Ziraat Bankası Arıcılık Kredisi 2022 (YÜZDE 70 HİBE)

Ziraat Bankası Arıcılık Kredisi 2022 (YÜZDE 70 HİBE)

Arıcılık kredileri, tarımsal kredi birlikleri Ziraat Bankası işbirliği ile sağlanan düşük faizli kredilerdir. Ziraat Bankası dışında Denizbank, Şekerbank, Akbank ve Finansbank gibi bankalar arı kredisi sağlamaktadır. Bu yazımızda arıcılık için devlet kredisi şartlarından ve 50 kovanlık arıcılık projesi gibi örneklerden bahsedeceğiz. İçeriğimizde bir arıcılık kredisi ile ilgili tüm detayları bulabilirsiniz. Devlet, birçok alanda çiftçileri ve işletmeleri desteklemek için kredi desteği sağlar. Ziraat Bankası, düşük faizle kredi sunan bankalardan biridir. En düşük faiz oranları ve uygun vade seçenekleri ile öğrencilerden emeklilere kadar pek çok alanda destek sağlar. Ancak ağırlıklı olarak Ziraat bankası “Tarım Bankacılığı” adı altında destek vermektedir. Ziraat Bankası, belirli hedeflere ulaşmak için 7 yıllık kredi ve 2 yıllık elde tutma süresi sunmaktadır. Kredi desteği kapsamında 2,5 milyon TL’ye varan bir limit sağlamakta ve faiz oranını % 50 oranında düşürmeyi mümkün kılmaktadır.

Arıcılık kredisi sağlayarak; Ana arı üreten 100 veya daha fazla kovan üreticileri için; güneş enerjisi ve en az 1000 parçayı bağlayan bir jeneratör, arıcıların çalışırken yerleşip kalması için bir karavan veya baraka satın almak, boş bir kovan, arılı bir kovan, balı süzmek için kullanılan bir makine, poleni temizlemek ve kurutmak için gerekli makineler. Çalışacakları alanlarda yaşayacakları güneş enerjisi sistemleri, jeneratör ve karavan veya baraka alımı, bombus arısı yetiştiricileri için bina inşaatı, binaların yenilenmesi, 200’den fazla kovanı olan gezici yetiştiriciler dahil araç ve gereçlerin satın alınması ve bu raflar için ve yatırım maliyetini karşılamak için sağlanmıştır.

Ziraat Bankası Arıcılık Kredisi İçin Gerekli Evraklar

Kendinizi arıcılığa adamaya karar verirseniz ve yeterli sermayeniz yoksa, bankaların arıcılık için verdiği kredilerden yararlanabilirsiniz. Ziraat Bankası bu sektöre uygun faiz oranları ve vadelerde kredi desteği sağlamaktadır. Ziraat Bankası’nın yanı sıra Denizbank, Akbank, Finansbank ve Akbank gibi bankalar da arıcılık kredisi desteği sunmaktadır. Krediye başvurmak için Ziraat Bankası’nın aşağıdaki belgelere ihtiyacı vardır:

Bu belgelerle talepte bulunulması halinde banka çalışanlarından bilgi alındıktan sonra inceleme başlatılacaktır. Bu süreçte başvuru sahibinin kredi değerliliği, önceki kredi durumu, gelir durumu, mevcut şirket durumu gibi konular incelenecektir. Denetim süreci olumlu sonuç vermezse, çiftçilere herhangi bir kredi verilmeyecek.

Ziraat Bankası hayvan kredisi almak için gerekli belgeleri öğrenmek için tıklayınız.

Arıcılık Kredisi Şartları Nelerdir?

