Ziraat Odası Çiftçi Belgesi Başvurusu (Şartları ve Aidat Ücretleri)

Ziraat Odası Çiftçi Belgesi Başvurusu (Şartları ve Aidat Ücretleri)

Ziraat odası çiftçi belgesi başvurusu için tüm çiftçilerimiz ziraat odasına kayıt yaptırarak çiftçi belgesi alabilirler. Peki nasıl? Siz değerli okuyucularım için hazırladığım bu makale sayesinde Ziraat Odası çiftçi belgesi başvurusu hakkında bilgi vereceğim. Bunun yanında 2022 yılı güncellenen aidat ücretlerinden de söz etmek isterim. Tarım ve hayvancılık ile geçimini sağlayan çiftçilerimiz için Buraya bıraktığım linke tıklayarak ziraat odası ve ziraat odaları birliği kanunlarına ulaşabilirsiniz. Öncelikle size tarımsal faaliyetlerin resmi olarak kanıtlandığını belirten çiftçi belgesinin ne işe yaradığından bahsetmek isterim..

Çiftçilik Belgesi Ne İşe Yarar?

Ziraat Odasından alınabilen çiftçilik belgesi ne işe yarar? sorusunu merak eden yeni çiftçi adaylarımız için öncesinde de bahsettiğim gibi Ziraat Çiftçi Belgesi Bir tarım sertifikası resmi olarak bir vatandaşın tarımsal faaliyetlere resmi olarak devam ettiğini gösterir. Bu da demek oluyor ki resmi kurumlara yolunuz düştüğünde bu belgeyi sunmanız demek çiftçi olduğunuzu gösterir. Bu belge sayesinde tarımın tüm faydalarından yararlanabilirsiniz. Sizler için maddeler halinde tablo halinde göstermem gerekirse;

Çiftçi Belgesi Ne İşe Yarar?
Ziraat Odası’ndan tam olarak yararlanabilirsiniz. Devletin sağladığı tarımsal desteklerden yararlanabilirsiniz.
Tarım Kredi Kooperatiflerine herhangi bir başvuru yapıldığında (tarım ve hayvan kredisi vb.) gereklidir. Tarım sigortası, yani BAĞ-KUR sigortası, ziraat odasından alınacak tescil belgesi ile başlatılabilir.
Seyahat izin belgesi çıkarmak için gereklidir. ÇKS kaydı yapmak için gerekli evraklardandır.
Her hangi bir bankadan kredi almak veya kredi kartı almak için talep edilen belgelerden biridir. Çiftçi hattı almak için gereklidir.

Yukarıda bahsettiğim avantajlardan belki de en önemlisi kredi ürünlerinde talep edilen belgelerden biri olmasıdır. Diyelim ki bir bankaya gittiniz. Tarım ve hayvancılık kredisi çekmek istediğinizi söylediniz. Bankanın en başta sizden isteyeceği belge Çiftçi Belgesi olacaktır. Kredi çekerken bile lazım olan bu belgeyi daha kapsamlı anlatmam gerekirse yazımı dikkatlice okumanızı tavsiye ederim.

Çiftçi İzin Belgesi Nasıl Alınır? Gerekli Belgeler Nelerdir?

Salgın döneminde yaşanabilecek en ufak kısıtlamalardan muaf olmak için çiftçi izin belgesi almalısınız. Elbette ki bu izinden öncelikle çiftçi belgesi olan vatandaşlar yararlanıyor. Bu ve benzeri bir karşılaşabileceğiniz süreçte işlerim aksamasın, hayvanlarınızı otlatmak, sürmek veya tarlamla ilgilenmek istiyorum diyorsanız, bir ÇKS belgesi veya bu belge, yerleşim alanınızla sınırlı ise yeterli olacaktır. Ancak şehirler arası seyahat etmek istiyorsanız E-Devlet üzerinden başvuru yapmanız gerekmektedir. Ziraat odalarıyla iletişime geçilerek ziraat çiftçi izni alınabilir. E-Devlet çiftçi kayıt belgesi için buraya tıklayabilirsiniz. Çiftçi eğer herhangi bir şirketi veya firmayı temsil etmeyen bir kişi ise (Tüzel Kişi) aşağıdaki belgeler istenmektedir.

