Tarımsal Elektrik Aboneliği Nasıl Alınır? 2022 (Gerekli Belgeler)

Tarımsal Elektrik Aboneliği Nasıl Alınır? 2022 (Gerekli Belgeler)

Tarlasına elektrik aboneliği nasıl alınır? 2022 elektrik bağlatmak isteyen çiftçilerimiz, Tarım Orman Bakanlığı aracılığıyla Resmi Gazete’de yayımlanan tarımsal elektrik aboneliği desteklemesinden yararlanabilecek. Peki nedir bu destekleme? amacı ne? Elektrik borcunu ödeyen tarımsal sulama abonelerinin, mahsullerini sulamak için elektrik kullanan üreticilerin elektrik faturalarını düşürmesi ve kullanıcıları borçlarını düzenli ödemeye devlet tarafından teşvik edilmesi olarak adlandırabilirim. Sizlere hazırladığım bu yazıda tarımsal elektrik aboneliği nasıl alınır? sorusuna yanıt bulacaksınız. Bu içerikte tarla, bahçe veya hayvanlarının su ihtiyacını karşılamak için düşük maliyetli bir tarımsal sulama projesinden yararlanmak isteyen çiftçilerimiz için önemli bilgiler bulacaksınız. Aynı zamanda başvuru kanallarının neler olduğu, şartları ve gerekli belgeleri de tek tek içeriğimde ele aldım..

Tarımsal Elektrik Aboneliği Nasıl Alınır? Şartları Nelerdir?

Tarımsal elektrik aboneliği birtakım şartları yerine getiren yetiştiricilerimize açtırılmakta. Şartlara uygunluğu tespit edilen ve gerekli evrakları ilgili kuruma temin edenlerin tarımsal elektrik aboneliği almasında bir sorun olmayacak. Tarımsal elektrik aboneliği nasıl alınır? sorusunun cevabını merak eden arkadaşlara yazımın bundan sonrasını dikkatlice okumasını tavsiye ederim. Aşağıda sizlere verdiğim tabloda tarımsal elektrik aboneliği sürecini anlattım. Oldukça basit olan başvuru süreci hakkında verdiğim kısa bilgileri incelemenizi öneririm.

Tarımsal Elektrik Aboneliği Bağlatma Süreci (ADIM ADIM)
Öncelikle tarımsal elektrik bağlatmak istediğiniz arazinin tapusuna ihtiyacınız olacak.
Tapu kaydında yer alan niteliği kısmında, tarla, bahçe; incir bahçesi, zeytin bahçesi ve nar bahçesi gibi ibareye dikkat etmelisiniz.
Arazinin bulunduğu ilçe Tarım Orman Müdürlüğüne arazinin tapu kaydı ve kimlik fotokopisiyle gitmeniz gerekli.
İlgili birimin teknik elemanları arazinizde yapacağı kontrollerin ardından size tarımsal faaliyet raporu düzenleyecek.
İkinci iş olarak arazinizin bulunduğu DSİ Bölge Müdürlüğüne şahsen başvuruda bulunmanız gerekecek.
İlgili müdürlük arazinizde bulunan su kaynağı tespit çalışmaları yapacak ve ardından size su kaynağı belgesi verecek.
Faaliyet raporu ve su kaynağı belgesi ile tarlanın bulunduğu yerdeki elektrik şirketine başvuruda bulunarak tarımsal elektrik aboneliği işlemlerinizi tamamlamış olacaksınız.

Yukarıda size verdiğim tabloda yer alan maddeler sürecin en basit ve en yalın anlatımı ile ifade ettiğim bir şemadır. Şimdi ise konuyu detaylarıyla anlattığım şartları ve gerekli evraklarını anlatacağım. Tarımsal elektrik üretimine başlamak isteyenler bağlı bulundukları elektrik dağıtım şirketine dilekçe vermesi gerektiğini öncesinde belirttim. Elbette adayın aşağıdaki evrak ve belgeleri hazırlaması gerekmektedir. Gerekli evrakların listesi için oluşturduğum tabloyu buraya bırakıyorum.

Tarımsal Elektrik Aboneliği Gerekli Evraklar Ne?
  • Elektrik isteme dilekçesi
  • Başvuru sahibinin kimlik kartının fotokopisi.
  • Ticari bir bina veya arazide tapu senedi,
  • Gayrimenkulün haritası ve onaylı projesi,
  • Kontrol plakası,
  • Çiftçi Kayıt Sistemi (ÇKS) Belgesi
  • Tarım Bakanlığı’ndan alınan tanım belgesi.
  • Çiftlik hayvanları tarafından su kullanma izni (resmi olarak onaylanmış)
  • Taahhütname
  • Suyun kuyudan alınması durumunda kuyu izni de istenebilir.

Yukarıdaki tabloda bir şeyin dikkatinizi çektiği varsayarak belirtmek isterim ki; görüldüğü üzere ÇKS belgesi tarımsal elektrik aboneliği projesinden yararlanmak isteyen arkadaşlardan talep edilecek. Tarım ve Hayvancılık konulardan kesin bir şekilde istenen ÇKS Belgesi hakkında yazdığım ÇKS Kayıt Başvurusu Nasıl Yapılır? ÇKS Ücretleri 2022 adlı makalemi okumanızı tavsiye ederim.