Ziraat Bankası Arıcılık Kredisi Ziraat Bankası, hayvancılık ve tarım için kredi alanların belirli şartları sağlamasını şart koşuyor. Hayvancılık kredileriyle de arıcılığı destekleyen banka, yatırım ve çalışma süresi için kredi sağlıyor. Her iki dönemde de üreticilere gerekli tüm finansmanı sağlamaya ve farklı alanlarda destek sağlamaya çalışmaktadır. Kişiler aşağıdaki koşullar sağlamalıdır:

 • Kişinin Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olması gereklidir.
 • Krediden faydalanacak olan kişilerin çiftçi olması gereklidir. Başvuru esnasında tahsis etmek üzere Çiftçi Kayıt Sistemi Belgesi alınmalıdır.
 • 50 tane arılı kovan bulunması gereklidir.
 • Başvuru esnasında yapılacak olan incelemeler neticesinde kredi notunun riskli grupta olmaması gereklidir. Kredi notu düşük ve geçmişte ödemediği borçlar yüzünden yasal takibe girmiş, kara listeye düşmüş kişilere kredi imkanı sağlanmaz.
 • Banka tarafından talep edilecek olan ipotek ya da kefillerin temin edilmesi gereklidir. Temin edilecek olan kefillerin de gelir durumu ve kredi notu hususları araştırılacaktır.
 • Şahsın düzenli geliri olduğunu beyan etmesi adına gelir belgesi sunması gereklidir.
 • Vergi dairesinden temin edilecek olan devlete vergi borcunun bulunmadığını belirten belgenin temin edilmesi gereklidir.

Bu koşulları sağlayan çiftçiler nihayet başvurularını ziraat bankası şubelerinden yapabilir.

Ziraat Bankası Arıcılık Kredisi

Ziraat Bankası Arıcılık Kredisi

Arıcılık Kredisi Faiz Oranları

Tarımsal kredi kooperatifleri Ziraat Bankası işbirliği ile arıcılık kredisi verilmektedir. Arıcılığa yeni başlamış kişiler, gelir kanıtları yoksa, bankaya teminat vererek kredi alabilirler. Banka, ipotek kredilerini (arsa, arsa vb.) Teminat olarak kabul etmektedir. Kişilerin krediye hak kazanması için en az 50 kovana sahip olmaları gerekir.

 • Kredi vadesi 12 aydan az veya buna eşitse faiz oranı uygulanır; yılda% 4’e ve ayda% 0.33’e karşılık gelir.
 • Kredi vadesi 12 ayı aşarsa faiz uygulanır; yıllık% 5 tutarında olacaktır. Hesaplama sonucunda uygulanan aylık faiz oranı% 0,41’e yükseliyor.

Arıcılık sektörü, Banque Ziraat tarafından sağlanan indirimli faiz oranlı imtiyazlı kredilerin bir parçası ve tarım kredi kooperatifleri ortaklığıdır. Maksimum destek limiti 25.000.000 TL‘dir. Çiftçiler, mali durumlarına bağlı olarak maksimum limite kadar kredi kullanabilirler. Ziraat Bankası, arıcılara kredi sağlanması için yatırım ve işletme dönemlerinde ayrı ayrı% 50 faiz indirimi uygulayacak. 2 yıllık geri ödemesiz Hayvan Kredisi ile ilgili bilgi için Ziraat Bankası ile irtibata geçebilirsiniz.

Arıcılık Kredisi Veren Bankalar

Sadece Ziraat Bankası’nın arıcılık kredisi vermediğini belirtmiştik. Ziraat Bankası’nın yanı sıra birçok banka da arıcılara finansal destek sağlamakta ve faaliyetleri  için gerekli finansmanı sağlamaktadır.

