Ziraat Bankası Sıfır Faizli Koyun Kredisi Şartları (Faiz Oranları Hesaplama)

Ziraat Bankası Sıfır Faizli Koyun Kredisi Şartları (Faiz Oranları Hesaplama)

3 Ocak 2020 Resmi Gazete’de yayınlanan ilana göre; Ziraat Bankası ve tarım kredi birlikleri 2022 yılında tarım ve hayvancılık ile ilgilenen çiftçilerimize faizsiz kredi veriyor. Peki Ziraat Bankası sıfır faizli koyun kredisinden nasıl yararlanacağım? diyorsanız; sizler için hazırladığım bu makaleyi dikkatlice okumanızı tavsiye ederim. Öncelikle konu ile ilgili krediden yararlanmak isteyen arkadaşlara belirtilen koşulları sağlamalı ve Ziraat Bankası şubeleri ile bizzat iletişime geçmelisiniz. Koyun Kredisi  Ziraat Banka şubesinde 2 yıllık ödemesiz dönem, 7 yıllık geri ödeme süresi ve 5 yıllık faizsiz ödeme gibi detaylar hesaplanmakta. Tüm bu hesaplama ve faiz oranlarını yazımızda bulabilirsiniz.

Ziraat Bankası Hayvancılık Kredisi Nasıl Alınır?

Ziraat Bankası’nın çiftçilerimize öncelikli faiz ve en uygun finansman seçeneğini sunduğunu söylemem gerek. Düşük faizli olarak kullandırılacak olan krediden yararlanmak için elbette ki birtakım koşulları sağlamanız gerekecek. Peki nedir bu şartlar? Ziraat Bankası hayvancılık kredisi nasıl alınır? sorusunun cevabını merak edenlere buyrunuz; Resmi Gazete’de yayımlanan açıklamaya göre çiftçilerimiz tarımsal kredi birlikleri ve Ziraat Bankası faizsiz ve düşük maliyetli krediler veriyor. 2023 yılına kadar kredi kullanabilirsiniz. Koyun kredisinden yararlanarak 50 koyun alıp geçimini koyun ve keçilerle sağlamak isteyen çobanlarımıza gelir ve giderlerini aylık gelirlerine göre hesaplamalarını tavsiye ederim Başka bir deyişle, bankalar aylık gelirinizin maksimum % 70’ine kredi verebilir. Aylık ödemeniz, çekilen miktarın yüzde yetmişini aşarsa, bu konuda başka bir bankadan kredi çekemezsiniz.

 • YATIRIM DÖNEMİ FAİZ İNDİRİMİ %100
 • İŞLETME DÖNEMİ/KREDİSİ %100 FAİZ İNDİRİMLİ 

Koyun, tavuk, inek, düve, buzağı yetiştirmeyi veya diğer gelir getirici hayvancılık faaliyetlerini planlamıyorsanız, diğer düşük faizli krediler hakkında ki makalelerimi okuyabilirsiniz. “Hayvan kredileri” başlıklı kategorimizi incelemenizi tavsiye ederim..

Ziraat Bankası Koyun Kredisi Şartları Nelerdir?

Şimdi gelelim asıl merak edilen sorunun cevabına; Ziraat Bankası koyun kredisi şartları nelerdir? Resmi Gazete’de yayımlanmasının ardından çiftçilerimizin Ziraat Bankası şubeleri önünde kuyruk oluşturmasına neden olan düşük faizli kredi dönemi başladı. Bu konuda bilgi sahibi olmanızı ardından bankaya müracaat etmenizi tavsiye ederim. Bilgi sahibi olmak konusunda sizler için hazırladığım bu yazı devreye giriyor. O halde gelin koyun kredisi şartlarından söz edelim. Ama öncesinde hakim olmanız gereken konular sırasıyla;

 • Verilebilecek kredi limitini bilmeniz
 • Bir yatırım veya işletme dönemi üzerine mi kredi çekilecek?
 • Sermaye oranlarının ne olduğu,
 • Depozito gerekli midir, hangi yükümlülükler ile karşılanıyor?
 • Çiftçi aldığı koyunun kredisini ne kadar vade ile ödeyecek?
 • Satın alınan hayvanlar üzerinde ipotek olacak mı?
 • Tarımsal faaliyet ne kadar süreyle izleniyor?

