açıktı.
Fransa, Belçika ve İtalya’dan gelen ziyaretçiler test edilip karantinaya alınırken, diğer ülke vatandaşları için de “rastgele test” uygulaması var.

Arnavutluk ve Kuzey Makedonya’dan gelenlerin seyahat etmesine izin verilmektedir.

Bitcoin hangi bankalardan alınır 2022 konusunun da dikkatinizi çekebileceğinizi düşündük. Konuya gitmek için buraya tıklayabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.