Tarımsal Elektrik Aboneliği Maliyeti Ne Kadar?

Tarımsal elektrik aboneliği nasıl alındığını ele aldıktan sonra elbette ödemeniz gereken bir maliyet olduğunu unutmamanız gerekir. Tarımsal elektrik aboneliği maliyeti ne kadar? sorusunu sizler için cevaplandırmak isterim. Öncesinde tarımda hayvancılık ve sulama gibi faaliyetlerin vazgeçilmezidir. Bulunduğunuz bölgede elektrik yoksa elektrik çektirmek için başvuruda bulunmanız gerekecektir. Daha sonra bir abonelik gereklidir. Elektrik bağlantısı bir güvenlik ücreti ile başlar, daha sonra damga vergisi, indirim ve bağlantı maliyetleri dikkate alınarak hesaplanır. Bu bedelleri ödemeden elektriğe bağlanmak mümkün değil. Tahmini hesaplamalar şu şekilde: Meskenler için güvence bedeli ortalama 33 TL olduğu söylenebilir.

Tarımsal Elektrik Aboneliği Maliyeti
Mesken Aboneliğinde 33 TL KW/ 6KW 198-200 TL
Tarımsal Sulama Aboneliği için 44,5-45 TL/ KW 44,5X5: 222,50 TL
Ticaret ve sanayi için 189,9 TL

Tüm bunlara ek olarak damga vergisi ise güvence bedelinin binde 9.48 kadar olması gerektiğini unutmayınız.

Tarımsal Elektrik Aboneliği Nasıl Alınır

Tarımsal Elektrik Aboneliği Nasıl Alınır

Tarımsal Sulama Elektrik Aboneliği Destekleme Projesi

Normal elektrik aboneliği bağlatma sürecinden farklı olmayan tarımsal sulama elektrik aboneliğine olan talep Resmi Gazete’de yayımlanan mevzuat sonrasında artmıştır. İlgili mevzuata incelemeniz için linkini buraya bıraktım. Tüketilen her kilovat aktif enerji için 1.70 kuruş ödenmektedir. Çiftçilerimize tarım alanlarının sulanması için ucuz elektrik sağlama projesinin detaylarından söz etmem gerekirse; Destekleme tutarı banka şubelerinden yapılacak olup şartları arasında TEDAŞ veya işletme hakkı devri kapsamında görevlendirilmiş olan şirketlere 2005 yılı enerji tüketimine ait dönem faturasını son ödeme tarihine kadar ödemiş olan ve birikmiş elektrik borcu bulunmayan sulama abonelerine verilecek.

Hayvancılığa Tarım Elektriği Nasıl Alınır?

3 Temmuz 2018 tarihli Enerji Piyasası Düzenleme Kurulu toplantısı kararına göre satış lisansı Tüzel kişi sahipleri ve sorumlu satış şirketleri için tarifelerin uygulanmasına ilişkin usul ve esaslar 5. maddenin 3. fıkrası değiştirilmiştir. Tarımsal sulamaya abone çevresi genişledi. Aşağıdaki iş alanındaki müşterilerimiz; Birimlerinden aldıkları belgeye göre tarımsal sulama abone grubundan faydalanabilirler. Müşterilerimiz Tarım ve Orman Bakanlığı’nın talimatı ile firmamıza rapor sunarlar. Sonuç olarak, bir grup tarımsal sulama abonesi aracılığıyla bir perakende sözleşmesi imzalayabilirler. Yeni anlaşma sayesinde aşağıdaki sektörler ucuz tarımsal elektrikten yararlanacak.

Hangi Sektörler Tarımsal Elektrik Desteğinden Yararlanacak?
Küçükbaş İşletmeleri Kuluçkahane İşletmeleri
Etlik Tavuk Kümesi Süt Toplama Merkezleri
Yumurtacı Tavuk Kümesi Süt Toplama Merkezleri
Damızlık Kümesi Büyükbaş Besi ve Süt İşletmeleri

Bu destekten yararlanabilirsiniz. Yardım arayanlar elektrik şebekesi şirketlerine yönelmelidir. Bazı şirketler, çiftçilerimizden işleri için tasarımlar hazırlamalarını ister. Tarım arazilerinin (açık tarlaların) sulanması için; 167 Sayılı Yeraltı Suyu Kanununa göre ilgili makamlardan alınan kuyu izni, su kullanma izni ve il tarım müdürlüklerinden alınan sulamanın Tarımsal amaçlı Gerçek veya tüzel kişiler tarafından kurulan sulama kooperatiflerinin ana faaliyet olduğunu teyit eden bir belgeyi ibraz edin. Tarımsal üretim olan tarımsal üretim, pompalama sistemleri ve tarımsal sulama için tek tek oluşturulmuş elektrik sistemleri bu müşteri grubuna girmektedir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.