Gerçek Kişiden İstenecek Evraklar
Çiftçi belgesi başvurusu Çiftçinin kütüğü
Tc. Kimlik kartı ve örnek kopyası Çiftçinin tarım arazilerinden alınan örneklerin fotokopileri
E-devlet aracılığıyla nüfus kaydına bir örnek Tarım arazisi kiralanmış ise muhtar tarafından onaylanmış kontrat.
1 adet vesikalık fotoğraf (son 6 aya ait olmalıdır) Yetiştiriciler için tarım ve ormancılık bölümlerindeki şirketler için hayvanların listesi ve kayıt belgeleri
Bağ-kur sigortasının başlaması için işe giriş bildirgesi (SGK Müdürlüklerinde yapılır.) Ziraat Odası 1 ay içinde bu durumu bildirmektedir.

Eğer herhangi bir şirketi veya firmayı desteklemiyorsanız yukarıdaki maddeleri eksiksiz şekilde tamamlayıp kolaylıkla çiftçi belgesi alabilirsiniz. Ancak tüzel kişi iseniz, bu durumda ilave evraklar aşağıdaki gibi olacaktır.

Çiftimizin Kayıtlı Bir İş Yeri Varsa Alması Gereken Belgeler Ve Evraklar;

Tüzel Kişilerden İstenecek Evraklar
Çiftçi belgesi almak için gerekli tüm evraklar
Firmaya ait ana sözleşme
Firma vergi levhası
Firmaya ait imza sürküleri ve yetki belgesi
Bu belgeler Ziraat Odasına teslim edilir ve tescil başvuru süreci başlar.

Yukarıda söz ettiğim belgeleri tamamlayarak size en yakın Ziraat Odasına çiftçilik belgesi başvurusunda bulunmanız yeterli olacaktır. Şimdiden hayırlı olsun. 🙂

Ziraat Odası ÇKS Kayıt Ücreti Ne Kadar? 2022

Çiftçilik belgesi için gerekli olan evraklar kadar ödemeniz gereken bir ücret olduğunu da unutmamanız gerekir. Her yıl olduğu gibi 2022 yılında da ücret tarifesi güncellendi. Sahip olduğunuz dekara göre ücret ödeyecek olmanız gerektiğini baştan söyleyeyim. Her çiftçiden aynı para talep edilmez. Ziraat odalarında toplanan giriş ve katkı payları, çiftçiler tarafından beyan edilen tarımsal mülke göre belirlenir. 6964 Sayılı Ziraat Odaları ve Ziraat Odalarının Gruplandırılmasına İlişkin Kanunun 20 ve 36 ncı Maddeleri uyarınca hesaplanmıştır. Ziraat Odası aidat ücretleri, Türkiye Ziraat Odaları Birliği tarafından oluşturulan abonelik listelerinden seçilerek Yönetim Kurulu tarafından ilan edilecektir. Bu nedenle bölgenizde geçerli olan giriş fiyatları ve ücretleri farklılık gösterebilir. O halde 2022 yılında ÇKS belgesi ücreti ve güncelleme fiyatlarını da sizin için açıkladım. Tabloya göz atabilirsiniz.

Ziraat Odası ÇKS Kayıt Ücreti 
10 dekardan 100 dekara kadar 6. kademe 44 TL. – 108 TL
101 dekardan 200 dekara kadar 5. kademe 106 TL. – 232 TL.
201 dekardan 400 dekara kadar 4. kademe 209 TL. – 377 TL.
501 dekardan 800 dekara kadar 3. kademe 420 TL. – 592 TL.
801 – 2.000 dekara arası 2. kademe 633,00 ₺- 712,00 ₺
2.001 dekar ile 5.500 dekar arası 1. kademe 1.310,00 ₺- 1.474,00 ₺
5001 dekar ile sınırsız arazi 2.729,00 ₺- 3.071,00 ₺

Yukarıda vermiş olduğum fiyatlar 2022 yılı güncel fiyatlarıdır. Aynı zamanda bir oda tarafından fiyat bilgisi alınmıştır. Elbette ki en doğru bilgi Ziraat Odalarında mevcuttur.