 •  Şekerbank arıcılık kredisi; Şekerbank arıcılığını Türkiye üzerinden kullanmanın ilk şartı, Merkezi Arıcılık Birliğine üyeliktir. Şekerbank, aktif olarak arıcılık yapan gerçek ve tüzel kişilere 36 ay süre ile kredi veriyor ve yılda bir kez geri ödeme imkanı sunuyor. Buraya tıklayarak şeker bank hayvan kredisi şartlarına ulaşabilirsiniz.
 • Finansbank’tan arıcılık kredileri; Finansbank, balmumu ve ahşap arı kovanları için finansal destek, malzeme alımı, ana arı veya arı kolonisi ve arıcılık için nakliye masrafları sağlamaktadır. Verilen kredi limiti dahilinde üretim maliyetlerinin% 75’ine kadar kredi yardımı verilir. İki yıllık taksitlerle kullanılabilen bu kredi için ödemeler yılda bir veya 1, 3, 6, 12 ayda bir mahsul ödemesi şeklinde düzenlenebiliyor. Buraya tıklayarak Finansbank hayvan kredisi şartlarına ulaşabilirsiniz.
 • Akbank’tan arıcılık kredisi; Akbank, hasat sezonu boyunca tüm tarımsal faaliyetler için kredi sağlamakta ve geri ödemeli veya geri ödemesiz kredi vermektedir. Buraya tıklayarak Akbank hayvan kredisi şartlarına ulaşabilirsiniz.

Tarım Kredi Kooperatifi Arıcılık Kredisi

Ziraat Bankası Arıcılık Kredisi Devlet, vatandaşlara her alanda düşük faiz oranları veya faizsiz kredi ve hibeler sağlıyor. Tarımsal kredi birlikleri, hayvancılık ve tarım sektörlerine de destek sağlamaktadır. Arıcılara yönelik destek 2022’de devam edecek. Çiftçilere aşağıdaki TKK desteği verilmektedir;

 • Kredi, hayvanların teslimi ve kovan alımı için sağlandı
 • Tüm arıcılık ihtiyaçları için 12 aya varan kısa vadeli finansal destek
 • Tarım makineleri sağlamak için arıcılık ekipmanları için kredi sağlanmaktadır
 • Bu üç kredi ile çiftçiler tüm arıcılık ihtiyaçlarını karşılayabilecek. Maksimum kredi limiti 2.500.000 TL olup, kooperatifin en az 2 üyesi gereklidir

Arılı Kovan Desteği

Arıcılık ve Orman Bakanlığı desteği ile bir arılı kovan desteğidir. AKS tescilli yetiştiriciler bu destekten yararlanır ve yetiştiricilerin minimum 30, maksimum 1000 kovana sahip olması gerekir. Kovanı desteklemek için kovan başına 10 TL destek ödemesi yapılmaktadır. Ancak 2022’de destek 10 TL den 15 TL ye çıkmıştır. Yardım alacak kişilerin belirtilen tarihlerde başvurmaları gerekmektedir.

Devlet Desteği Ve Arıcılık Hibesi 2022

Devletin tarım ve hayvancılıkla uğraşanlara önemli destek verdiğini söylemiştik. Ziraat Bankası tarafından sağlanan bu arıcılık hibe desteği Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından sağlanmakta olup, hibe desteği miktarı 30.000 TL‘dir. Bu bir hibe olduğu için tazminat ücreti alınmamaktadır.

Desteğin bir parçası olarak dağıtılacak olan 30.000 TL‘lik hibe, sadece belirli koşulları sağlayan kişilere veriliyor. Yardım alanların öncelikle 18-41 yaşları arasında Türk vatandaşı olması ve hazır olması gerekiyor. Ayrıca düzenli bir işi olmamalı ve hiçbir yerde çalışmamalı. Bir arıcılık projesinde hibe kullanmak için 50‘den fazla kovana sahip olmamak gerekiyor. Hibe desteği almaya hak kazanabilmek için daha önce Bakanlık tarafından sağlanan aile üyeleri dahil aynı hibe desteği programını kullanamazlar.

Ziraat Bankası Arıcılık Kredisi ile işinizi kurmak istiyorsanız bütün işlemleri eksiksiz yaptığınızda hayalinize ulaşabilirsiniz 🙂

Büyük baş hayvan hibe kredisi şartları 2022 konu başlığımızın da ilginizi çekebileceğinizi düşündük. Buraya tıklayarak konu başlığımıza geçiş yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.