Bu sorunlar banka ve kooperatif kanunlarına göre çözülür. Bu nedenle şahsen başvurmak çok önemlidir. En net bilgi banka şubesi tarafından sağlanır. Okurlarımıza ön bilgi vermek için aşağıdakileri koyun kredisinin şartlarını sıraladım.

 • Tahmin ettiğiniz üzere öncelikle Türk vatandaşı olmanız gerekiyor.
 • Çiftçi bizzat Ziraat Bankası ile başvuruda bulunması gerekir.
 • Koyun bakımı ve yem arzını (yonca, yulaf, arpa vb.) Sağlayacak düzeyde yemleme faaliyetlerinin sağlanması
 • Sözleşmeye dayalı olarak yeterli yaşam alanı veya kiralık dairelerin mevcudiyeti,
 • ÇKS belgesi alması gerekir.
 • Alınan krediye eşit konut kredisi almak için mülkiyet belgelerini (tarla, arsa, bağ, bahçe, ev) ilgili makama bildirilmesi gerekir.

Banka şubesinde gerekli evrak ve belgelerin huzurunda işlenmesi gereken son ödeme tarihi hesaplanır. Koyunların cari fiyatlarına bakıldığında ortalama kuzulu koyun 1.250 lira değerindedir. Koyun satın almadan önce en çok süt sağlayan koyun ırklarının araştırılması ve bölgede iklim şartlarına uygun en çok tercih edilen koyunların seçilmesi tavsiye edilir.

Yukarıda sizlere sıraladığım şartların sonuncusu olan ÇKS Belgesi şartının detayları hakkında yazdığım ÇKS (Çiftçi Kayıt Sistemi) Belgesi Çıkartma 2022 Gerekli Belgeler Nelerdir? adlı makaleme göz atmanızı tavsiye ederim.

Ziraat Bankası Koyun Kredisi Faiz Oranı Hesaplama 2022

Ziraat Bankası’nın 2022 yılı için koyun kredisi kullananlar için belirlediği kredinin güncel faiz oranı yıllık %17’dir. Aylık bazda, bu oran 17/12 ise, bu %1,41’dir. Bu oran, bankanın sübvansiyonlu oranıdır. Resmi Gazete‘de yer alan faiz desteğinin bu oranda uygulanması halinde çiftçilerimiz faizsiz de olsa 15.000.000 TL’ye kadar koyun kredisi almaktadır. Şimdi isterseniz Ziraat Bankası koyun kredisi hesaplamasına geçmeden önce bu devlet teşviğinin ne olduğuna bir bakalım.

Koyun Kredisi İndirim Konuları İŞLETME YATIRIM EN YÜKSEK LİMİT
%75 %75 15.000.000 TL
Öncelikli Bölge Yatırımı %10 %10
Genç Çiftçi (40 yaş altı) %10 %10
Kadın Girişimci Çiftçi %10 %10
Atıl İşletme Alımı %10
Yurt İçi Doğan Hayvan Alımı %10 %10
Kendi Yemini Üreten Yem/Mera Kullanan %10
Uygulanacak En Yüksek Faiz İndirimi %100 %100