ÇKS Belgesi hakkında yazdığım diğer bir konuyu sizinle paylaşmak ve konunun en geniş halini  ÇKS (Çiftçi Kayıt Sistemi) Belgesi Çıkartma 2022 Gerekli Belgeler Nelerdir? adlı makalemde ele aldığımı belirtmek isterim. 🙂

Finansbank Çiftçi Kredisi Faiz Oranları

Tarım sektörünü destekleyerek çiftçimizi kalkındıran bankalardan biri olan Finansbank, tarım kredisi faiz oranlarını ve kredi kullanım detaylarını sizinle paylaşmak istedim. Çiftçilik belgesini almayı düşünüyorsanız sanıyorum ki ikinci yada üçüncü adımınız tarım kredisi çekmek olacak. Size önereceğim bu bankanın önce kredi özelliklerine ardından faiz oranlarına göz atalım. Öncelikle Finansbank’tan tarım kredisi adı altında işletme ve yatırım kredisi kullanabileceğinizi söylemek isterim. Üstelik yatırım kredilerinde 7 yıla varan vade ile sizde hemen kredi kullanabilirsiniz. Detaylara BURADAN ulaşabilirsiniz. Şimdi isterseniz kredi hesaplama tablosuna göz atın.

Finansbank Çiftçi Kredisi Hesaplama Tablosu 
Kredi Vade Faiz Oranı Aylık Taksit
15.000 36 Ay %1,39 557,58 TL
50.000 36 Ay %1,39 1.858,59 TL
75.000 36 Ay %1,39 2.787,88 TL

Size en uygun kredi için QNB Finansbank Şubelerine müracaat etmenizi tavsiye ederim. 🙂

Sigortalılar Çiftçi Belgesi Alabilir mi?

Sigortalı bir işçi çiftçi belgesi alabilir. Ama nasıl? Gelin beraber sigortalılar çiftçi belgesi alabilir mi? sorusunu cevaplandıralım. Öncelikle tekrar hatırlatmamda fayda var; Çiftçi belgesi, ziraat odaları tarafından tarımsal faaliyetlerde bulunan kişilere verilen resmi bir belgedir. Çiftçi belgesi almak için tek yapmanız gereken, çiftçilik için kullandığınız veya kiraladığınız arazinizi Ziraat Odası’na kaydettirmek.

Ziraat Odası Çiftçi Belgesi Başvurusu

Ziraat Odası Çiftçi Belgesi Başvurusu

5510 Sayılı Sosyal Güvenlik ve Genel Sağlık Sigortası Kanununun 4/b maddesine göre Ziraat Odasına kayıtlı kişilerin, hesabınızda veya üzerinde olduğu gibi vergi muafiyet belgesi almadıkları takdirde Bağkur (tarım sigortası 4/b) olması gerekir. Bu kayıt işlemi, Ziraat Odasına kayıt olduğunuz anda sistem üzerinden gerçekleşir. Ancak, şu anda sigortalıysanız, yani resmi veya özel bir işyerinde sigortalı olarak çalışıyorsanız tarım sigortası yapılmaz.

Ziraat Odası Kayıt Sildirme Dilekçesi

Artık oda kaydınızı istemiyorsanız, odayı Ziraat Odalarına yazabileceğiniz bir dilekçe ile sonlandırabilirsiniz. Bunu yapmak için muhtarınızın, kayıt sırasında zorunlu olan dilekçenin altına imza atması gerekir. Dilekçe içeriğinde öncelikle kayıt talebinde bulunabilirsiniz ancak çiftçi faaliyetlerini durdurun, ardından dilekçeye göre ziraat odası kaydınız silinecektir.

Çiftçilik Belgesi ile Seyahat Edebilir Miyim?

Ziraat Çiftçi Belgesi, tarlalarında çalışan tarım işçilerinin e-devlet sistemi aracılığıyla şehirler arasında kısıtlamalardan muaf olmalarına olanak tanır. Bu nedenle çalışanlar veya işletme sahipleri sistem üzerinden başvurmalıdır. Tarlanızı sürmek veya hayvanlarınıza bakmak için bir belge istiyorsanız bu belgeyi gönderebilirsiniz. Ancak bir çiftçi belgeniz veya ÇKS odası sertifikanız olsa bile, izinsiz şehirler arasında seyahat edemezsiniz. E-devlete başvurmalısınız.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.