En Çok Tercih Edilen Koyun ve Keçi Türleri

Tarım ve hayvancılık ile uğraşacak olanlar Ziraat Bankasının düşük faizli kredisinden yararlanabilecek. Ama öncesinde hayvancılıkla uğraşmamış olan arkadaşlara bilgilendirici olması nedeniyle en çok tercih edilen koyun ve keçi türleri yani risksiz para kazanabileceğiniz koyun ve keçi türlerini araştırdım.  Ülkemizde başta Romanov, Kıvırcık, Karayaka, Tuj, Karakaş, Çine Çapari, Sakız, Herik, Malya, Norduz, Güney Karaman, Mor Karaman, Eşme, Hemşin, Acıpayam, Karagül, Dağlıç, Merinosa, İmroz, Tahirova, Koçeri, Zom Koyun türleri tercih edilmektedir. Keçi türlerinden ise;  Saanen, Tiftik, Malta, Ankara, Etçi Boer, Kilis Keçisi, Honamlı, Damaskus, Norduz keçilerinin mevsim ve iklim şartlarına uyum sağladığından en çok tercih edilen keçi türleri arasında yer alıyor. Çiftçimiz koyun ve keçileri süt amaçlı besliyorsa, en çok süt üreten koyun ve keçi ırklarını ve onları beslemeye en uygun ırkları tercih etmelidir.

Ziraat Bankası 300 Koyun Kredisi Şartları Nelerdir?

Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından önerilen 300 Koyun Projesi, koyun yetiştiren ailelere yönelik bir koyun nüfus artış projesiydi. Bu proje kapsamında yetiştiricilerimize 300 koyun aktarılması ve bu koyunlar kredili alındıktan sonra kuzuların satışından sonra ödeme alınması planlanmaktadır. Proje kapsamında çiftçimiz koyunlar satılıncaya kadar herhangi bir ödeme yapmamış, ancak aylık veteriner bakımı ve aşılarının yanı sıra asgari ücretin belirlenmesi kararı alınmıştır. Ziraat Bankası aracılığıyla 300 koyun alımına fon tahsis edileceği belirtilmiş ve söz konusu tebliğ hükümlerinin dikkate alınacağı tespit edilmiştir. Ziraat Bankası koyun ve keçi yetiştiriciliğine % 75 faizsiz kredi verdiği için bu parayla 300 koyun satın almak oldukça kolay. Ancak, çiftçinin ne kadar kredi çekebileceği ve 300 koyun satın almak için izin verilip verilmeyeceği bankanın takdirinde olduğunu söyleyebilirim. İki yıllık geri ödemesiz hayvan kredisi, Ziraat Bankası kredi sözleşmesine bağlı olarak verilebilen veya verilmeyen bir durumdur. Çiftçimizin ödemesiz süresi 2 yıl ve 5 yıllık bir süre varsa, yetiştirme için toplam finansman 7 yıldır. Detaylı bilgi banka şubesinden alınabilir.

Ziraat Bankası Sıfır Faizli Koyun Kredisi Şartları

Ziraat Bankası Sıfır Faizli Koyun Kredisi Şartları

Koyun Kredisi Almak İçin Gerekli Belgeler

Koyun kredisi almak için gerekli belgeler, şartları kadar önemlidir. Belgeleri hazırladıktan sonra bankaya müracaat etmenizi öneririm. Çünkü belgesiz gidince banka bu kez temin etmeniz gereken belgeleri isteyecek. Bu sebeple süreç uzayacak. Sizler için aşağıda listelediği belgeleri hazırlayarak süreci hızlandırabilirsiniz.

 • Kimlik kartının fotokopisi.
 • Çiftçi Kayıt Belgesi (ÇKS)
 • Tarımsal faaliyetleri açıklayan belgeler (tarla belgeleri vb.)
 • Garanti (TEMİNAT) belgeleri,
 • Şirket adına kredi alınacaksa 3 yıllık gelir ve bilanço.

Önemli not: tüm içerik bilgileri Resmi Gazete’ye uygun olarak hazırlanmıştır ve hayvan kredisi hesaplama ve başvuru işlemleri sadece Ziraat Bankası şubelerinde gerçekleştirilebilir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.